Vilnītis ir vājš un bezatbildīgs, Hadarovičs un Miloslavskis – kļūda, Vilnīša komanda tiks sašķelta, "Saskaņa" ir galvenā uzvarētaja vēlēšanās – šodien izskanēja preses konferencē.

Četri Liepājas domes "Saskaņas" deputāti otrdien, 3.oktobrī, bija aicinājuši žurnālistus uz preses konferenci par pirmajās simts dienās paveikto.

Gandrīz pusotru stundu garajā preses konferencē bija gan iepriekš sagatavota prezentācija, gan atbildes uz žurnālistu jautājumiem. Savu atskaiti "Saskaņas" deputāti sāka ar aizvadīto pašvaldības vēlēšanu rezultātu analīzi. Tikai "Saskaņai" ir bijis stabils un būtisks atbalstītāju skaita pieaugums – tāds bija galvenais secinājums. Valērijs Agešins arī atstāstīja partijas priekšsēdētāja Nila Ušakova sacīto pēcvēlēšanu valdes sēdē, proti, ka vēlēšanu galvenie uzvarētāji ir nevis Daugavpils mēra krēsla ieguvēji (ko partija gan drīz vien zaudēja), bet četri "Saskaņas" Liepājas deputāti, kas ievēlēti, neraugoties uz pirmsvēlēšanu laika "melnajām" kampaņām un skandālu Liepājas nodaļā. Agešins no partijas izslēgtos Juriju Hadaroviču un Romanu Miloslavski nosauca par "kļūdu" un atzina, ka viņam nav ne jausmas, ar ko Miloslavskis šobrīd nodarbojas Saeimā.

Atbildot uz irliepaja.lv jautājumu, kāpēc pirms četriem gadiem "Saskaņa" pieprasīja trešo domes priekšsēdētāja vietnieku, bet pēc šāgada vēlēšanām pastāvēja uz to, ka jāiztiek tikai ar vienu, Agešins sacīja: "Iepriekšējā sasaukuma pieredze liecina, ka, diemžēl, šis modelis nav attaisnojies. Četru gadu laikā esam sapratuši, ka nav nepieciešami trīs vietnieki."

Viens no "Saskaņas" ierosinājumiem ir samazināt koeficientu, pēc kura aprēķina algas domes priekšsēdētājam un vietniekiem, un piemērot to, vadoties pēc nevis  pēc vidējās algas valstī, bet pilsētā, kas ir daudz zemāka. Atbildot uz portāla jautājumu, vai domes priekšsēdētāja alga viņam šķiet pārāk liela un vai Saeimas deputātiem tā ir mazāka, Agešins piekrita, ka "tās ir salīdzināmas lietas" un "mēs neprasām domes priekšsēdētājam minimālo algo", taču "jāņem vērā, ka gan priekšsēdētājs, gan divi vietnieki saņem otru algu Liepājas Speciālās ekonomiskās zonas valdē". Deputāte Ludmila Rjazanova, kas septembra domes sēdē aktualizēja jautājumu par "Liepājas RAS" valdes locekļa algu, kas pārsniedz pat domes priekšsēdētāja atalgojumu, pat neraugoties uz to, ka samazinās uzņēmuma peļņa, pastāstīja, ka par šo jautājumu iesniegusi pieprasījumu domes priekšsēdētājam un gaida atbildi.

Ierosinājums par pieminekli pazudušajiem bērniem nācis no "simtiem liepājnieku", kas Agešinam par to vēstījuši facebook.com. "Saskaņa" par pieminekļa uzstādīšanu gatava cīnīties līdz galam: ja negūs pašvaldības atbalsta, uzrunāšot uzņēmējus. Šobrīd lēmumprojekts nodots izdiskutēšanai Kultūras komisijai.

Vēl viens no saskaņiešu ierosinājumiem – atvērt pašvaldības pirti, jo Liepājā joprojām esot ap 130 māju, kas nav pievienotas pilsētas ūdensvadam un kanalizācijas sistēmai. Rjazanova pastāstīja, ka izpētījusi situāciju un pati apskatījusi esošās pirtis, pret kurām iebildumu nav, toties dušas, kas arī pieejamas vairākās vietās pilsētā, ir zema līmeņa.

Opozīcija atteicās izteikt viedokli par portālā irliepaja.lv aizskarto situāciju Liepājas Kompleksajā sporta skolā, ko vada bijušais saskaņietis Naums Vorobeičiks, jo "līdz šim neesam kritizējuši nevienu mūsu bijušo kolēģi". Uz šo jautājumu arī opozīcija gaidot piedāvājumu lēmumprojekta veidā no koalīcijā esošā domes priekšsēdētāja vietnieka Dekšņa kunga, kura ziņā ir "Vorobeičika un sporta skolas jautājums".

"Tā pilnīgi noteikti ir Jāņa Vilnīša komandas un Dekšņa, kurš ir vicemērs šajā jautājumā, atbildība," uzsvēra Agešins.

Atbildot uz žurnālistes Ilzes Ozoliņas jautājumu, vai "Saskaņa" vēlreiz sēstos pie sarunu galda ar biedrības "Liepājnieki" pārstāvjiem, Agešins atzina, ka tas ir grūts jautājums. Opozīcijas līdera viedoklis bija, ka Vilnītim jau vienreiz tika dota iespēja būt mēram, ko viņš neizmantoja, jo ir "vājš un bezatbildīgs cilvēks, kas baidās un vairās no atbildības un nemaz negrib būt mērs".

Agešins prognozēja, ka no Latvijas Reģionu apvienības ievēlētajiem deputātiem ar Vilnīti priekšgalā draud tāds pats liktenis, kā savulaik Jaunā laika, Nacionālās apvienības un pašas "Saskaņas" iepriekšējā sasaukuma deputātiem (kuri to tā arī neesot sapratuši) – proti, sašķelšana.

"Vilnītim noteikti vairs nebūs tādas iespējas kļūt par mēru."

Pēc Agešina sacītā, 70% vēlētāju bijuši par pārmaiņām. "100 dienas pagājušas, kur ir rezultāti? Kāpēc koalīcija neatskaitās par padarīto?"

"Saskaņas" deputātiem nevienam neesot kauns saviem vēlētājiem skatīties acīs, jo trīs mēnešos sagatavots un iesniegts vairāk lēmumprojektu, nekā iepriekšējā sasaukuma opozīcijai četros gados.

"Saskaņa " arī optimistiski raugās uz topošo nākamā gada budžetu, cerot, ka viņu iniciatīvas par brīvpusdienām, par bezmaksas braukšanu sabiedriskajā transportā skolēniem un pensionāriem, kā arī par jaundzimušo pabalsta palielināšanu līdz 300 eiro, tiks atbalstītas. Šobrīd esot tā, ka vienā jautājumā varot vienoties ar vienu koalīcijas daļu, citā – ar otru. Ja arī 2018.gadā šīs iniciatīvas netiks atbalstītas, tad, prātoja Agešins, vēl pēc gada, iespējams, tās tiks atbalstītas, bet jau kā koalīcijas ierosinājumi. Taču "Saskaņa" nebūšot greizsirdīga, jo galvenās taču ir liepājnieku intereses.

Par citiem "Saskaņas" ierosinājumiem vairāk sk. pievienotajā prezentācijā.