Inga un Aivars Kleini vēsturiskajā 18.gs. celtnē Ludviķa ielā 3/5 šodien, 18.oktobrī, ver durvis savam jaunajam mākslas salonam "Ludviķis".

"Kāpēc "Ludviķis"? Garšīgi skan! Un saistīts ar ielas nosaukumu," saka salona saimnieks Aivars Kleins. Savukārt iela nosaukta šajā vārdā 1885.gadā par godu domniekam un tirgotājam Ludviķim (Ludwig), kurš publiskai lietošanai dāvinājis aku, zina stāstīt vēsturnieks Gunārs Silakaktiņš.

Dienu pirms atvēršanas salonā pabija irliepaja.lv.

"Būsim atvērti no pulksten 11 līdz 18, sestdienās – līdz 16, bet nestrādāsim svētdienās un pirmdienās," pastāsta salona līdzīpašniece un arī vienīgā darbiniece Inga Kleina, stāvot aiz letes, kas ir Aivara rokām restaurēts un uzpucēts... virtuves skapītis.

Gandrīz visas salona mēbeles – lielie galdi, spogulis, krēsli, lādes, skapji, kumodes, plaukti ir Aivara rokām darināti vai atjaunoti. Saimnieki centušies, lai interjers, griestu lampas ieskaitot (tās starp citu pirktas tepat, Liepājā), atbilstu vēsturiskajai ēkai.

45 kvadrātmetrus lielā telpa ir gaiša un mājīga, tas gan sienu un griestu krāsojuma, gan daudzo logu dēļ. Salons ir tāds pats Aivara Kleina veidots mākslas darbs, kā lietas, ko tajā var nopirkt. Divsimt gadus vecie grīdas dēļi vien ir apbrīnas vērti, tāpat griestos un uz sienām atsegtie laukumi – dažādu laikmetu liecības. Te ir gan baroks, gan jugends, gan artdeko, gan "gabaliņš" padomjlaku krāsojuma.

Salona saimnieks savu roku pielicis arī ēkas fasādei – restaurēti pirmā stāva un iestikloti pagraba logi, atjaunots ēkas gala sienas apmetums, kurā iepriekš labi bija redzamas niedru "ribas". Ar Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstu restaurētas oriģinālās ārdurvis.

"Te nebūs otra "Klints" galerija, tā ir vēsture," sākot Ludviķa ielas telpu atjaunošanu, teica Aivars. Un patiesi, salons nav tā pati Kleinu kādreizējā mākslas galerija "Klints", kas vairāk bija izstāžu zāle, nekā veikals.

"Salona sortiments tiks paplašināts, bet mēs nesteidzinām, visam jānotiek dabiska veidā," teic Inga. Pašlaik "Ludviķī" nopērkama dažādu autoru keramika, tekstīlijas, koka trauki, rotas – stikla un pusdārgakmeņu, nesen izdotas Liepājas atklātnes ar Kleinu rīkotajos mākslas plenēros tapušu gleznu reprodukcijām.

Ar vairākiem darbu autoriem Kleini sadarbojas kopš galerijas "Klints" laikiem. Viņu vidū ir rīdziniece, stikla māksliniece Kristīna Sunepa, kas veido skaistas rotas – gredzenus, rokassprādzes, auskarus, kaklarotas, aproču pogas. Tāpat arī šūto segu, tašiņu, salvešu darinātāja Dzintra Bitēna.

Keramikas trauku autori pārstāv visas trīs Baltijas valstis – ir igauniete no Sāremā salas ar brīnišķīgiem, trausliem gaiši ziliem traukiem, ir vīrišķīgs lietuvietis ar savu rokrakstu un ir liepājnieces – Sigita Jevgļevska, Dace Grīnberga, Vineta Trumpeniece, Dace Virsniece, kuru Liepājā nepazīst, jo viņas darbi, tāpat kā Ingas pašas darinātās rotas līdz šim ceļojuši uz Rīgas saloniem.

Inga pati strādā ar kristālu, ahātu, lazurītu, oniksu, labradoru utt., liekot šos akmeņus krellēs, rokassprādzēs, auskaros. Savukārt Aivars darinājis lielus un mazus dažādu koku traukus, daudzos no kuriem, kā jau kaislīgs forelists un makšķernieks, izmantojis zivs motīvu. Arī salonā redzamo gleznu autors ir Aivars pats.

Vaicāta, ar ko tad "Ludviķis" ir īpašs citu pilsētas mākslas salonu vidū, Inga saka:

"Mēs neesam tikai pārdevēji, te daudzkas ir mūsu pašu rokām veidots."