Nākamajā gadā būs novērojams pilns Mēness aptumsums un daļējs tā aptumsums, kā arī daļējs Saules aptumsums, ziņo aģentūra LETA.

Par to aģentūru informēja Latvijas Astronomijas biedrības (LAB) valdes priekšsēdētājs Māris Krastiņš.

Viņš skaidroja, ka pilns Mēness aptumsums naktī no 27.jūlija uz 28.jūliju būs redzams Eiropā, Āfrikā, Āzijā, Austrālijā un Indijas okeānā. Šo aptumsumu Latvijā varēs novērot gandrīz no paša sākuma, jo tā daļējā fāze sāksies pulksten 21.24, pilnā fāze – pulksten 22.30, bet aptumsuma maksimālā fāze būs pulksten 23.22.

Krastiņš gan norādīja, ka aptumsuma daļējās fāzes sākumā Mēness atradīsies pie paša horizonta un debesis būs gaišas, jo, piemēram, Rīgā Mēness lēks pulksten 21.36, bet Saule rietēs pulksten 21.46. Turpretim aptumsuma maksimālās fāzes brīdī debesis jau būs pietiekami satumsušas un Mēness atradīsies pietiekami augstu, lai to varētu labi pamanīt.

Vēl Latvijā 31.janvāra pēcpusdienā pavisam neilgi būs novērojama pilna Mēness aptumsuma daļējā fāze vien dažas minūtes pirms tās beigām, bet Latvijas ziemeļos 11.augustā būs redzams daļējs Saules aptumsums. Kaut arī Rīgā šis Saules aptumsums nebūs redzams, ar pavisam mazu fāzi to varēs novērot Kurzemes un Vidzemes ziemeļos. Piemēram, Rūjienā tas sāksies pulksten 12.03, bet beigsies pulksten 12.32. Daļējā Saules aptumsuma maksimālā fāze būs pulksten 12.17.

Nākamajā gadā debesīs būs novērojamas arī visas Saules sistēmas planētas. Merkurs būs redzams vakaros ap marta vidu, bet janvāra sākumā, augusta beigās un septembra sākumā, kā arī decembra otrajā pusē tas būs novērojams rīta stundās. Venērai no marta beigām līdz jūlija vidum būs vakara redzamības periods, bet no novembra vidus līdz gada beigām tā būs redzama rītos. Marss kā labi pamanāms iesarkans spīdeklis no gada sākuma līdz maija vidum būs redzams rītos, no maija vidus līdz jūlijam – nakts otrajā pusē, jūlijā un augustā – lielāko nakts daļu, bet no septembra līdz gada beigām – nakts pirmajā pusē.

Jupiters janvārī būs novērojams rītos, februārī un martā to varēs redzēt nakts otrajā pusē, aprīlī un maijā – praktiski visu nakti, jūnijā un jūlijā planēta būs manāma nakts pirmajā pusē, augustā un septembrī – vakaros, bet ap decembra vidu atkal sāksies planētas rīta redzamības periods. Saturns no februāra līdz aprīļa vidum būs novērojams rīta stundās, aprīļa otrajā pusē un maijā to varēs redzēt nakts otrajā pusē. Jūnijā Saturns būs novērojams visu nakti, bet no jūlija līdz oktobrim – nakts pirmajā pusē un vakaros. Urāns, kura novērošanai gan ir nepieciešams vismaz neliels binoklis, būs redzams no janvāra līdz marta beigām vakaros, bet no jūlija līdz pat gada beigām to varēs redzēt praktiski visu nakti. Neptūna novērošanai nepieciešams neliels teleskops, bet šīs planētas labākais redzamības periods būs rudenī.

Tāpat 2018.gadā, kā ierasts, būs novērojamas trīs aktīvākās meteoru plūsmas – Kvadrantīdas, Perseīdas un Geminīdas. To aktivitātes maksimums gaidāms attiecīgi 3.janvāra vakarā, 13.augusta rīta stundās un 14.decembra pēcpusdienā.