Šajā vasarā saņēmu vēstuli no Zviedrijas par kādu Skēlderas līča (atrodas Baltijas jūras ziemeļrietumos) krastā izskalotu mirušu jūrnieku. Nelaiķis, Krišjānis Osvalds Komisārs, 1943. gada 13. jūlijā apbedīts Engelholmas kapsētā.


Vēstulē arī minēts, ka mirušais jūrnieks bijis no Liepājas. Droši vien tas noteikts pēc klāt atrastajiem dokumentiem vai arī militārā identifikācijas žetona jeb, kā saka zviedru flotes veterāni, – "nāves žetona". Ilgus gadus vietējā Engelholmas kapsētā esošais apbedījums esot kādas privātpesonas kopts, taču tagad nonācis vietējās pašvaldības komunālā dienesta pārziņā.    


Par jūrnieka likteni ieinteresējusies vietējās bijušo zviedru jūrnieku veterānu kopa un, kā rakstīts vēstulē, – "Ļoti vēlētos noskaidrot kaut ko vairāk par mirušo jūrnieku un viņa dzīvi."


Sameklējot un pārlapojot dažādus vēsturiskos biogrāfisko avotu datus, noskaidroju, ka patiesi Liepājā, Latvijas Kara fotes Mīnu divizionā trīsdesmitos gados ir dienējis Krišjānis Osvalds Komisārs. Pēdējā ziņa datēta ar 1939. gada maiju, kad Mīnu diviziona komandieris, jūras kapteinis Ernests Barotājs anulējis Komisāra nozaudēto dienesta apliecību.


Par Krišjāņa Osvalda Komisāra atdusas vietu vēsta šis vienkāršais ozolkoka krusts. Foto no autora personīgā arhīva.


Patlaban zviedri izvirzījuši versiju, ka latviešu kara jūrnieks Komisārs kara laikā turpinājis dienēt uz kādas no vācu zemūdenēm, kas kursēja starp Zviedrijas, Norvēģijas un Vācijas ostām, un sabiedroto nogremdēta. Komisāram katastrofā izdevies izkļūt no zemūdenes, bet vēlāk viņš gājis bojā Baltijas jūras viļņos.