Pirms dažām nedēļām rakstījām par uzņēmēja Arta Daugina nedienām ar Valsts darba inspekciju. Soda atcelšanu panākt viņam pagaidām nav izdevies.

Jau rakstījām, ka 21.septembrī Artis Daugins sociālajā tīklā facebook.com publicēja asu atklāto vēstuli, ar kuru vērsās gan pie Valsts darba inspekcijas un tiesas, gan sabiedrības. Toreiz viņš rakstīja, ka dod institūcijām 72 stundas laika, lai ar viņu sazinātos. Nākamajā dienā uzņēmēja Facebook profilā bija lasāms, ka pagājušas 36 stundas un viņš jau ir saņēmis atbildi un solījumu izvērtēt situāciju.

Sazinājāmies ar Arti Dauginu, lai noskaidrotu, kā virzās notikumu attīstība. "Ir iesniegta apelācijas sūdzība, un šobrīd gaidām lēmumu. Iesaistījusies arī Finanšu ministrija, redzēsim, kā tālāk ies. Tas bija ministrijas izsludināts pasākums, un tagad tā ir uzņēmusies atbildību," pastāstīja Daugins. Jautāts par vēlamo rezultātu, viņš norādīja, ka sliktākajā gadījumā kāds vismaz atzīs, ka ir bijusi Jauniešu nodarbinātības programma, un uzņēmums nav izdarījis neko sodāmu. Uzņēmējs apliecināja, ka ir gatavs pārsūdzēt tiesas lēmumu atkal un atkal, līdz panāks vēlamo.

"Blue Shock Race" un "Blue Shock Bike" bauda arī Liepājas pašvaldības labvēlību. Jautājām Liepājas domes priekšsēdētāja vietniekam attīstības un sadarbības jautājumos Gunāram Ansiņam, kāds ir pašvaldības viedoklis par šo konfliktu. Viņš atzina: "Tā ir uzņēmēja un Valsts darba inspekcijas iekšēja lieta, viņu savstarpējās attiecības. Pašvaldībai nav nekāda pamata iejaukties".

Jua vēstīts, ka Dauginam piederošā uzņēmuma "Blue Shock Race" Rīgas filiāle pēc Valsts darba inspekcijas apmeklējuma tika sodīta ar vairāk nekā 4000 eiro lielu sodu par nelegālu nodarbinātību. Inspekcijas pārstāvis uzskatīja, ka vairāki jaunieši, ar kuriem "Blue Shock Race" un Liepājas universitātes Zinātnes un inovāciju parks (LiepU ZIP) bija noslēguši trīspusēju darba līgumu, nav tiesīgi darboties uz šāda līguma pamata. Galvenais arguments bija, ka LiepU ZIP nav izglītības iestāde, kas īsteno profesionālās izglītības programmu, un tādēļ nevar slēgt trīspusēju prakses līgumu.

Tā tiešām ir – pats par sevi ZIP nav izglītības iestāde. Parks sadarbojas ar izglītības iestādēm un uzņēmumiem, kļūstot par vidutāju starp tiem, kas meklē pieredzi, un tiem, kam nepieciešami jauni speciālisti. Par sadarbību ar Liepājas Universitāti ZIP mājaslapā lasāms: "Projektos iesaistītie studenti galvenokārt pārstāv tieši Liepājas Universitāti, kā arī piesaistītie nozaru speciālisti un eksperti ir LiepU strādājošie pasniedzēji vai absolventi. LiepU ZIP izmanto studentu resursus, lai pildītu dažādu uzņēmumu uzdotos uzdevumus, kā arī sniedzam studentiem iespēju gūt lielisku pieredzi uzņēmumu darbībā visdažādākajās specialitātēs". Jāpiebilst, ka jaunieši, kas bija iemesls soda piemērošanai "Blue Shock Race", nebija Liepājas Universitātes studenti.

Tomēr Artis Daugins pirms līgumu slēgšanas vērsās ar jautājumiem gan pie Valsts ieņēmumu dienesta, gan Izglītības ministrijā, un arī citur, un neviena iestāde nenorādīja, ka prakses līgumi varētu sagādāt problēmas. Tā tad arī ir uzņēmēja lielākā sāpe: "Mēs neoponētu, ja problēma būtu nepareizi formulēts līgums vai kas tāds. Vienkārši atnāca, uzlika sodu un viss. Par ko? Mums ir vesela čupa ar instanču apstiprinātiem dokumentiem, ka esam izpildījuši visu, kas prasīts. Mums ir dokumenti, kas apstiprina, ka mēs varam tā darboties. Mēs darbojamies un tiekam sodīti. Ir nesaprašanās iestāžu starpā. Sākotnēji vienkārši lūdzām, lai to visu izvērtē, lai šādi nenotiktu turpmāk, bet no visām pusēm teica – tā nav mūsu problēma, tieciet paši galā".