Jau desmito reizi Liepājā oktobrī notiek Arhitektūras dienas, ko organizē Liepājas būvvalde. Šāgada dienu devīze: „Pilsētas spēks – ūdens”.

Kā portālu informēja būvvaldes sabiedrisko attiecību speciālists Aigars Štāls, galvenie notikumi gaidāmi oktobra pēdējā nedēļā, bet pasākumu plāns kopumā aptver laiku no 13.oktobra līdz pat novembra beigām.

„Jebkura ostas pilsēta ir tieši atkarīga no ūdens. Liepājas bagātības ir ne tikai ezers un jūra ar kilometriem garajām krastmalām, bet arī dzīļu ūdens. Apzinoties šīs iespējas, pēdējos gados aktualizējusies vēlme attīstīt pilsētu kā kūrortu, tāpēc arī Arhitektūras dienās uzsvaru liekam uz ūdens spēku – atveseļot, dziedināt un vienkārši relaksēt,”  devīzi skaidro Gunta Šnipke, Vecliepājas rajona arhitekte, arhitektūras dienu projekta vadītāja.  

Tradicionāli Liepājas Arhitektūras dienās ir vairāki bērniem un jauniešiem domāti pasākumi. Lai labāk saskaņotu tos ar izglītības iestāžu plāniem, šogad tie bija iekļauti pilsētas skolu karjeras nedēļā, kas notika no 13. līdz 17.oktobrim un ko rīkoja Liepājas pilsētas Izglītības pārvalde.

Liepājas 10.vidusskolā notika izglītojoša viktorīna 8. un 9.klašu audzēkņiem par Liepājas jūgendstila objektiem „Kastasir Kurtasir”, Liepājas vecāko klašu skolēni viesojās arhitekta Gundara Vīksnas birojā Dīķa ielā 11 un devās ekskursijā uz Lielā Dzintara būvlaukumu, kā arī piedalījās projektu konkursā vidusskolēniem „Superideja Zirgu salai” Izglītības pārvaldē.
 
Vēl jāatzīmē pirmsskolas izglītības iestāžu audzēkņu darbu izstāde „Mazo arhitektu pirmie darbi Liepājai”, kas šajā nedēļā bija skatāmi Liepājas universitātē Lielā ielā 14 un kas ir pašu bērnu dārzu piedāvājums dalībai Arhitektūras dienās.
 
Savukārt nākošajā nedēļā apmeklētājiem būs skatāmas vairākas izstādes: Liepājas olimpiskajā centrā (LOC) metu konkursa darbi „Baltijas termālā baseina parks Liepājā, Pērkones ielā 32”, kas turpināsies līdz 2. novembrim; Liepājas domē Rožu ielā 6 – pirmsskolas un vispārējās izglītības iestāžu audzēkņu darbi  „Superideja”, kas turpināsies līdz  31.oktobrim.
 
Arhitektūras dienu kulminācijas pasākumi pēc programmas būs oktobra beigās. Un šogad atkal būs Berči lasījumi.
 
31.oktobrī  pulksten 11 LOC Saules zālē par kūrortu un ūdens malu arhitektūru un dizainu, vēsturi un mūsdienām aicināti uzstāties: Liepājas domes priekšsēdētāja vietnieks Gunārs Ansiņš, Jūrmalas pilsētas muzeja galvenā vēstures speciāliste Inga Sarma, Liepājas muzeja direktore Dace Kārkla, Mākslas akadēmijas docents Rihards Pētersons, Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) profesors Jānis Krastiņš, arhitekts plānotājs Uģis Kaugurs, arhitekti Jānis Dripe un Dainis Bērziņš.

Lektori apskatīs šādas tēmas: kūrortu rašanās un attīstība Eiropā un Latvijā; Liepājas kūrorta tradīcijas; vides  dizaina un mākslas kvalitāte kūrorta pilsētās; kūrortu arhitektūra kā Eiropas kultūras mantojums; Liepājas ūdensmalu iespējas un realitāte;  mūsdienu arhitektūra Ziemeļeiropas ūdensmalās un kūrortvides radīšanas pieredze viesmīlības objektos.
 
Uz Berči lasījumiem aicināts ikviens, kam interesē pilsētas vēsture, arhitektūra, kā arī viesmīlības un tūrisma iespējas.

Arhitektūras dienu plānotājs, Liepājas pilsētas Būvvalde, allaž priecājas par jauniem piedāvājumiem. Šogad tādu izteica  radošā telpa „Ideju bode”, kur paredzēta tikšanās ar interneta žurnāla Arterritory.com veidotāju D. Rudzāti – viņa dalīsies iespaidos par kolekcionāru skatījumu uz mūsdienu vidi un arhitektūru. Tikšanās notiks T.Breikša ielā 41/41A otrdien, 28.oktobrī, pulksten 17. Aicināts ikviens interesents.
 
Pretēji ierastajam, šoreiz Liepājā nevarēsim apskatīt labāko Latvijas arhitektūras darbu skates izstādi, jo Latvijas Arhitektu savienību to šogad diemžēl nepiedāvā kā ceļojošu ekspozīciju. Toties oktobra beigās piedāvāsim vēl trīs izstādes, kas noteikti ieinteresēs liepājniekus.
 
Ceturtdien, 30.oktobrī,  pulksten 15 A.Pumpura ielā 5 notiks izstādes „Rekonstrukcija 2014. Agris Padēlis-Līns. Viena arhitekta dzīve” atklāšana. Arhitekts, kas daudz strādājis arī savai dzimtajai pilsētai, izstādei gatavojas ļoti rūpīgi, tāpēc varam gaidīt, ka tā būs multimediāls notikums. Šī izstāde būs skatāma līdz 28. novembrim.
 
RTU un Liepājas Dizaina un mākslas vidusskolas (LDMV) arhitektūras un interjera specialitāšu mācību darbi izstādē „Arhitektūras vingrinājums” atklāšana notiks trešdien, 29.oktobrī, pulksten 16 Alejas ielā 20. Arī šī izstāde būs skatāma līdz novembra beigām.
 
Savukārt Liepājas Centrālās zinātniskās bibliotēkas skatlogos Zivju ielā 7 no 30.oktobra līdz 7.novembrim būs apskatāmi metu konkursa  „Egona Līva un Olafa Gūtmaņa piemiņas vieta Liepājā” labākie darbi.
 
Arhitektūras dienas Liepājā rīko pilsētas Būvvalde un Izglītības pārvalde, atbalsta Liepājas dome.