Portāls irliepaja.lv pērn rakstīja par to, ka Liepājas būvvaldes graustu vai, pareizāk sakot, vidi degradējošu, sagruvušu, cilvēku drošību apdraudošu būvju sarakstu papildinājuši pieci objekti, kuru vidū ir arī valsts nozīmes arhitektūras piemineklis Zivju ielā 2A – 1690. gadā celtā noliktava, viena no vissenākajām Liepājas būvēm, kas saglabājusies līdz mūsdienām.


Noliktavas ēka ir ne vien valsts nozīmes arhitektūras piemineklis, bet tajā atrodami arī septiņi valsts nozīmes mākslas pieminekļi, sava laika amatnieka – kalēja roku darbs.

Vēl pērnvasar ar nosaukumu "Siļķu brāķa noslēpums" noliktavas ēkā tika piedāvāta izklaide tūristiem, taču rudens pusē ēku jau ieskāva norobežojošs žogs, jo tā kļuva bīstama – no jumta lidoja dakstiņi.

Taču, kā portālam irliepaja.lv apliecināja būvvaldes sabiedrisko attiecību speciālists Aigars Štāls, "ēkas īpašnieki meklē būvnieku, jo nopietni gatavojas īstenot jumta restaurācijas projektu, tikko būs izdarītas nepieciešamās atzīmes, un varēs uzsākt būvdarbus".

Pēc Štāla sacītā, ēkas īpašnieki – SIA "Warehouse properties" – veiksmīgi strādā paši un sadarbojas ar būvvaldi, lai ēku saglabātu.

Noliktavai Zivju ielā 2A šā gada janvāra sākumā ir iesniegts jumta restaurācijas projekts, kura pasūtītājs ir SIA "Warehouse properties", bet izstrādātājs – SIA "Arhitektoniskās izpētes grupa", kas strādājusi arī pie Interjera muzeja ēkas Kungu ielā 24 restaurācijas projekta.

Kā skaidroja Štāls, šobrīd turpinās būvniecības ieceres dokumentu izskatīšana.


Foto: irliepaja.lv.


"2021. gadā ar pilsētas kultūras pieminekļu līdzfinansējuma programmas atbalstu ir veikta ēkas tehniskā apsekošana un arhitektoniski mākslinieciskā inventarizācija – būtībā ir veikta jau 2016. gadā sagatavotās ēkas arhitektoniski mākslinieciskās izpētes aktualizācija.

Īpašnieki būvvaldi ir informējuši, ka gatavojas piedalīties arī šā gada kultūras pieminekļu līdzfinansējuma konkursā.

Būvprojekts ir sagatavots pagājušajā gadā, pēc tam, kad ēku ieguva jaunie īpašnieki un vairākas reizes bija notikušas sarunas ar būvvaldi.

Restaurācijas ieceres dokumenti ir izstrādāti, var teikt, rekordīsā laikā –

divos trīs mēnešos," pastāstīja Štāls.

Portāls irliepaja.lv jau rakstīja, ka, 2021. gada pavasarī, noslēdzot nekustamā īpašuma pirkuma līgumu par 272 000 eiro un iegādājoties SIA "Warehouse properties" kapitāldaļas, Liepājas dāņu uzņēmējiem Svalgārdiem piederošā SIA "SP Products" kļuva par 1690. gadā celtās noliktavas īpašnieci. Tās pašreizējā adrese ir Zivju iela 2A, iepriekš bijusi gan Kungu 9, gan Zivju 4/6.


Viens no uzņēmuma īpašniekiem Ronijs Svalgārds iepriekš portālam irliepaja.lv stāstīja, ka Zivju 2A pirkums saistīts ar citu darījumu 2020. gadā – toreiz "SP Products" Valsts nekustamo īpašumu izsolē iegādājās divus vēsturiskos tornīšus Zivju ielā 2. Abi īpašumi ir saistīti.


Par īpašumu turpmāko izmantošanu jaunie saimnieki pērn vēl nebija izlēmuši.


Noliktava Zivju ielā 2A apvieno divas ēkas, no kurām viena ir 40 – 50 gadus vecāka par otru. Pirmais to īpašnieks, kā zina stāstīt vēsturnieks Gunārs Silakaktiņš, ir bijis tirgotājs un birģermeistars Zakovskis, vēlāk viņa mantinieki.