31.maijā Vecās ostmalas promenādē pietauvojās vācu jahta „Tordas”, kuras apkalpe ceļo ar misiju – popularizēt piekrastes dabas un kultūras mantojumu un veicināt tā aizsardzību.
Liepājā „Baltijas Zaļās jostas” misionāri – dabas aizsardzības konsultants un ainavu plānotājs Jorgs Šmīdels (Jörg Schmiedel) , bioloģe Elke Kornere (Elke Körner) un pārējā komanda – tikās ar Reģionālās Vides pārvaldes, Dabas aizsardzības pārvaldes, kā arī domes vides speciālistiem, Karostas glābšanas biedrības pārstāvi, gidi Sandru Hermeri, Liepājas universitātes studentiem un mediju pārstāvjiem.
Kopīgā izbrauciena laikā ar jahtu Liepājas ostas akvatorijā un jūrā viesi iepazīstināja liepājniekus ar kustības „Eiropas Zaļā josta” vēsturi un idejām, ar projektu „Baltijas Zaļā josta”, kā arī veica jūras ūdens sastāva, temperatūras un caurredzamības pārbaudi.
Kā atzina Elke Kornere, ūdens pie Liepājas ir ļoti tīrs – caurredzamība pat līdz desmit metriem, daļēji tas izskaidrojams ar zemo temperatūru – tikai plus deviņi grādi, kas neļauj savairoties fito un zooplanktonam.
Eiropas Zaļās jostas ideja radusies Vācijā 1989.gadā, un pašlaik šī iniciatīva apvieno vairākus simtus privātpersonu, nevalstisko organizāciju, pētniecības institūtu u.tml. Baltijas jūras reģions šai iniciatīvai pievienojās 2009.gadā.
Lai gan Eiropas Savienības finansētais projekts „Baltijas Zaļā josta” oficiāli beidzās 2012.gadā, tomēr Baltijas reģionā Zaļās jostas ideja tikai tagad sāk iedzīvoties, atzina Jorgs Šmīdels.
Tāpēc nevalstiskā organizācija „Bund” (tās jumta organizācija ir „Zemes draugi”), kuru pārstāv Šmīdels jau gatavo nākamo projekta pieteikumu Eiropas fondiem, lai turpinātu iesākto.
Tikties ar esošajiem partneriem un atrast jaunus – tas ir viens no „Tordas” brauciena mērķiem, tāpat kā informēt par projektu „Baltijas Zaļā josta” un tā rezultātiem.
Liepājā „Baltijas Zaļajai jostai” nav sadarbības partneru, un, kā atzina Šmīdels, par tādu varētu kļūt, piemēram, Liepājas universitāte.
Latvijā „Baltijas Zaļā josta” sadarbojas ar asociāciju „Lauku tūrists” un Slīteres nacionālais dabas parks.
Zaļās jostas jahta ceļā devusies apmēram pirms divām nedēļām no Rostokas, pa ceļam piestājot vairākās ostās. No Liepājas 1.jūnijā jahta dosies uz Ventspili, tad – Roju, kur tiksies ar Slīteres dabas parka pārstāvjiem, un savu ceļojumu noslēgs Kuresārē, Sāremā salā. Pavisam plānots ceļā pavadīt trīs nedēļas.
UZZIŅA
Ģeogrāfiski „Baltijas Zaļā josta” ir bijusī PSRS ietekmes „dzelzs aizkara” robežjosla (Vācija, Polija, Kaļiņingradas apgabals, Lietuva, Latvija, Igaunija, Ļeņingradas apgabals), kur saglabājusies īpaši neskarta un unikāla dabas josla.
Projekts iekļaujas „Eiropas Zaļās jostas” darbībā, kas ir aizsargājamo dabas teritoriju tīkls gar un pāri bijušajai Eiropas un Padomju Savienības robežai. To koordinē Starptautiskā Dabas un dabas resursu aizsardzības savienība (World Conservation Union).
Projekta „Baltijas Zaļā josta” mērķis – saglabāt dabas teritorijas ar augstu ekoloģisko vērtību, un uzlabot ekoloģisko situāciju piekrastes joslā bijušā "dzelzs priekškara" zonā gar Baltijas jūru. Projekts risinājās no 2009. līdz 2012.gadam, un tajā bija iesaistīti 25 partneri.
Latvijā projekta ietvaros izdots ceļvedis "A Guide to the Coast of the Baltic Sea", kurā iekļautas 55 apskates vietas, 28 maršruti piekrastes apceļošanai un 55 naktsmītnes ceļotājiem, kā arī informācija par Eiropas un Baltijas Zaļo jostu. Brošūra pieejama angļu, vācu un krievu valodās.


























