Maija otrā puse ir laiks, kad Komunālā pārvalde stāda vasaras puķes pilsētas laukumos un skvēros, līdz ar to noslēdzas apstādījumu pavasara kopšanas darbi. Apstādījumu košums, daudzveidība un teritorijas paplašinās ne tikai šo ikdienas uzturēšanas darbu ietvaros. Kopjamo platību apjomi šogad palielinājušies, jo īstenoti vairāki infrastruktūras projekti, kā arī Apstādījumu attīstības koncepcija, informē Komunālās pārvaldes sabiedrisko attiecību speciālists Aigars Štāls.

Apstādījumu uzturēšanas darbi šogad sākās marta beigās un turpināsies visu vasaru un rudeni. Pilsētā ir 30 skvēri un laukumi; skujeņu, sīpolpuķu, ziemciešu un vasaras puķu stādījumi kopumā aizņem vairākus tūkstošus kvadrātmetru.

Kopš pagājušās nedēļas turpinās vasaras puķu stādīšana. Parasti dārznieces stādīšanu sāk, kad beidzas pavasara salnas, saule iesildījusi gaisu, augsni un paveikti nepieciešamie priekšdarbi.

"Kopš marta vidus esam noņēmuši skujas no rožu dobēm, apgriezuši ziemciešu nokaltušos stiebrus, dekoratīvo krūmu zarus, atjaunojuši auglīgo melnzemi un mulču, zaļajās teritorijās nogrābuši no rudens aizķērušās lapas, zarus, veco zāli un savākuši citus atkritumus, ir izlīdzināti, piesēti un laboti zālieni," skaidro pilsētas dārzniece Alda Damberga.  

Ilgāk un daudzveidīgi zied sīpolpuķes

Šajā pavasarī dobēs netika stādītas iepriekš ierastās atraitnītes - turpmāk to vietā ziedēs citi ziedi. Pagājušajā rudenī laukumos, skvēros, parkos un citās vietās dobēs tika iedēstīti 9400 sīpolpuķu sīpoli. Sortiments izvēlēts ar tādu aprēķinu, lai košums turpmāk pavasaros pilsētnieku acis iepriecinātu ilgāku laika periodu nekā atraitnīšu ziedēšana un pārklātos ar pirmo daudzveidīgo vasaras puķu uzziedēšanu.

"Agrie gadalaiku maiņas vēstneši ir sniegpulkstenītes, krokusi un erantes. Šos ziedus nomainījušas sniedzītes, scillas, muskares un vēl tuvāk vasarai - narcises, hiacintes, tulpes un kamasijas. Šobrīd tulpes, narcises un citas pavasara puķes beidz ziedēt, taču septembrī un oktobrī dobēs ieraudzīsim vēlziedes," sīpolpuķu daudzveidību raksturo A. Damberga.

Šajā pavasarī ikdienas uzturēšanas ietvaros Jūrmalas parkā ir atjaunoti un papildināti ziemciešu stādījumi pie vides objektiem "Spoku koks" un "Bungas". Instrumentu kompozīcija pēc atjaunošanas ir uzstādīta Peldu ielas malā, pie Hika ielas, netālu no vietas, kur tā stāvēja iepriekš, un blakus ierīkota arī neliela dobe.

Plašs sortiments dobēs, podos, piramīdās

Visā pilsētā līdz jūnijam tiks izstādīti 8900 vasaras puķu dēsti. Vasaras puķu dobes šogad aizņems vairāk nekā 650 kvadrātmetrus, ar tām tiek papildinātas arī ziemciešu un dekoratīvo krūmu dobes.

Vasaras puķu sortimentā ir vairāk nekā 20 nosaukumi: argirantēmas, agerāti, begonijas, kalibrahojas, kannas, kleomes, kosmejas, delfīnijas, vasaras dālijas, krustaines, alisītes, gazānijas, samtenes, nemēzijas, neļķītes, puķu tabaka, pelargonijas, akmenssēkles, verbenas, perillas, heliotropi, ipomejas un dekoratīvās graudzāles.

Līdz jūnija sākumam plānots apstādīt un pilsētas vidē izvietot arī 138 puķu podus - uz laternu balstiem, 102 puķu kastes - uz ceļu norobežojošām barjerām un puķu 15 piramīdas - gan Kurzemes skvērā, gan citās vietās.

Šogad pēdējo reizi zālienā starp Ganību un Zāļu ielu redzēsim ziedošo vides objektu "Gliemezis".

Visu ziedu apjomu nav iespējams izstādīt vienā nedēļā, tāpēc dārzniece iedzīvotājus aicinu uz izpratni un "kopīgi ceram uz lietu, kas divi ar pusi mēnešu Liepājā tikpat kā nav lijis."

Atjauno dēstus Rožu laukumā

Nupat, 17. maijā, Rožu laukumā ir iestādīti 410 jauni rožu stādi no rožu audzētāja Jāņa Blūma siltumnīcas Vānes pagastā, Tukuma novadā. Tādējādi ir sperts viens svarīgs solis pilsētas galvenā laukuma stādījumu atjaunošanā.

Pagājušā gada rudenī no  Rožu laukuma tika izraktas vecās rozes, kas tur bija ziedējušas 15 gadus, un nomainīta augsne – iestrādāta trūdzeme. Šajā pavasarī dobē papildus ierakts mēslu komposts.

Jauno rožu šķirnes ir izvēlētas pēc krāsas, augstuma, izturības pret slimībām, ziedēšanas ilguma, ziedu daudzuma un citām īpašībām. Šajā vasarā gan neredzēsim to ziedēšanu - lai tās labi ieaugtu un turpmākos gadus krāšņi saplauktu, ziedpumpurus sākumā nepieciešams izkniebt.

Ar citām vasaras puķēm jau apstādīta Akmens dobe Jūrmalas parkā, dobju rinda gājēju ceļā uz pieminekli jūrniekiem un zvejniekiem, dobes augstskolas priekšā un Lielās ielas malā, M. Valtera ielā un Kūrmājas prospekta aplī.

Līdz jūnija sākumam vasaras puķes dārznieces iestādīs arī dobēs Čakstes laukumā, Kr. Valdemāra ielā, Zirgu salā, Pulvera un Cukura ielas aplī un citās vietās.

Savukārt Jūrmalas parka bērnu rotaļu laukuma novecojušās astilbes tiks nomainītas ar Ungārijas akantu, bet skvērā pie Mirdzas Ķempes pieminekļa - iestādītas dekoratīvās graudzāles.

Apstādījumi Liepājā gadu no gada paplašinās, īstenojot lielus infrastruktūras objektus, tāpēc šogad Komunālā pārvalde sākusi rūpēties par jaunajiem apstādījumiem, kas ierīkoti Roņu ielā un pie koncertestrādes "Pūt, vējiņi!", kur plaši pārbūves darbi ar ES līdzfinansējumu pabeigti pagājušajā un šajā gadā.

Šogad ir paredzēts iegādāties trīs puķu kokus, ko izvietos Jaunajā ostmalā, uz drošības saliņas. Jaunliepājā plānots izvietot arī četras jaunas puķu piramīdas. Šādu uzdevumu paredz Apstādījumu attīstības koncepcija 2020. – 2024.gadam, kuras īstenošanā daudz paveikts iepriekšējos gados.

Galvenais tiešo darbu veicējs pilsētas zaļajās teritorijās šovasar ir uzņēmuma "Tranzīts L" dārznieču brigāde. Par puķu piramīdu, kastu un grozu ziedēšanu rūpēsies SIA "Pīlādži-juniors".

UZZIŅAI

Vasaras apstādījumu izmaksas 2022.gadā
• Vasaras puķu iegāde saskaņā ar iepirkumu – 16 500 eiro;  
• 15 puķu piramīdu apstādīšana un uzturēšanai līdz oktobrim – 21 200 eiro;
• 138 puķu podu, 102 puķu kastu, 15 puķu piramīdu un ziedošā vides objekta "Gliemezis" apstādīšana, izvietošana un uzturēšana – gandrīz 30 000 eiro.
 
Apstādījumu attīstības koncepcijas 2020 – 2024. gadam īstenošana
2020. gads

• Jūrmalas parkā, uz gājēju takas, kas ved uz pieminekli bojā gājušajiem jūrniekiem un zvejniekiem, atjaunots dobēs augošo stādu sortiments. Novecojušie dekoratīvie krūmi un skujeņi, kas auga iepriekš, te nomainīti ar graudzāļu, ziemciešu un vasaras puķu dēstiem.
• Apstādīts rotācijas aplis Zirgu salā un rotācijas aplis Cukura ielas un Pulvera ielas krustojumā.

2021. gads
• Jauna puķu dobe izveidota Raiņa ielā, blakus degvielas uzpildes stacijai.
• Atjaunoti krūmu stādījumi pie autoostas.
• Zivju ielā, postaments, uz kura reiz atradās vides objekts "Ģitāra", apstādīts ar sukulentiem - laimiņiem un saulrieteņiem.

2022. gads
• Plānots iegādāties trīs puķu kokus un četras jaunas puķu piramīdas.