Šonedēļ preses konferencē tika nosaukti "Latvijas Arhitektūras gada balvas 2023" (LAGB 2023) nominanti, kuru vidū nav neviena arhitekta veikuma Liepājā.

Kā portālam irliepaja.lv pastāstīja žūrijas komisijas pārstāve un arhitektūras biroja "OAD" vadošā arhitekte Zane Tetere-Šulce, Liepāja nav pieteikusi nevienu arhitektu darbu. "Vispār Kurzeme bija ļoti maz pārstāvēta, un tas, kas bija, bija tikai ap Rīgu," sacīja arhitekte.


Arī Latvijas Arhitektu savienības valdes priekšsēdētāja Linda Leitāne portālam irliepaja.lv apliecināja: "Gada sākumā aicinājām arhitektus – projektu autorus, kā arī nekustamo īpašumu attīstītājus, tostarp visas pašvaldības, būvvaldes u.c. objektu pasūtītājus iesniegt ikgadējam LAGB konkursam pieteikumus. No 37 šogad pieteiktajiem darbiem ar Liepājas adresi nebija neviens."

Portāls irliepaja.lv lūdza Liepājas pilsētas arhitektu Uģi Kauguru atbildēt uz jautājumu: Kas par vainu, ka arhitektūras balvai nav pieteikts neviens Liepājas objekts, vai nebija, ko piedāvāt?

Uģis Kaugurs: "Tā nav vaina. Ko piedāvāt Liepājai būtu, bet lietas skatāmas kontekstā – gan ar skates nolikumu, gan konkurenci, gan vietas kopējo vērtību. Piemēram, Jūrmalas parka/pludmales izeju celiņu sistēma, pludmales labiekārtojums – tas tomēr ir kopums. Būtu nepieciešama vēl vismaz Jūrmalas ielas izeja un jātiek vaļā no haotiskajiem kioskiem parkā.

Skatēs, kur vērtēja atsevišķi tikai labiekārtojuma risinājumus, mēs guvām itin labus panākumus.


Līdzīgi ar velo/gājēju tiltu – kopā ar Zāles laukuma/krastmalas labiekārtojumu tam ir lielāks svars, vērtība, kā vienam pašam.


Tāpēc uzskatu, ir jāpabeidz, jāsakārto plašāks konteksts. Tie ir procesi, kas aizņem garākus laika posmus, kā viens atskaišu un vērtējumu periods. Nedomāju, ka mums būtu par katru cenu jāpielāgojas šādiem ārējiem, nejaušiem termiņiem. Tāpēc šogad mēs (kā būvvalde vai pilsētas arhitekts) objektus skatei nevirzījām. Būs, kad nāks gatavs.

Virzīt vai ne ir ne tikai mans, kolēģu vai kāds administratīvs lēmums, bet, vispirms, paša būves īpašnieka lēmums un vēlme vai nevēlēšanās piedalīties, tostarp sagatavot informatīvos un foto materiālus, kā arī maksāt noteikto dalības maksu par darbu pieteikšanu). Par izvēles motivāciju jāvaicā īpašniekiem".

Pēc Kaugura sacītā, viens no šajā sezonā pabeigtajiem objektiem, ko varēja pieteikt, ir Liepājas Mūzikas, mākslas un dizaina vidusskola (LMMDV). Taču kaut kādu iemeslu dēļ skola nav pretendējusi uz nomināciju.

Portālam irliepaja.lv neizdevās sazināties ar LMMDV direktori Ingu Auziņu, lai noskaidrotu šos iemeslus."LAGB 2023" nominanti:

Dailes teātra priekšlaukums. Autori: SIA "MADE arhitekti" – Miķelis Putrāms, Linda Krūmiņa, Māra Starka, Mārtiņš Vaskis, Krists Lūkins, Liena Šiliņa un Jēkabs Slava, sadarbībā ar Evelīna Ozola;
Dr.Mauriņa klīnika. Autori: SIA "Didrihsons arhitekti"– Gatis Didrihsons un Ineta Solzemniece-Saleniece;
Gustava biznesa centrs - 1.kārta. Autori: SIA "Vilnis Mičulis" – Fricis Vilnis, Kārlis Mičulis un Dāvis Markus;
Klēts ēkas pārbūve par tūrisma mītni. Autori: SIA "Arhitektu birojs MG arhitekti" – Guntis Grabovskis un Agnese Kalniņa;
Koka biroju ēka Lizumā. Autori: SIA "MADE arhitekti" – Miķelis Putrāms, Linda Krūmiņa, Māra Starka, Krists Lūkins, Jēkabs Slava un Patrīcija Lidere;
Mācību centrs ar solāro jumtu Mārupē. Autori: SIA "GoodPattern" – Guntis Ziņģis un Kristīna Reinberga;
Mārupes mūzikas un mākslas skolas pārbūve. Autori: SIA "AR.4" – Andris Vītols, Ieva Spriņģe, Dāvis Dauvarts un Rita Četverņa, sadarbībā ar Ieva Rīta;
Ogres Valsts ģimnāzija. Autori: SIA "NAMS";
Rīgas Cirka vēsturiskās arēnas pārbūve. Autori: "NRJA (No Rules Just Architecture)";
Starptautisks pilsētplānošanas pasākums "MadCity Riga 2022 "Krīze pilsētā"". Autori: SIA "Grupa93";
Valmieras Kurtuve. Autori: SIA "Sudraba Arhitektūra" – Ilze Liepiņa, Reinis Liepiņš, Dāvis Jansons un Renāte Karjavčenko;
Zāļu pagatavošanas nodaļa. Autori: SIA "MUUD" – Dins Vecāns, Jurijs Kostirko un Raitis Štobe.