Ar lieliskiem sasniegumiem noslēgusies "Zaļā josta" rīkotā makulatūras vākšanas konkursa "Tīrai Latvijai" 2021./2022. mācību gada sezona, informē "Zaļā josta" pārstāve Laima Kubliņa.

Piedaloties vairāk nekā 92 tūkstošiem bērnu no 358 izglītības iestādēm, pārstrādei nogādātas 555 tonnas 632 kg makulatūras – nevajadzīga papīra un kartona. Kurzemes reģionu konkursā pārstāvēja 58 izglītības iestādes, pārstrādei nogādājot 106,9 tonnas makulatūras, kas ir apmēram piektdaļa no visā valstī savāktā daudzuma.

Makulatūras vākšanas konkurss "Tīrai Latvijai" tiek rīkots jau 18. mācību gadu, kļūstot par nozīmīgu vides projektu tūkstošiem Latvijas bērnu ģimenēs. "Izlietotā iepakojuma, tostarp makulatūras, dalīta vākšana valsts mērogā pēdējos gados ir strauji attīstījusies. Tomēr, paralēli esošajai infrastruktūrai, ik gadu kampaņa "Tīrai Latvijai" pārstrādei pienes simtiem tonnu nevajadzīgu papīru un kartonu, uzskatāmi demonstrējot, ka šīm otrreizējām izejvielām joprojām ir jāmeklē alternatīvi savākšanas avoti," norāda "Zaļā josta" pārstāve Laima Kubliņa. "Lai arī šķiet, ka dzīve digitālajā gadsimtā ļauj atteikties no papīra lietošanas, tomēr mūsu rīkotie konkursi parāda, ka, pat, strādājot attālināti, mācoties no mājām, visu darot elektroniski, sabiedrība tik un tā rada simtiem tonnu papīra un kartona atkritumu. Tāpēc mēs nevaram aizmirst par atkritumu šķirošanas nozīmi, un pārstrādē jānogādā katra izlasītā avīze, tukšais papīra maiss vai kartona kaste – jo tas ir izejmateriāls kam jaunam," uzsver L. Kubliņa.

Aktīvākie makulatūras vākšanā Kurzemē šogad ir skolēni no Talsu pamatskolas, kas savākuši 8,2 tonnas makulatūras. Otrajā vietā Kurzemes reģionā ierindojas Puzes pamatskolas audzēkņi ar savāktām 7,73 tonnām makulatūras. Pērn Puzes pamatskolas skolēni bija līderi Kurzemes reģionā. Savukārt Tārgales pamatskola iegūst 3. vietu reģionā, savācot 4,81 tonnu makulatūras.

Rēķinot pēc savāktā makulatūras daudzuma uz vienu mācību iestādes audzēkni, lieliski sasniegumi Kurzemes reģionā ir Puzes pamatskolai, kur katrs audzēknis vidēji pārstrādei savācis 117,12 kg makulatūras. Pērn Puzes pamatskolas audzēkņi šajā nominācijā ieņēmu otro vietu Kurzemē, bet šogad jau izvirzījušies līderos. Remtes pamatskolā vidēji katrs audzēknis pārstrādei nogādājis 86,21 kg makulatūras, savukārt Sikšņu pamatskolā vidēji savākti 83,78 kg makulatūras uz vienu iestādes audzēkni.

Visvairāk makulatūras Kurzemes reģionā nemainīgi savākušas Ventspils pilsētas un novada mācību iestādes. Piedaloties 13 izglītības iestādēm, ventspilniekiem izdevies savākt un pārstrādei nodot 25,914 tonnas makulatūras. Visvairāk makulatūras Ventspils novadā, līdzīgi kā pērn, savākuši Puzes pamatskolas skolēni, pārstrādei nogādājot 7,73 tonnas makulatūras. Otrā vieta Ventspils novadā arī šogad ir Tārgales pamatskolas audzēkņiem, kas pārstrādei nogādāja 4,81 tonnu makulatūras. Zūru pamatskolas audzēkņi konkursa "Tīrai Latvijai" ietvaros savākuši 2,75 tonnas makulatūras, savukārt Ventspils 2. pamatskolas skolēni savākuši 1,55 tonnas nevajadzīgu papīru, bet Ventspils 1. pamatskolā savāktas 1,5 tonnas makulatūras.

No Liepājas pilsētas un novada pārstrādei izvestas 14,877 tonnas makulatūras. Konkursā novadu pārstāvēja astoņas izglītības iestādes, no kurām aktīvākā šogad ir Oskara Kalpaka Liepājas 15.vidusskola, kuras audzēkņi pārstrādei nogādāja 4,4 tonnas makulatūras. Liepājas pirmsskolas izglītības iestādes "Delfīns" audzēkņi ar vecāku palīdzību pārstrādei nodeva 3,8 tonnas makulatūras, savukārt Liepājas Ezerkrasta sākumskola pārstādei nogādāja 2,327 tonnas nevajadzīgu papīru un kartonu.

Kuldīgas pilsētu un novadu šogad konkursā "Tīrai Latvijai" pārstāvēja 9 izglītības iestādes, savācot 13,717 tonnas makulatūras. Aktīvākā no tām ir Kuldīgas Centra vidusskola, kuras audzēkņi pārstrādei nogādāja 4,632 tonnas makulatūras. Lieliski sasniegumi arī Kuldīgas pirmsskolas izglītības iestādei "Ābelīte", kuras audzēkņi ar vecāku palīdzību pārstrādei nodeva 3,1 tonnu makulatūras, kā arī Kuldīgas pirmsskolas izglītības iestādei "Cīrulītis", kura audzēkņi kopā ar vecākiem savāca 1,624 tonnas makulatūras.

Makulatūras vākšanas konkursu "Tīrai Latvijai" rīkoja "Zaļā josta" sadarbībā ar AS "Latvijas Valsts meži", SIA "Pilsētvides serviss", "Lautus Vide" PS, SIA "Līgatnes papīrs", SIA "Balticfloc", SIA "AP Kaudzītes",  Valsts izglītības satura centru, Latvijas Tirgotāju asociāciju. Plašāka informācija un konkursa rezultāti atrodami vietnē www.tirailatvijai.lv.