Šodien, 20.decembrī, domes sēdē, kas ilga vairāk nekā trīs stundas, deputāti lēma par 41 darba kārtības jautājumu, tostarp 2013.gada budžetu.

Sēde iesākās ar neparasta ciemiņa – Ziemassvētku vecīša (domes priekšsēdētājs un vairāki deputāti gan domāja, ka atnācis Salavecis) ierašanos. Apdāvinājis deputātus ar nākamā gada kalendāriem (visiem nepietika), vecītis devās pie sēdes vadītāja, teikdams, ka „dos žagarus”. Tomēr satraukumam nebija iemesla, jo žagari tika nodoti priekšsēža rīcībā, lai nākamajā gadā viņam būtu ar ko uzturēt kārtību domes sēdēs.

Jautro un patīkamo sēdēs sākumu mazliet „pabojāt” pieteicās deputāte Elita Kosaka, kura, apspriežot pirmo sēdes lēmumprojektu – "Par jauno ģimeņu un jaunu cilvēku atbalsta programmu Liepājā" – paslavēja koalīciju, ka beidzot arī Liepājas pašvaldība izmaksās 100 latus par jaundzimušo, taču norādīja, ka 15 gadus pilsētā valdošajai „Liepājas partijai” būtu arī jāuzņemas atbildība par to, ka šajā laikā no Liepājas aizbraukuši 25 000 cilvēku, un, „ja tā turpināsies, pēc 50 gadiem te nebūs neviena!”.

Deputāts Ivars Kesenfelds ironiski iebilda, ka uz šo faktu var skatīties arī optimistiskāk – jo vairāk aizbrauc, jo lielāka naudas summa budžetā iznāk uz katru palicēju... Deputāts Stīns Lorenss atzīmēja, ka programma izstrādāta par vēlu, un tādu vajadzējis pieņemt jau pirms trim gadiem. „Domāju, ka tagad tā ir vajadzīga Liepājas partijai [jo tuvojas vēlēšanas]”.

Diskusijas raisīja lēmumprojekts „Par svētku pabalstiem”. Kosaka centās pārliecināt deputātus, ka 100 latu pabalstu saņemšanu nevajadzētu ierobežot ar noteikumu, ka vienam no vecākiem jābūt deklarētam Liepājā vismaz 12 mēnešus un ka pietiktu ar sešiem, jo „tā mēs piesaistītu vairāk jaunu cilvēku Liepājai”. Finanšu pārvaldes vadītājs Ronalds Fricbergs, kurš nepiekrita ierosinājumam, gribēja zināt, kāpēc tieši sešus, nevis deviņus vai desmit. Kosaka skaidroja, ka aizbraukušās liepājnieces neatgriezīsies dzemdēt desmit mēnešus iepriekš, bet Kesenfelds pēc abu diskusijas atklāti atzina, ka vairs „neko nesaprot”, izraisot vispārēju jautrību.

Apspriežot lēmumprojektu par Lielās ielas skvēra un Čakstes laukuma rekonstrukciju, Lorenss pauda viedokli, ka summa (Ls 1 137 054,68), kas paredzēta diviem objektiem, ir neadekvāti liela un tai nebūs atdeves. „Tāpēc to nevar uzskatīt par efektīvu naudas ieguldījumu”.

Deputāts Kesenfelds savukārt nesaprata, kāpēc laukuma rekonstrukcija tiek pasniegta kā Čakstes piemiņas godināšana, uz ko Gunārs Ansiņš atbildēja, ka labiekārtojumā paredzētas mazās arhitektūras formas ar Čakstes runu citātiem.

Kosaka vēlējās zināt, kad beidzot sāksies praktiski rekonstrukcijas darbi šajos objektos, taču konkrētu atbildi nesaņēma.

Dažādi viedokļi bija arī par 2013.gada budžetu, kuru Fricbergs pieteica kā „uzturēšanas” budžetu, jo nav paredzams, ka būs lielāki ieņēmumi, nekā šogad. Plānotais algu paaugstinājums budžeta iestāžu un domes darbiniekiem, kā arī štatu palielināšana un svētku pabalsti bijuši iespējami galvenokārt pārdalot iekšējās rezerves, kā arī tāpēc, ka samazinājies pabalstu pieprasītāju skaits.

Pie budžeta vēl paredzēts atgriezties februārī, kad būs skaidri zināms atlikums no šā gada, un tad, iespējams, nauda tiks vēl kādām vajadzībām – kultūrai un izglītībai, par kuru priekšlikumus bija iesniedzis deputāts Jānis Vilnītis, taču tie netika ņemti vērā, tāpat, iespējams, arī kādiem investīciju projektiem. Tomēr, kā portālam apliecināja Fricbergs, starp atbalstāmajiem nebūs ne koncertdārza „Pūt, vējiņi!” rekonstrukcijas projekts, ne Jūrniecības muzejs.

Stīns Lorenss bija sašutis par to, ka tūrisma jomai visa 2013.gada garumā atvēlēts tikai par dažiem tūkstošiem vairāk nekā starptautiskajam rallijam, kas Liepājas pusē risināsies vienu dienu. „Šī pilsēta par daudz kalpo rallijam!” – uzsvēra Lorenss. Viņš arī atgādināja, ka janvārī iesniedzis domei 15 idejas tūrisma attīstībai, ko neņēma vērā šogad un kas nav guvušas atbalstu arī nākamā gada budžetā. Tāpat deputāts iebilda pret to, ka, apstiprinot budžetu, jābalso uzreiz par 72 dažādiem jautājumiem.

Kesenfelds savukārt jautāja koncertzāles "krustmātei" Silvai Goldei, vai  viņam jāsāk audzēt matus (deputāts solīja to darīt, ja tiks uzcelta koncertzāle), jo 2013.gada pamatbudžetā dīvainā kārtā nav paredzēta nauda „Lielajam Dzintaram”. Golde uz to atbildēja, ka „nāksies gan”, un nākamā gadā plānotajiem tēriņiem pietikšot ar esošo dažādu fondu un valsts finansējumu. Uz jautājumu, vai būvniecība sāksies pirms vai pēc vēlēšanām, Golde nevarēja atbildēt.

Finanšu pārvaldes vadītājs nevarēja atbildēt uz deputāta Kesenfelda jautājumu, kāda ir pašvaldības nekustamo īpašumu bilances vērtība. Šo jautājumu deputāts akcentēja tāpēc, lai pievērstu uzmanību faktam, ka arī nākamā gada budžetā nav pietiekami līdzekļu īpašumu apsaimniekošanai. „Neapsaimniekojot kā nākas īpašumus pilsētas vēsturiskajā centrā, Karostā, tiek strauji samazināta to vērtība, tie pat tiek nolemti iznīcībai. Tas ir ļoti liels pārkāpums, ko var kvalificēt arī kā nolaidību,” norādīja deputāts.

Kesenfelds arī aizrādīja, ka pamatbudžetā nav ielikts neviens skaitlis par koncertzāli, par kurortoloģijas attīstības iecerēm, par tūrisma attīstību. „Jebkurš pašvaldības izteikts solījums līdzi nes atbildību, jo uzņēmēji, kas vēl tic politiķiem, to uztver nopietni, un var sākt būvēt viesu namus, kempingus, masāžas salonus, beķerejas utt.”

Arī Kosaka pārmeta, ka budžetā nav paredzēts finansējums kurortoloģijas attīstīšanai, par kuru tik daudz tiek runāts.

2013.gada budžeta projektu atzinīgi vērtēja Saskaņas centra deputāti, kā galveno argumentu minot tā „sociālo” ievirzi.

Nākamā gada budžetā paredzēts pabalsts 20 latu apmērā katram pirmklasniekam, bērna piedzimšanas pabalsts 100 latu apmērā (200 latu bērnam – ja piedzimst dvīnīši, 1000 – ja trīnīši). No Ls 57,60 uz Ls 73,95 (tikpat, cik pašvaldības bērnudārzos) palielināts pašvaldības līdzfinansējums maksai par bērna uzturēšanos privātā bērnudārzā.

Paredzēts finansējums ne tikai brīvpusdienām bērniem no ģimenēm ar četriem bērniem, bet 50 procentu apmērā arī ģimenēm, kuras audzina trīs bērnus.

Tomēr ne Sociālo lietu komisijas, ne Finanšu komitejas vairākuma atbalstu neguva ierosinājums izmaksāt arī Ziemassvētku pabalstu Ls 10 apmērā ģimenēm, kas audzina trīs bērnus (tādu ir tikai 400). Kā Finanšu komitejas sēdē izteicās Sociālo lietu komisijas vadītājs Helvijs Valcis, „tie tomēr 12 000 latu”, bet domes priekšsēdētājs norādīja, ka „budžets nav bezizmēra”.

Deputāti diskutēja arī par citiem gada pēdējās sēdes darba kārtības jautājumiem – par „Rapsoil” vēja parkiem, jaunajiem saistošajiem noteikumiem „Par teritorijas kopšanu un būvju uzturēšanu” un „Par rakšanas darbu veikšanu Liepājas pilsētā”, kā arī citiem.

„Par” budžeta projektu palsoja 12 deputāti, „pret” – Ivars Kesenfelds, Elita Kosaka un Stīns Lorenss.

Vairāk par domes sēdes norisi būs lasāms domes sēdes protokolā, ko publicēsim pēc tā saņemšanas.