Dabas aizsardzības pārvaldes (DAP) valsts vides inspektori sadarbībā ar Valsts meža dienestu (VMD) šonedēļ pārbaudes laikā īpaši aizsargājamās dabas teritorijās Liepājas pusē pieķēra vairākus medniekus, kuri pīļu medīšanai lietoja svina munīciju un pusautomātiskos ieročus, aģentūru LETA informēja DAP sabiedrisko attiecību speciāliste Maija Rēna.

Viens no pārkāpumiem konstatēts dabas liegumā "Dunika" Rucavas novadā – mednieks bija nomedījis četras sējas zosis, izmantojot mākslīgu gaismas avotu un pusautomātisko ieroci ar kopējo patrontelpas ietilpību lielāku par trim patronām un svina munīciju. Vēl divi pārkāpumi konstatēti dabas liegumā "Liepājas ezers" Grobiņas novadā – arī tur tika medīti ūdensputni, izmantojot pusautomātisko ieroci ar kopējo patrontelpas ietilpību lielāku par trim patronām un svina munīciju, stāstīja Rēna.

DAP pārstāve atgādina, ka svina munīcija putnu medībās ir aizliegta lielākajā daļā īpaši aizsargājamo dabas teritoriju, kā arī Eiropas Savienība (ES) mudina pāriet uz bezsvina munīciju. Svina munīcija nonāk dabā un uzkrājas, kā rezultātā tā nokļūst dzīvniekos un putnos, un ir iemesls to bojāejai. Visvairāk svina munīcijas dabā nonāk tieši putnu medību laikā.

"Medības izmantojot mākslīgu gaismas avotu uzskatāmas par īpaši neētiskām, jo dzīvnieks ar gaismu tiek apžilbināts un uz brīdi zaudē orientēšanās spējas, kā rezultātā vieglāk nomedījams," stāsta DAP Kurzemes reģionālās administrācijas vadītāja Dace Sāmīte.

Par konstatētajiem pārkāpumiem ierosināti administratīvo pārkāpuma procesi un par katru pārkāpumu tiks piemērots sods atbilstoši Administratīvās atbildības likumam.

Par medīšanu, izmantojot aizliegtus medību līdzekļus un rīkus, VMD var piemērot naudas sodu no astoņām līdz simt naudas soda vienībām, nosakot medību tiesību izmantošanas aizliegumu uz laiku līdz vienam gadam.

Medību likums aizliedz izmantot mākslīgos gaismas avotus ūdensputnu medībās, kā arī nav ļauts lietot nakts redzamības tēmēkļus ar elektronisko palielinājumu vai attēla pārveidošanu. Tāpat likums liedz izmantot pusautomātiskos šaujamieročus, kuru patrontelpas kopējā ietilpība ir lielāka par trim patronām.

Par svina munīcijas lietošanu ūdensputnu medībās īpaši aizsargājamajās dabas teritorijās, DAP var piemērot naudas sodu no sešām līdz divsimt naudas soda vienībām, skaidroja DAP pārstāve.

Vienas naudas soda vienības vērtība ir pieci eiro.