Eiropas Komisija apstiprinājusi Rucavas baltā sviesta iekļaušanu aizsargāto ģeogrāfiskās izcelsmes norāžu reģistrā (AĢIN), aģentūru LETA informēja EK pārstāvniecībā Latvijā.

Rucavas baltais sviests ir gatavots pa pusei no taukiem, ar skābenu garšu. Tradicionāli to ēd tūliņ pēc uzkulšanas kopā ar vārītiem kartupeļiem vai uz rudzu maizes. Tā ražošanas metode nav mainījusies kopš 19.gadsimta, un to vēl šodien gatavo saskaņā ar recepti, kas pārmantota no paaudzes paaudzē.

Bez Rucavas baltā sviesta Latvijā īpašs statuss/aizsardzība ir arī Jāņu sieram, Latvijas lielajiem pelēkajiem zirņiem, Carnikavas nēģiem, salinātajai rudzu rupjmaizei un sklandrausim.

Tāpat EK apstiprinājusi Spānijas desas "Morcilla de Burgos" iekļaušanu AĢIN. "Morcilla de Burgos" ir gaļas produkts, ko gatavo no īpašiem sīpoliem, kausētiem cūku taukiem vai taukiem, rīsiem, asinīm, garšvielām un sāls. Tas ir cilindrveidīgs, reizēm izliekts atkarībā no izmantotā apvalka formas, un tā ārējā krāsa var būt dažāda - no brūnganas līdz tumši brūnai. "Morcilla de Burgos" parādījās neilgi pēc rīsu ieviešanas Burgosas reģionā (Kastīlijā un Leonā), bet pirmā rakstiskā atsauce attiecas tikai uz 1928.gadu.

Jaunie nosaukumi papildinās vairāk nekā 1430 jau aizsargāto produktu sarakstu, kas ir pieejams DOOR datubāzē.