Piedāvājam uzņēmēja, Liepājas domes deputāta Jāņa Vilnīša pārdomas par "Saskaņas centra" deputātiem un pašreiz domē pastāvošo savādo koalīciju.

Pēdējā gada laikā gan mēs Liepājas domes deputāti, gan jebkurš cits liepājnieks, kas lasa, skatās vai klausās vietējos pilsētas medijus, ir pamanījuši nesaskaņas, kas notiek savā starpā trim (diviem nu jau bijušajiem) "Saskaņas centra" deputātiem: Naumam, Romānam un Jurijam. Katram no mums noteikti ir savs viedoklis un redzējums par iemesliem šādām nesaskaņām Liepājas domes šī brīža sasaukuma mazākajā frakcijā: kāds reāli notic visai informācijai, kāds priecājas, ka tā sauktās latviskās partijas tikai iegūst no šīs situācijas, kāds cer izmantot šo situāciju un uzrunāt tā sauktos krievvalodīgos liepājniekus, lai saņemtu to atbalstu sev utt. Arī man ir sava versija un, protams, absolūti nepretendēju uz vienīgo pareizo atbildi.

Jau sen biznesā, bet vēl vairāk politikā, esmu iemācījies pamatlikumu – neklausies cilvēka vārdos, bet skaties darbus ! Paveikto un sasniegto pagātnē un darbus , kas saskan vai nesaskan ar to ko saka vai apsola kāds. Tikai pēc darbiem un rezultātiem var reāli kādu vērtēt un arī izdarīt kaut cik ticamus secinājumus.

Ja runājam konkrēti par "Saskaņas centra" (SC) Naumu, Romānu un Juriju, tad apmēram jau gadu atpakaļ, analizējot liepājnieku noskaņojumu un attieksmi bija skaidrs (arī SC vadībai), ka , ieejot koalīcijas sastāvā un pieņemot kompromisus dažādos atsevišķos lēmumos ( etorika pirms vēlēšanām, sabiedriskā transporta biļetes, maksājumi par ūdeni un gružiem utt.), SC ir zaudējis atbalstu un nākamās 2017.gada pašvaldību vēlēšanās Liepājā neiegūs sev pierastās un tīkamās 3 deputātu vietas, kas savukārt rada papildus spriedzi un riskus uz Saeimas vēlēšanām, kur Kurzemes reģionā Agešina kungs 2014.gadā knapi tika ievēlēts.

Tātad kaut kas bija jādara. Tikai kas? Izstāties no koalīcijas – riskanti, jo nākošreiz var nepaņemt un zaudēts tiks varas resurss. Palikt – būs jāatbild par visiem lēmumiem un solījumiem! Risinājums atnāca ģeniāl – izmantot situāciju, ka Naumam, Romānam un Jurijam nav pārāk labas savstarpējās attiecības un īpaši siltas jūtas vienam pret otru, izmest dažus vai visus no SC un publiskajā vidē skaļi norobežoties no visiem pieņemtajiem lēmumiem un paveiktajiem darbiem un nedarbiem!

Saglabāt caur šiem cilvēkiem ietekmi pašvaldībā un arī resursu, kā arī reāli parādot Liepājas Partijai, ka nākotnē var ar viņiem rēķināties kā ar iepriekš paredzamu un pragmatisku politisko spēku. Startējot uz nākamā gada vēlēšanām ar diviem atsevišķiem sarakstiem, iespējams saglabāt esošo trīs deputātu pārstāvniecību un tad jau atkal var apvienoties (ja to prasīs situācija).

Varētu teikt, ka tas gandrīz arī sanāca, bet kā tāda āža kāja visā šajā plānā palika Nauma faktors – viņš joprojām ir SC deputāts, kurš it kā nav vairs koalīcijā un pat drosmīgi aicinājis savus kolēģus nolikt mandātus, paužot gatavību darīt to arī pats. Taču, ja uzmanīgi paskatāmies , kas notiek reāli, tad visos svarīgos balsojumos viņš joprojām atbalsta Liepājas Partijas it kā neesošo koalīciju. Pēdējie piemēri: strīds par jaunajiem atkritumu tarifiem, kuros liepājniekiem lētākais piedāvājums tika izslēgts no iepirkuma konkursa, un 15.septembra domes sēde, kurā SEZ valdē tika pārvēlēti Uldis Sesks, Andris Ozols un Aloizs Norkus. Tos atbalstīja arī vienīgais SC deputāts Liepājas domē.

Var jau teikt, ka tās ir pasakas , kuras esmu izdomājis, bet kā jau teicu – svarīgākie ir nevis vārdi, bet gan reāli darbi un mūsu gadījumā lēmumi, kurus pieņemam. Kā lakmusa papīriņš manis teiktajam būs Liepājas pilsētas budžets 2017.gadam, bet iespējams arī ātrāk, kad būs jāreaģē uz Rīgas reģ. Administratīvās Tiesas lēmumu jau oktobra sākumā par manis iepriekš pieminēto atkritumu apsaimniekotāju izvēli Liepājā un apkārtējos novados.

Savās pārdomās dalījās deputāts Jānis Vilnītis