Eksperti valdībai piedāvās sarakstu ar 69 potenciāli demontējamiem padomju režīmu slavinošiem objektiem, šodien žurnālistus informēja Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldes (NKMP) vadītājs Juris Dambis, ziņo LETA.


Kopumā komisija apsekoja 162 objektus, vērtējot, vai tie atbilst likumā noteiktajam un ir demontējami. Apsekošanas rezultātā konstatēts, ka daļa objektu ir jau demontēti, daļai nav ideoloģiskās, padomju okupācijas varu un armiju slavināšanas slodzes vai arī tie atrodas apbedījumu vietās.


Līdz ar to valdībai tiks iesniegts saraksts ar 69 objektiem, par kuru demontēšanu tai būs jālemj.


Ņemot vērā, ka jau ir pieņemts lēmums par padomju armijas karavīru pieminekļa demontāžu Rīgā, Pārdaugavā, kopā demontējami būtu 70 pieminekļi.


Šodien žurnālisti tika informēti par atsevišķiem pieminekļiem un apsvērumiem, kādēļ tie būtu demontējami un kādēļ atsevišķi to fragmenti būtu saglabājami.


Piemēram, attiecībā uz piemiņas vietu sarkanās armijas 2.Baltijas kara apgabala frontes un 10.gvardes armijas 78., 119.strēlnieku divīziju karavīriem, kuri 1944.gada 27.jūlijā ieņēma Rēzekni, jeb tautā dēvēto "Aļošu", kas ir tēlnieku Oto Kalēja un Ojāra Siliņa kopdarbs, eksperti iesaka pieminekli demontēt, bet saglabāt tā fragmentus, ieskaitot kaparā kalto kareivja figūru.


Tēlnieks Igors Dobičins skaidroja, ka šis materiāls Latvijā vairs nav sastopams. Piemineklis ir spilgta tā laika tēlniecības liecība.


Ieteikts demontēt arī deviņus metrus augsto pieminekli Liepājas aizstāvjiem, saglabājot tā trīs metrus augsto bronzā lieto figūru.