Tirdzniecības centrā "Ostmala" veikalā "Rimi" kasiere strīdējās ar pircēju vai lats, ar kuru klients vēlējās norēķjinātiers, ir viltots vai nav.

Diskusija ieilga, jo iespējamais viltojums nebija pārliecinošs. Pircējs piekāpās, jo nevēlējās tērēt laiku un iedeva citu latu, novēroja portāls irliepaja.lv. Uz jautājumu, vai tad nav jāsauc apsardze vai policija, ja ir aizdomas par naudas viltošanu, kasiere vaļsirdīgi atzina, ka šādos gadījumos, kad ir viena lata viltojums, policija atsakās braukt, tādēļ kasieri pat nemēģina to darīt. Tas likumsargiem esot pārāk neadekvāti, jo apjoms ir mazs un pircējs, visdrīzāk, nebūs viltotājs.

Arī kasierei vienkāršāk ir latu nepieņemt, nekā policijā nodarboties ar paskaidrojumu rakstīšanu vienas monētas dēļ. Vēl pie tam tie, kas dod to latu, visdrīzāk paši kļuvuši par viltotāju upuriem nevis izplata savus viltotos vienlatniekus veikalos.

Portāls centās noskaidrot, vai šī kasieres informācija atbilst īstenībai, un ko ieteikt pircējam, jo netiek pieņemta naudu.

Uz portāla jautājumiem atbild SIA "Rimi Latvia" vecākā sabiedrisko attiecību speciāliste Dace Valnere:

- Vai ir tāda prakse, ka aizdomās par naudas viltošanu "Rimi" darbinieki nesauc policiju, zinot, ka policija nevēlas ierasties?
- Nē, ja nodarījums ir pietiekami nozīmīgs, lai policiju izsauktu, tā tiek izsaukta. Ja tiek konstatēts naudas viltojums, policija ir jāizsauc vienmēr, neatkarīgi no tā, vai viltojums konstatēts klienta klātbūtnē vai vēlāk galvenajā kasē.

- No kādām summām par aizdomām par viltojumu tiek saukta policija?
- Neatkarīgi no summas.

- Cik bieži "Rimi" nākas saskarties ar viltotas naudas gadījumiem?
- Ar viltojumiem saskaramies reti. Gada pirmajā pusē naudas viltojumi netika novēroti, savukārt pēdējo mēnešu laikā tika konstatēti divi gadījumi Kurzemes veikalos, kad tika atklāta viltota banknote. Lai kases darbiniekiem būtu vieglāk šaubu gadījumos uzreiz pārbaudīt banknošu īstumu, visos mūsu veikalos ir uzstādīti banknošu pārbaudes aparāti jeb speciālas ultravioleto staru lampas.

- Ko varam ieteikt pircējam, ja kasiere atsakās pieņemt naudu, kuru pircējs uzskata par īstu?
- Aizdomas par naudas viltojumiem nedrīkst pamatot uz minējumiem. Šādā situācijā  kasierim ir jāpieaicina savs tiešais vadītājs - galvenais kasieris vai servisa vadītājs, kurš palīdzēs noskaidrot situāciju. Gan monētām, gan banknotēm ir pazīmes, pēc kurām viltojumi ir nosakāmi. Un darbinieki par šīm pazīmēm ir informēti. Ja veikala atbildīgais darbinieks konstatēs pazīmes, ka naudas nomināls ir viltots, tiks izsaukta policija.

Bet ja naudai nav viltojuma pazīmju, tā ir jāpieņem preču apmaksai. Ņemot vērā jūsu minēto gadījumu, veikala vadītāja ar darbiniekiem vēlreiz
pārrunās, kā pareizi jārīkojas šādās situācijās.

Savukārt Valsts policijas Kurzemes reģiona pārvaldes priekšnieka palīdze Jolanta Knīse informē, ka viltotas naudas sakarā atsevišķas statistikas par katru veikalu vai veikalu tīklu Liepājā nav, taču viņa apstiprināja, ka informācija par šādiem faktiem, kad apgrozībā nonāk viltota nauda, ir saņemta arī  no SIA  "Rimi Latvija” (arī "Supernetto”). Uz izsaukumiem tiek reaģēts, jo pareizi ir runāt uzreiz ar personu, pie kā nauda atrasta. Iespējams, ir bijis kāds gadījums, kad policisti nav varējuši nekavējoties reaģēt un tas palicis kasieres atmiņā. Ir reizes, kad apsardzes darbinieki aiztur personu un nogādā to policijā, bet visbiežāk tomēr viltotas naudas apriti konstatē inkasācijas laikā, kad policija saņem iesniegumus kopā ar izņemtajām monētām vai banknotēm. Summai nav nozīmes – viltota nauda ir likumpārkāpums jebkurā gadījumā. Jāpiebilst, ka labu viltojumu ir ļoti grūti atpazīt, tā kā pārdevēja ir bijusi ļoti vērīga, kas ir slavējami.

Liepājas policisti, kas tieši ar šo problēmu strādā, paši brauc pieņemt paskaidrojumus, sadarbojas ar "Latvijas Banku”’ un kolēģiem citos reģionos, jo  viltotas naudas izplatība nav lokāla problēma. Nav tiesa, ka policija nevar noskaidrot naudas izcelsmi un izplatītāju. Statistika rāda pretējo.

Gadījums, ja kasieris atsakās pieņemt naudu Knīse pircējam iesaka nevis strīdēties un tērēt laiku, bet gan doties uz policiju vai banku.

Policija arī atgādina par atbildību šādos gadījumos (no krimināllikuma):

(1) Par viltotu Latvijas Republikā apgrozībā esošu vai apgrozībai paredzētu naudas zīmju, monētu, valsts finanšu instrumentu vai ārvalstu valūtas izgatavošanu, pārvadāšanu, pārsūtīšanu, iegādāšanos vai glabāšanu nolūkā to izplatīt, kā arī par šāda viltojuma izplatīšanu —
soda ar brīvības atņemšanu uz laiku no trim līdz desmit gadiem, konfiscējot mantu vai bez mantas konfiskācijas.

(2) Par tādām pašām darbībām, ja tās izdarītas atkārtoti vai lielā apmērā vai ja tās izdarījusi organizēta grupa, —
soda ar brīvības atņemšanu uz laiku no pieciem līdz piecpadsmit gadiem, konfiscējot mantu, un ar policijas kontroli uz laiku līdz trim gadiem vai bez tās).