Karostas iedzīvotāja Brigita Maksimova, ieraugot, ka Karostas kanāla ūdens kļuvis spilgti zaļš, apstaigājusi dažādas iestādes, taču neviena nav uzskatījusi, ka jāveic ūdens analīzes.

Pirmdien Brigita Maksimova, kas pazīstama kā Vides aizsardzības kluba biedre un vides aktīviste, burku ar zaļo ūdeni atnesa uz portāla irliepaja.lv redakciju. Par ūdens sastāvu, protams, nevaram spriest, taču krāsa bija iespaidīga un smaka – nepatīkama.

Pagājušajā ceturtdienā, 10.oktobrī, Maksimova esot pamanījusi, ka Karostas kanāla ūdeni klāj „krējuma kārta” spilgti zaļā krāsā.

„Izsaucu ugunsdzēsējus, jo man nelikās, ka tas ir normāli,” atzina Maksimova, kura iepriekšējā naktī esot dzirdējusi kanālā „kaut kādas darbības”.

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) darbinieki bijuši atsaucīgi un drīz vien ieradušies notikuma vietā.

„Viņi ataicināja Reģionālās vides pārvaldes pārstāvjus, taču tie tikai paskatījās un aizbrauca, nekādus ūdens paraugus neņēma.”

Piektdien Maksimova ar zaļā ūdens burku devusies uz pašvaldību pie Vides un veselības daļas speciālistes Daces Liepnieces.

„Gribēju zināt, vai tik spilgti zaļas krāsas ūdens parādīšanās Karostas kanālā šajā gadalaikā un pie šādas temperatūras nav pietiekams iemesls, lai veiktu ūdens analīzi, vaicāju, vai pašvaldības budžetā ir paredzēti līdzekļi ūdens un gaisa analīžu veikšanai, taču man atbildēja, ka naudas neesot, bet, ja es ļoti gribot, tad lai veicot ūdens analīzi par savu naudu!”.

Sazinoties ar Liepājas Reģionālās vides pārvaldes vadītāja vietnieku Robertu Bērziņu, portāls noskaidroja, ka viņš tiešām ceturtdienas vakarā bijis pie Karostas kanāla.

„Novērtējot redzēto, secinājums bija, ka piesārņojums ir organiskas izcelsmes. Tāpēc jau mēs esam vides speciālisti, ka spējam atšķirt, kas tas ir. Ja mums būtu kaut mazākās aizdomas par ķīmiskas vielas klātbūtni, mēs ņemtu ūdens paraugus analīzei. Taču tā nebija,” sacīja Bērziņš.

Pēc Bērziņa teiktā, nav nekas pārsteidzošs, ka šajā gadalaikā ūdenī lielā daudzumā parādījušās aļģes, jo temperatūra esot pietiekami augsta.

Uz portāla jautājumu, vai Liepājas tuvumā notiek ūdenskrātuvju monitorings, Bērziņš atbildēja noliedzoši, uzsverot, ka nav nepieciešams katru dienu ņemt ūdens paraugus. Bet, „sava individuālā sirdsmiera dēļ, katrs pats uz sava rēķina var veikt ūdens analīzi, kad vien vēlas.”

Kāds ir pašvaldības viedoklis un kādai šajā gadījumā vajadzēja būt pašvaldības vides un veselības daļas speciālistu reakcijai, vakar vēl noskaidrot neizdevās.