Pateicoties pašvaldības līdzfinansējumam, restaurēta veranda Kūrmājas prospektā 19.  Pērn ēkas īpašnieku iesniegtajam projektam pašvaldība piešķīra finansējumu 15 747 eiro.

Pašvaldība arī sedza būvuzraudzības izmaksas. Pašlaik notiek dokumentu sagatavošana verandas nodošanai ekspluatācijā, informē Būvvaldes sabiedrisko attiecību speciālists Aigars Štāls.

Restaurācijas darbi sākās 2018.gada rudenī un šā gada martā/aprīlī pabeigta projekta pirmā kārta – veranda atguvusi savu agrāko skaistumu.

Tagad pret Kūrmājas prospektu ir vērsta sūnu zaļā tonī krāsota, ar koka dekoratīviem elementiem izdaiļota viegla konstrukcija, kas ēkai piešķir individualitāti, raksturu, stilu. Verandas dekori, kas no attāluma atgādina smalkas mežģīnes, veidoti koka siluetgriezuma tehnikā.

Būvdarbu pirmās kārtas ietvaros pieaicinātie celtnieki, "SK Jumts" namdari veica verandas demontāžu un visu detaļu marķēšanu, tad pārmūrēja un izlīmeņoja pamatus, restaurēja esošās koka detaļas un izgatavoja trūkstošās – pēc pieejamiem vēsturiskajiem paraugiem. Veranda uzstādīta atpakaļ sākotnējā vietā un veidolā, veikta koka detaļu gruntēšana un krāsošana, uzlikts cinkota skārda jumtiņš.

Verandas atjaunošanas kopējās izmaksas, pēc līdzfinansējuma konkursā iesniegtā pieteikuma, ir 20 996 eiro.

Diemžēl laika ritējums, līdzšinējās apsaimniekošanas metodes un īpašnieku maiņas nav bijušas labvēlīgas ēkas kopējās veselības saglabāšanai, tāpēc vēl daudz darāmā, lai tā atgūtu agrāko daiļumu, kā to paredz SIA Kokile (arhitekte Laura Kozlovska) izstrādātais restaurācijas projekts.

Kā teica īpašnieku pārstāve Liudmila Kukleva, dzīvokļu īpašnieki atkārtoti pretendēs uz pašvaldības līdzfinansējumu. Nākamais lielais darbs būs jumta remonts, tad – visu četru fasāžu restaurācija no pamatiem (cokola) līdz skārda aizsargapmaļu un nolauzto vējadēļu uzstādīšanai, ietverot sienu pamatkonstrukciju, logu un durvju restaurāciju.

Jāatgādina, ka būvvalde  2016. gada martā šo ēku iekļāva vidi degradējošo un bīstamo objektu sarakstā. Toreiz būvinspektors konstatēja, ka dekoratīvie koka elementi un veranda ilgās ekspluatācijas, nepilnvērtīgās saimniekošanas un klimatisko apstākļu ietekmē ir "zaudējusi savu arhitektonisko pievilcību un tehnisko noturību", "mājas koka elementu bojājumi apdraud ne tikai pašu iemītnieku, bet arī garāmgājēju veselību un pat dzīvību", "fasādes izskats degradē pilsētas ainavu".

Tagad varam teikt, ka būvvaldes sadarbība un sarunas ar īpašniekiem, kā arī pašvaldības piedāvātās līdzfinansējuma iespējas šajā gadījumā devušas pozitīvus rezultātus.

Trīs gadu laikā īpašnieki par saviem līdzekļiem ir spējuši veikt kultūras pieminekļa tehnisko apsekošanu, arhitektoniski māksliniecisko izpēti, sagatavot ēkas fasāžu un jumta restaurācijas projektu un, pats svarīgākais, jau ar pašvaldības atbalstu, īstenot minētā projekta pirmo kārtu.
 
Uzziņai

Ēkas Kūrmājas prospekta un Uliha ielas stūrī raksturojums
– Vienas ģimenes vasarnīca ar verandām un lieveņiem, sastāv no vairākos periodos būvētiem apjomiem.
– Vecākā daļa būvēta 1870.gadu sākumā.
– Ēka sākotnēji bija iebūvēta dārzā, ko norobežoja žogs pie divu ielu malām.
– Lai gan vēlāk piebūvētās daļas veido lielāku apjomu nekā sākotnējā ēka, celtne tomēr izskatās viengabalaina. Šāds rezultāts iegūts, vēlākajās piebūvēs izmantojot tos pašus arhitektoniskos un māksliniecisko paņēmienus kā sākotnējā ēkā.
– Ēkas arhitektūra un fasāžu apdare raksturīga piejūras vasarnīcām – ar lielām verandām, terasēm, Šveices stila formās risinātu koka apdari.
– Koka veranda un lieveņi ar ažūrajām margām un dekorējumu ir vieni no iespaidīgākajiem, mākslinieciski un amatnieciski vērtīgākajiem izstrādājumiem Liepājā.
Avots: "Kūrmājas prospekts 19. Ēkas kultūrvēsturiskās izpēte", autori: Kristīne Veinberga un Juris Zviedrāns, 2017, Tāšu muiža