Turpinot lasīt grāmatu "liepājiņa", šoreiz par vienu no pirmajiem Atmodas laika objektiem – Liepājas ledushalli. Iespaidos dalās Monta Krafte.

LEDUS HALLE LIEPĀJAS METALURGS, Brīvības iela 3/7, ARHITEKTA U. PĪLĒNA BIROJS, 1998.
Latvijas arhitektūras 1998. gada labākais darbs.
FOTO: EGONS ZĪVERTS
TEKSTS: MONTA KRAFTE, Liepājas reģiona tūrisma informācijas biroja vadītāja

Ledus halle? Atceros laikus, kad to cēla – vispirms raka bedri un svinīgi lika pamatakmeni, tad diezgan īsā laikā uzcēla. Tas bija liels notikums! Viens no pirmajiem Atmodas laika jaunajiem objektiem pilsētā, kas bija lielākais, labākais, modernākais Latvijā tajā momentā. Vedām tūristus ekskursijā kā uz lielu brīnumu un mūsu lepnumu.

Dažas reizes esmu bijusi tur slidot un dažas arī uz koncertiem, vienreiz pat uz tādu kā izstādi. Uzdevumā uzrakstīt devos turp ekspedīcijā. Ieraudzīju un uzzināju daudz ko jaunu. Neesmu ne liela slidotāja, ne hokeja cienītāja, tāpēc manas gaitas bija vedušas ledus hallei garām. Toties garām – bieži! Jo halle taču atrodas pašā centrā. Manuprāt, ļoti izdevīgā vietā pilsētā. Pat pārāk. Domāju, ja to celtu šodien, to nekad neiebūvētu tik ekskluzīvā vietā – pie paša kanāla. Visticamāk, vieta atrastos kaut kur krietni tālāk. Lai gan šāds arhitektūras stils man nav pie sirds, jāatzīst, ka halle netraucē, pašā centrā būdama. Iespējams, tāpēc, ka tiešā tuvumā apkārt nav daudz vēsturisku ēku, vai tāpēc, ka piekļaujas izteiksmīga zaļā zona, kas faktiski to aizsedz. Kanālmalā uzmanību pievērš piemineklis un paviršam garāmgājējam nemaz neļauj halli pamanīt.

No ārpuses šķiet, ka ledus halle ir neliela, bet, ieejot iekšā, uzzinu, ka tā ir viena no lielākajām ledus hallēm Latvijā. Uzzinu, ka tur ir 1140 sēdvietas. Uzzinu, ka tā ir pirmā ledus halle, kas valstī uzcelta pēcpadomju gados. Pārsteigums! Tā tomēr bijusi uzdrīkstēšanās ko tādu pasākt ārpus Rīgas. Vēlāk, 2005. gadā ēkai piecelta piebūve – kafejnīca un sporta klubs. Pēc manas saprašanas tās tā arī izskatās – kā vēlāk "pielipinātas".

Tā kā vienā no retajām reizēm, kad tur apmeklēju kaut kādu pasākumu, ledus halles stāvvietā neapzināti biju nepareizi novietojusi automašīnu un samaksāju soda naudu, pret autostāvvietu man nebija uzticības. Izpētot tuvāk, atzīstu, ka tā ir ērta un ietilpīga. Liekas gan par mazu vairāk nekā 1000 apmeklētājiem. Bet, ņemot vērā to, ka halle ir viegli sasniedzama gan ar kājām, gan ar tramvaju, autostāvvietas ietilpībai nevajadzētu būt problēmai.

Rodas iespaids, ka plānojums ir pārdomāts, ēka ir funkcionāla, un sastrēgumi nerodas pat lielu pasākumu laikā. Tā apgalvo arī darbinieks, ko sastopu. Ledus halles īpašā detaļa tomēr ir piemineklis kanālmalā, kas ar to nemaz nav saistīts. Ja nopietni, laikam jau pirmais nāk prātā metāla konstrukciju tornītis virs galvenās ieejas.

© V10
Materiāla pārpublicēšanas gadījumā atsauce un saite uz www.irliepaja.lv obligāta.