Tuvojoties dārza sezonas noslēgumam, dārzniekiem, privātmāju īpašniekiem un visiem „čaklajiem pirkstiņiem” vēl ir ko papūlēties pirms pilnvērtīgas atpūtas. Nepieciešams savest kārtībā gan pašu dārzu, gan blakus esošo teritoriju vai pagalmu – novākt pēdējo ražu, pārstādīt un apkopt ogulājus, krūmājus un augļu kokus, savākt visus dabīgos atkritumus un paveikt vēl virkni darbiņu. Turklāt jāpaveic tas viss diezgan operatīvi, jo ne vienmēr rudens lutina mūs ar sausu un patīkamu laiku. Bieži vien lietavas pāriet salnās, un Jūs varat vienkārši nepaspēt izdarīt visu savlaicīgi. Tādēļ būtu lietderīgi ņemt talkā dažāda veida dārza tehniku, kas palīdzēs tikt galā ar darbiem ātrāk un bez pārmērīgas piepūles. Ja Jums liekas, ka šāda veida iekārtas ir tikai profesionāļu privilēģija, – tā nebūt nav! Ražotāji parūpējušies, lai mūsdienīgu iekārtu tehniskie parametri, maksimāli vienkāršota lietošana, augsta drošība un pieejamās cenas ļautu izmantot tās jebkurā mājsaimniecībā. Jūs ne vien atvieglosiet sev darbu, bet arī izpildīsiet to daudz augstākā, pat profesionālā kvalitātē. Lasiet tālāk, kāda dārza tehnika ir katra rūpīga saimnieka absolūts must–have ideāli sakoptai teritorijai un bagātīgai ražai nākamajā sezonā!

Augu apkopei

Septembris un oktobris ir piemērots laiks ogulāju, krūmāju un augļu koku apkopei. Līdz salnām nepieciešams nogriezt vecos un sausos zarus, lai nākamgad augtu jauni spēcīgi zariņi, kas ar laiku sniegs dāsnu ražu. Šim mērķim var izmantot parasto zargriezi. Taču tad pienāksies pasvīst, lai tiktu galā ar biezākiem zariem. Mēs iesakām izvēlēties dzīvžogu šķēres jeb krūmgriežus. Šādas iekārtas lieti noderēs ne vien ogu krūmiem un augļu kokiem, bet arī dzīvžoga līdzināšanai. Varēsiet izveidot skaistu un akurātu krūma formu bez īpašas piepūles un daudz īsākā laikā, nekā ar mehāniskajām dārza šķērēm. Teleskopiskais rokturis, ar kuru aprīkoti daudzi modeļi, ļaus apgriezt arī augstus krūmājus, piemēram, jasmīnu vai garas tūjas. Atkarībā no savām vajadzībām, varat izvēlēties parocīgu akumulatora modeli, kas piemērots zemiem krūmiem ar tieviem zariņiem, vai arī jaudīgu benzīna iekārtu – blīvi saaugušiem krūmājiem. Ņemiet vērā, ka benzīna modeļi sver vairāk, attiecīgi prasīs no strādnieka lielāku piepūli. Toties varēsiet apgriezt zarus arī dārza tālākajā nostūrī, kur nav pieejas elektrībai. Ja tomēr vēlaties vieglāku un ekspluatācijā vienkāršāku iekārtu, elektriskais modelis būs piemērotāka izvēle. Jebkurā gadījumā, ja teritorijā ir daudz krūmāju un/vai samērā garš dzīvžogs (turklāt augsts), elektriskie vai benzīna krūmgrieži ir atradums.
 

Kad zari nogriezti, tos nepieciešams utilizēt. Var dedzināt. Taču drošības nolūkos pienāksies pieskatīt ugunskuru, kas aizņems laiku. Nepatīkamāka situācija ir ar apkārtnes piedūmošanu un risku izpelnīties naudas sodu, jo, kā zināms, daudzās apdzīvotajās teritorijās ugunskuri pagalmos ir aizliegti. Tādēļ labāk izvēlēties efektīvu un ērtu alternatīvu – pārveidot zarus mulčā ar zaru smalcinātāja palīdzību. Varēsiet ātri un vienkārši sasmalcināt dažāda diametra zarus nelielos gabaliņos vai pat skaidās, jo daudzām šādām iekārtām pieejami vairāki smalcināšanas režīmi. Patīkams bonuss, ka ar smalcinātāja palīdzību varat pārstrādāt arī citus bioloģiskos atkritumus – lapas, saknes, nezāles. Pieredzējuši dārznieki noteikti atradīs lietderīgu pielietojumu iegūtajam organiskajam kompostam.
 

Izvēloties sev zaru smalcinātāju, apsveriet paredzamo darbu apjomu, jo tie atšķiras ar produktivitāti. Benzīna modeļi spēj sasmalcināt lielāka diametra zarus un darboties daudz ilgāk bez pārkaršanas riska. Tātad tas ir piemērotāks variants intensīvām slodzēm. Jārēķinās vien ar izmaksām benzīna iegādei un periodisku iekārtas apkopi. Ja šāds variants šķiet par sarežģītu, un smalcinātājs nepieciešams neregulārai lietošanai, racionālāk būtu izvēlēties lietošanā vienkāršākus elektriskos modeļus.

Ātrai teritorijas sakopšanai
Kā zināms, zari nebūt nav vienīgie organiskie atkritumi rudenī. Visapkārt birstošās lapas, kas tik ļoti iepriecina bērnus, ne vienmēr tikpat patīkami saviļņo privātmāju un vasarnīcu īpašniekus. Lapu grābšana ir visai laikietilpīgs un nogurdinošs process. Taču ar kvalitatīvu lapu pūtēju vai savācēju tā var kļūt par izklaidi svaigā gaisā! Ja dārzā ir tikai daži koki, izvēlieties parocīgus un vieglus akumulatora pūtējus, kuri palīdzēs ātri savākt lapas vienā kompaktā kaudzītē, kā arī sakopt lieveni vai lapeni. Lielu teritoriju sakopšanai būs nepieciešams jaudīgāks aparāts – elektriskais vai benzīna pūtējs, vislabāk ar maisu. Šajā gadījumā izvēlieties modeļus, kas piemēroti pārnēsāšanai uz muguras. Aparāts sasūks lapas iekārtai pievienotajā maisā, un Jums vajadzēs vien periodiski to iztukšot. Ņemiet vērā, ka benzīna modeļi ir jaudīgāki – tie labāk tiks galā ar slapjām lapām. Turklāt Jūsu kustības neierobežos vads. Taču jārēķinās, ka tie ir samērā skaļi.  Ja plānojat bieži izmantot lapu savācēju, labāk izvēlēties klusākus modeļus – Jūsu un kaimiņu komfortam.

Vēl progresīvāka alternatīva lapu savākšanai – elektriskā lapu savākšanas mašīna. Vizuāli tā atgādina zāles pļāvēju, savukārt pēc funkcijām – sadzīves putekļusūcēju. Mašīna sasūc lapas (nopļauto zāli, smalkus zarus u.c.) speciālā maisā. Nesatverama priekšrocība, ka Jums nevajag pārnēsāt šo maisu rokās vai uz muguras, – vien jāstumj aparāts uz priekšu. Izvēloties, pievērsiet uzmanību maisa ietilpībai. Ja Jums ir liela teritorija ar daudziem kokiem, vērts izvēlēties ietilpīgākas konstrukcijas – ap 100 litriem. Tad nevajadzēs bieži pievērsties maisa iztukšošanai. Viduvējām un nelielām mājsaimniecībām optimāla izvēle ir 50–70 litri. Lietošanas komfortam izvēlieties modeli ar teleskopisku rokturi (augstuma pielāgošanai) un regulējamo zaru savācēja augstumu. Ideāli, ja iekārtai ir trīs augstuma līmeņi. Zemākais paredzēts standarta darbam, viduvējs – mitru un slidenu virsmu tīrīšanai, savukārt augstākais – apkopei un vienkāršai pārvietošanai. Varēsiet bez sarežģījumiem aizdzīt aparātu līdz komposta kaudzei, lai izkrautu savākto, vai arī līdz tā uzglabāšanas vietai.

Dārza tehnikas iegāde nebūt nav iegriba, bet katra rūpīga un mūsdienīga saimnieka izvēle sava laika un spēku ekonomijai. Ar tādu iekārtu palīdzību dārzniecība nekad nepārvērtīsies par nogurdinošu un nepatīkamu nodarbi, bet teritorija izskatīsies sakopti un pievilcīgi. Ja uztraucaties par iekārtu cenām, novērtējiet interneta veikala 220.lv piedāvājumu! Tieši te atrodams plašs dārza tehnikas un instrumentu klāsts par izdevīgām cenām. Sortimentā atradīsiet gan minēto tehniku, gan arī citus noderīgus instrumentus (kā arī to rezerves daļas) dārza darbiem visa gada garumā – motorzāģus, zāles pļāvējus, zemes kultivatorus un urbjus u.c. 220.lv Jūs gaida viss nepieciešamais dārza darbiem un teritorijas pievilcīgajam noformējumam!