Kurzemes biznesa inkubatora (KBI) jaunais vadītājs Ingus Palapis uzskata, svarīgākais uzdevums ir atrast modeli, kā turpināt darbu pēc tam, kad beigsies ERAF finansējums.

Viens no svarīgākajiem KBI uzdevumiem ir atrast modeli, kā turpināt darbību arī pēc 2014.gada oktobra, kad beigsies KBI un Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) noslēgtais līgums, kas nodrošināja Eiropas Savienības Reģionālās attīstības fonda finansējumu (ERAF) inkubatora darbībai, portālam atzina jaunais KBI vadītājs Ingus Palapis, kurš šajā amatā ir kopš 18.marta.

Palapis nomainīja līdzšinējo KBI vadītāju Vili Brūveri, kurš februāra beigās, neminot konkrētus iemeslus, paziņoja par aiziešanu no amata.

Palapis līdz šim strādāja par KBI finanšu direktoru, taču, pēc paša teiktā, šis amata nosaukums slēpj daudz plašāku darbalauku, jo KBI darbinieku nav tik daudz, lai katrs norobežotos savā šaurajā jomā. Turklāt tikai ar nelielu pārtraukumu Palapis strādājis KBI no tā pirmsākumiem.

„Kopā ar Ventspils kolēģiem, kuriem bija pieredze, strādājām pie KBI projekta. Man patīk biznesa inkubatora ideja un man ir liela ticība tai,” teic KBI vadītājs, uzskaitot priekšrocības, ko uzņēmējiem sniedz inkubators – vidi, kur tev blakus ir citi; morālu un arī materiālu atbalstu, kas nepieciešams ne tikai jauniem uzņēmējiem, kuri sper pirmos soļus uzņēmējdarbībā, bet arī jau esošiem uzņēmumiem, kuri vēlas attīstīt ko jaunu, tāpat ārvalstu uzņēmējiem, kuri vēlas ienākt Latvijā.

„Mēs nenovērtējam mazus uzņēmumus un to, ko tie dod reģiona attīstībai. Tagad, kad sekojam līdzi notikumiem „Liepājas metalurgā”, ir skaidri redzams, cik liels satricinājums pilsētai un visam reģionam var būt šāda mēroga uzņēmuma neveiksme. Tas nekad tā nebūtu ar maziem uzņēmumiem,” spriež Palapis.

„Ir liela daļa mazo biznesa ideju, kas neizdzīvo, bet plus ir tas, ka visu laiku nāk klāt jaunas, un šo uzņēmumu pienesumus ekonomikai Latvijā vēl nav novērtēts,” uzsver KBI vadītājs.

Tieši tāpēc viens no svarīgākajiem uzdevumiem ir saglabāt KBI arī pēc 2014.gada, kad beidzas inkubatoriem paredzētais ES finansējums. Iespējams, kaut kāda atbalsta sistēma biznesa inkubatoriem būs arī pēc 2014.gada, taču jau tagad ir jādomā, kā vislabāk turpināt KBI darbību, lai tas varētu palīdzēt gan jauniem, gan ne tik jauniem, gan maziem, gan vidējiem kļūt, piemēram, eksportspējīgākiem, uzsver Palapis.

„Lēnām attīstām KBI Biznesa skolas ideju. Šajā skolā varēs apgūt biznesa izglītības pamatkursu – bez maksas, bet paralēli būs arī kvalitatīvi maksas kursi, kādi šobrīd vairāk pieejami Rīgā, bet ne šeit.”

KBI vadītājs cer, ka Biznesa skolas darbību varēs uzsākt jau maijā, turklāt ne tikai Liepājā, bet arī Saldū un Kuldīgā.

„Pamatkurss varētu ilgt divus mēnešus ar lekcijām par piecām sešām tēmām reizi nedēļā divu trīs stundu garumā, un, kad būs apgūta plānošana, pārdošana, attiecību veidošana ar bankām utt., noslēgumā būtu jātop biznesa plānam,” spriež Palapis.

Labākajām biznesa idejām pat varētu būt turpinājums KBI uzņēmuma veidolā, pieļauj KBI vadītājs.

Šobrīd Liepājā ir 40 KBI uzņēmumi, no kuriem pērn darbību sākuši 13.