2018./2019. mācību gadā "Zaļā josta" rīkotajā otrreizējo izejvielu vākšanas konkursā "Tīrai Latvijai!", piedaloties 92 720 bērniem un jauniešiem no 388 izglītības iestādēm.

Savāktas un otrreizējai pārstrādei nogādātas 939,544 tonnas makulatūras, informē SIA "Zaļā josta" projektu vadītāja Kristīne Mamontova.

Šogad makulatūras vākšanas konkursam "Tīrai Latvijai!" pieteicās 73 izglītības iestādes no Kurzemes, apvienojot 16 769 bērnu un jauniešu pūles tīrākas vides veidošanā. Kurzemes mācību iestādes pārstrādei nogādāja 206,83 tonnas makulatūras jeb 22% no visiem konkursa ietvaros savāktajiem nevajadzīgajiem papīriem Latvijā.

Bērnu savāktā makulatūra pārtapusi jaunā papīrā un citos celulozes šķiedras materiālos – olu bretēs, kartonā, ekovatē vai celulozes šķiedras granulās.

Visvairāk makulatūras Kurzemes reģionā savākušas Ventspils pilsētas un novada mācību iestādes. Piedaloties 18 izglītības iestādēm, ventspilniekiem izdevies savākt un pārstrādei nodot 63,532 tonnas makulatūras.

No Liepājas pilsētas un novada pārstrādei izvestas 29,99 tonnas makulatūras. Draudzīgā aicinājuma Liepājas pilsētas 5. vidusskola savākusi 1,178 tonnas makulatūras.

Lieliski sasniegumi A. Spāģa Dunalkas pamatskolas skolēniem, kas ir savākuši vislielāko makulatūras daudzumu Kurzemē, rēķinot uz vienu audzēkni. Savācot vidēji 168 kg makulatūras katrs, A. Spāģa Dunalkas pamatskolas audzēkņi ierindojas 2. vietā Latvijā. Kopumā mācību iestādē savāktas 4,2 tonnas makulatūras.

Rēķinot pēc savāktā makulatūras daudzuma uz vienu mācību iestādes audzēkni, lieliski sasniegumi Kurzemes mērogā arī Puzes pamatskolai, kuras skolēni vidēji savākuši 103,41 kg makulatūras katrs, kā arī Lutriņu pamatskolai, kuras audzēkņi vidēji katrs savāca 97,5 kg makulatūras katrs.

Visvairāk dalībnieku no Kurzemes reģiona makulatūras vākšanā iesaistījās no Ventspils pilsētas un novada (4393 personas), Liepājas pilsētas un novada (4344 personas) un Kuldīgas pilsētas un novada (2837 personas).

Visi kampaņas "Tīrai Latvijai" dalībnieki laipni aicināti uz lielajiem "Zaļās jostas" Vides svētkiem, kas šogad tiek rīkoti "Latvijas Valsts mežu" dabas parkā Tērvetē, Kurbada zemē "Latvijas Meža dienu 2019" ietvaros. Pasākuma mērķis ir radīt īpašus svētkus un sagādāt prieku ikvienam konkursu dalībniekam, kuri visa gada garumā rūpējušies par tīras vides saglabāšanu. Svētkos uzstāsies Latvijā iemīļoti mākslinieki, norisināsies konkursa laureātu sveikšana, kā arī darbosies virkne bezmaksas radošo darbnīcu, vides izglītības spēļu un izziņu laboratoriju.

Makulatūras pārstrāde ļauj ievērojami saglabāt dabas vērtības, jo jauna papīra izgatavošanai no makulatūras nepieciešams par 70% mazāk enerģijas un par 60% mazāk ūdens, salīdzinot ar papīra ražošanu no koksnes. Pārstrādājot papīru, tiek samazinātas tādu klimata izmaiņu veicinošo gāzu kā CO2 – par 900 g./kg., N02 un SO2 emisijas gaisā, kā arī novērsta ūdens piesārņošana ar hlora savienojumiem no balināšanas iekārtām.