Liepājas uzņēmējdarbības vidi lielā mēra raksturo uzņēmumi, kas paši būvē savas ēkas vai pielāgo esošās. Kas pieejams tiem, kas vēlas sākt mazo vai vidējo biznesu?

Nevar noliegt, ka uzņēmējdarbība Liepājā varētu būt aktīvāka. Sakārtotās Karostas teritorijas lielākoties joprojām ir neapgūtas, un jaunu ražošanas ēku būvniecība arī nav lēta. Iespējams, vismaz sākotnēji uzņēmējam ir izdevīgāk telpas nomāt vai nopirkt jau gatavas. Kāds ir piedāvājums Liepājā, un vai tas ir pietiekami plašs un daudzveidīgs?

Neapšaubāmi, vismaz spriežot pēc sludinājumu portālos redzamā, visvienkāršāk ir atrast telpas, ja vēlas nodarboties ar tirdzniecību vai skaistumkopšanas pakalpojumiem, tāpat atrast vietu birojam nav sarežģīti, ja vien apmierina pārdēvēja vai izīrētāja prasītā cena, bet arī šeit var izvēlēties draudzīgāko. Tiesa, ņemot vērā to, ka pietiekami daudzām telpām īrnieki tiek meklēti jau gadiem, cena ir neatbilstoša maksātspējai. Ne viens vien īrei paredzēts objekts atrodas pilsētas centrā. Piemēram, Graudu ielā sludinājumu portālā ss.lv atrodami divi piedāvājumi: Graudu ielā 34 59 kvadrātmetrus lielas telpas iznomājamas par 6,44 eiro par kvadrātmetru jeb 380 eiro mēnesī. Savukārt nedaudz tālāk, Graudu ielā 46 īres cena par kvadrātmetru gan ir mazāka – 2,50 eiro – bet telpas plašākas, un arī kopējā īres maksa mēnesī ir ievērojami lielāka, 3750 eiro mēnesī. Līdzīga kvadrātmetra cena ir Pasta ielā 1, 2,54 eiro par kvadrātmetru, un par 236 kvadrātmetrus plašajām telpā uzņēmējam mēnesī nāktos īpašniekiem maksāt 600 eiro mēnesī.

Republikas ielā 10 arī cena par kvadrātmetru ir līdzīga, 2 eiro, bet kopējā īres cena ir 1000 eiro mēnesī. Savukārt Peldu ielā 9 īrei tiek piedāvātas vairākas dažādas platības telpas (30, 60, 80, 96 un 120 kvadrātmetri), kuras var apvienot vienā. Šeit cena par kvadrātmetru ir augstāka – 6,25 eiro.

Ārpus pilsētas centra cenas ir zemākas, tomēr tas lielā mērā atkarīgs arī no telpu funkcijas, noliktavas un angārus noīrēt būs lētāk, ja skatās uz cenu par kvadrātmetru. Piemēram, Buru ielā 1/3 telpas maksā 0,17 eiro par kvadrātmetru, un kopējā īres summa būs 2000 eiro mēnesī. Sludinājumā norādīts, ka šeit iznomā zemi 11935 kvadrātmetru platībā un piecas noliktavas (no tām divi – metāla angāri). Noliktavas iespējams izmantot kā novietni dažādu lietu glabāšanai vai ražošanas vajadzībām. Teritorija ir nožogota, atrodas pie Kalpaka ielas, blakus ostas SEZ teritorijai. Īres cenai klāt jāierēķina komunālie pakalpojumi, bet ir iespējams izīrēt tikai daļu no teritorijas. Cukura ielā 1b telpas, kurās ir arī ofiss, tiek izīrētas par 0,99 eiro kvadrātmetrā jeb 890 eiro mēnesī.

Dažādas ir arī ražošanai vai kādam citam uzņēmējdarbības veidam paredzēto telpu un ēku tirdzniecības cenas. Arī pārdodot šādus īpašumus svarīga gan atrašanās vieta, gan pielietojuma veids. Tā Bāriņu ielā 27 labā stāvoklī esoša telpu kompleksa cena ir 212,9 eiro par kvadrātmetru, un kopējā cena 198 000 eiro. Īpašums sastāv no 930 kvadrātmetriem teritorijas, 82 kvadrātmetrus lielas jaunceltas biroja ēkas un 123 kvadrātmetru plašas jaunceltas ražošanas/noliktavas ēkas. Ofisa ēkai 2 stāvi, 4 kabineti, tualete. Ražošanas ēkai ir stāvs stāvs, ģērbtuve, tualete, divas 50 kvadrātmetrus lielas ražošanas telpas, ēka ir apkurināma. Abām ēkām ir pilsētas apkure, pilsētas ūdens un kanalizācija.

Tajā pašā laikā salīdzinoši ļoti lēti tiek tirgota bijusī degvielas uzpildes stacijas teritorija Brīvības ielā 176 – vien 12 000 eiro.

Šī brīža rekordiste (neskaitot tirdzniecības centru "Baata” Klaipēdas ielā, kura cena joprojām ir 4 000 000 eiro) ir bijusī sanatorija ēka Peldu ielā 59, par kuras nedaudz vairāk nekā 13 000 kvadrātmetru lielo teritoriju īpašnieks vēlas saņemt vairāk nekā pusotru miljonu eiro. Tas ir interesants pavērsiens, ņemot vērā, ka gadiem ilgi šī ēka nav izmantota paredzētajam mērķim, un ne viens vien liepājnieks atcerēsies, ka bija brīdis, kad vēlme nofotografēties pie ēkas fasādes varēja izraisīt konfliktu ar ēkas uzraugu, kurš savus pienākumus uztvēra ļoti nopietni. Domājams, ka šis īpašums prasa milzīgas investīcijas, lai varētu to izmantot kā sanatoriju vai SPA.

Ir redzams, ka vietas, kur izvērst biznesu, Liepājā netrūkst. Jādomā tikai, kas neļauj tam notikt un kādēļ veikali, kafejnīcas, un saloni, pāris mēnešus panīkuļojuši, veras ciet.