Namu apsaimniekotājiem regulāri nākas uzklausīt iedzīvotāju sūdzības par vārnu uzvedību, kā portālam irliepaja.lv sacīja Gints Šukters – "katru dienu". Arī SIA "LNA" pastāvīgi sastopas ar šo problēmu, portāls uzzināja uzņēmumā.
Kāda liepājniece portālam irliepaja.lv raksta: "Vārnas posta pilsētā zālienus. Uzar kā mežacūkas. Vienu nošaut un uzspraust uz mieta, kas labi strādā, pilsētā nevar. Pirkt "Depo" dārgos atbaidītājus bezjēdzīgi – jau pirmajā naktī nozog. Dārznieki saka, ka vienīgais risinājums zāliena vietā bērt oļus vai asfaltēt, klāt betona bruģīti. Varbūt kādam vārnu speciālistam ir kāds padoms, kā Liepājā pasargāt zālienus!"
Kur cilvēks, tur vārna
Sazinoties ar pašvaldības Vides nodaļu un tās vadītāju Daci Liepnieci-Liepiņu, saņēmām atbildi, ka "Medību likums joprojām paredz medību aizliegumu pilsētās, izņemot gadījumus, ja medījamie dzīvnieki apdraud sabiedrisko kārtību un drošību vai rada postījumus". Taču, kā uzsver Liepniece-Liepiņa, "līdz šim nav konstatēts šāds vārnu radīts apdraudējums".
Arī Liepājas pašvaldības policijas sabiedrisko attiecību speciāliste Elva Lubāne, atbildot uz portāla irliepaja.lv jautājumu, saka:
"Nē, Liepājas pilsētas Pašvaldības policija putnus nešauj".
Vides nodaļas vadītāja atsaucas uz ornitoloģi Māru Janaus, kura saka: "Kā zināms, terminus "kaitīgs" un "nekaitīgs" ir ieviesis cilvēks, un dabā vispār tāds dalījums nepastāv, jo katrai dzīvai būtnei ir sava loma.".
Liepniece-Liepiņa skaidro: "Tāpat kā citiem bieži sastopamiem savvaļas dzīvniekiem, arī vārnām patīk apmesties uz dzīvi cilvēku radītajā vidē, kas galvenokārt ir tāpēc, ka mēs paši – cilvēki – esam izveidojuši vārnām ļoti piemērotu dzīves vidi ar daudz pārtikas. Ir arī citi faktori, kas var veicināt to skaita pieaugumu, piemēram, augstu, kuplu koku grupas, kas derīgas ligzdošanai, ēkas un bruģis padara pilsētas siltākas nekā lauku teritorijas, savukārt mākslīgais apgaismojums vārnām ļauj justies vairāk pasargātām no nakts plēsējiem, kas ir viens no to galvenajiem dabiskajiem ienaidniekiem".
Neradīt pievilcīgu vidi
"Lai atrisinātu konfliktu ar vārnām vai novērstu to jau saknē, cilvēkam pašam jāparūpējas, lai teritorija, kurā vārnas nav vēlamas, būtu tām mazāk pievilcīga –
pats pirmais un svarīgākais noteikums: samazināt vai atņemt iespēju vārnām piekļūt šāda veida pārtikas avotiem: atvērtiem atkritumu konteineriem, pārtikas atliekām, mājdzīvnieku barībai.
Teritorijā iespējams izvietot (piemēram, iekarot koka zarā) mākslīgi izgatavotas, dekoratīvas plastmasas vārnas vai arī pūces figūru, kas izskatās kā nedzīvas. Arī āra apgaismojuma samazināšana var padarīt dzīvojamo zonu šiem putniem mazāk pievilcīgu," skaidro Liepniece-Liepiņa.
Arī portāls abc.lv raksta: "Lai atrisinātu ieilgušo konfliktu ar vārnām vai novērstu to jau saknē, tev jāparūpējas, lai teritorija, kurā vārnas nav vēlamas, būtu tām mazāk pievilcīga. Vārnas ir visēdāji. Tām vilinoši šķitīs gan atvērti atkritumu konteineri, tāpat arī pārtikas atliekas nenosegtā kompostā, mājdzīvnieku barība un barība, ko tu vai kāds cits aiz laba prāta, ir izlicis citiem savvaļas dzīvniekiem. Pats pirmais un svarīgākais noteikums: samazini vai atņem iespēju vārnām piekļūt šāda veida pārtikas avotiem. Mazākiem putniem barību izvieto tiem paredzētās barotavās, kurās lielāki putni nevarēs iekļūt, kā arī operatīvi un regulāri savāc uz zemes izbārstīto barību zem barotavām".
Liepniece-Liepiņa norāda, ka "būtiskāk iejaukties vārnu dzīvē iespējams, nojaucot to ligzdas, kamēr putni vēl nav sākuši perēt. Vārnu ligzdas ir aizliegts postīt ligzdošanas laikā. Vārnas ļoti sargā savus mazuļus un to izlidošanas laikā tās patiešām var kļūt agresīvas, taču tikai gadījumā, ja cilvēks, pat pašam nezinot, ir pietuvojies vārnēnam".
Vārnu izpostīts zāliens pie kādas daudzdzīvokļu mājas. Lasītāja foto.
"Veiksmīgi nostrādā arī dažādu tehniku apvienošana, kas signalizē vārnām, ka konkrētā ligzdošanas vai uzturēšanās vieta nav droša. Var, piemēram, izmantot uztrauktu vārnu ķērcienu ierakstus un putnu aizbiedēšanai paredzētus gaismas lāzerus," raksta abc.lv.
Elva Lubāne savukārt aicina liepājniekus "droši sazināties ar Pašvaldības policiju", solot: "Centīsimies rast risinājumu, jo katrs gadījums ir jāizvērtē, lai atrastu labāko iespējamo risinājumu".
Daži fakti par vārnām
Vārnas precīzi zina, kas izjauc viņu ligzdas, kas organizē izšaušanu, atpazīst municipālos darbiniekus, zina, kādā uniformā viņi ir apģērbti.
Ornitologi norāda, ka vārnas praktiski neslimo ar slimībām, jo ir sanitāri, kas iznīcina slimos dzīvniekus – tā ir tikpat kā vārnu misija.
Vārnas iznīcina arī dzīvniekus – suņus, kaķus –, kas miruši no mēra.
Vārnas ir gādīgi vecāki. Pāri viņas sev izvēlas uz visu mūžu. Tēvi vārnu ģimenē ir ļoti atbildīgi, viņi palīdz izperēt un audzināt mazuļus.
Pat divus gadus vecus vārnēnus vecāki no ģimenes ligzdas nedzen prom. Rūpējas, līdz viņi paši nodibina ģimeni.
Melnās un pelēkās vārnas, kā arī visi citi vārnu dzimtas putni māk draudzēties pa īstam un ne tikai viena ar otru. Bieži vien vārnas sadraudzējas ar citiem dzīvniekiem, piemēram, suņiem.
Proporcijas starp smadzenēm un ķermeni vārnai ir tādas pašas kā cilvēkam un delfīnam. Smadzenes šim putnam ir piecas reizes lielākas nekā balodim.
Britu biologu pētījumi pierādījuši, ka vārnu dzimtas putniem intelekts ir daudz augstāks nekā šimpanzei.
(Avots: santa.lv)
16
4
2. Nepieciešams apzāģēt tos kokus pie daudzstāvu mājām. Vai vismaz izzāģēt/izretināt lielos zarus.