Kāda liepājniece, kura kopj daudzdzīvokļu namu pagalmu, pievērsa portāla irliepaja.lv uzmanību faktam, ka ne tikai māju pagalmos, bet nepļautos zālienos visā Liepājā redzams krāšņiem dzelteniem ziediem ziedošs augs, pēc sievietes domām šis augs ir rukola, kas Latvijā pazīstama samērā nesen.


Zirņu ielā. Foto: irliepaja.lv.


Piebildīsim, ka to lielos daudzumos var redzēt gan ezermalas apkaimē, piemēram, Zirņu ielā, gan jūras tuvumā, gan pašā pilsētas centrā, blakus Rožu laukumam.


Pasmaržojot un pagaršojot pieneņu lapām līdzīgās lapas, šķiet, ka tā tiešām varētu būt gardā un veselīgā rukola vai, iespējams, sinepe (protams, par pilsētas apstākļos augušu salātu veselīgumu varētu diskutēt).


Vienā no Dienvidrietumu rajona pagalmiem. Foto: irliepaja.lv.


No kurienes šis augs uzradies pilsētā?


Ingrīda Klane, Dabas aizsardzības pārvaldes vecākā valsts vides inspektore, portālam irliepaja.lv atzina, ka, pat painteresējoties pie zinošiem speciālistiem, īsti komentāru par rukolu nav saņēmusi.
"Iespējams, zeme vesta no kādām vecām siltumnīcām, vai arī kāds sēklas materiāls," minēja Klane.


Vai tās ir rukolas, sinepes vai pērkones lapas? Foto: irliepaja.lv.


Savukārt Komunālās pārvaldes sabiedrisko attiecību speciālists

Aigars Štāls pēc aprunāšanās ar pilsētas apzaļumotājiem, strikti iestājas par to, ka "tā nav rukola"!

"Pilsētas zālājos aug krustziežu dzimtas nezāles, piemēram, tīruma pērkones (Raphanus raphanistrum) un tīruma zvēre jeb sinepe (Sinapis arvensis).

Tīruma sinepe ir plaši izplatīta nezāle dārzos un tīrumos. Tas ir viengadīgs augs ar 10 – 70 (100) cm garu zarainu stublāju, parasti ar 0,5 – 1,5 mm gariem atstāvošiem matiņiem. Ziedi dzelteni. Auglis pākstenis. Zied no jūnija līdz augustam.

Savukārt tīruma pērkone ir ļoti līdzīga tīruma sinepei.

Abi ziedaugi ir plaši izplatītas nezāles Latvijā. Rudenī un pavasarī, kad ir labvēlīgi apstākļi, mitrums un siltums, šīs nezāles savairojas," raksta Štāls.