Ceturtdien, 28.aprīlī, pulksten 16 svinīgi tiks atklāts Karostas un Neatkarības kara muzejs Redanā, informē Karostas glābšanas biedrības (KGB) valdes locekle Monta Krafte.

Redanu apsaimnieko un muzeju izveidojusi Karostas glābšanas biedrība ar Liepājas pašvaldības atbalstu. Muzejā ir apskatāmas vairākas ekspozīcijas. Viena no tām stāsta par Karostas rašanos, būvniecību un vēsturi. Ekspozīcijas pamatā ir laika līnija, kurā atzīmēti galvenie notikumi Karostas vēsturē no tās pirmsākumiem līdz mūsdienām. Laika līniju papildina laika posmiem atbilstoši priekšmeti. Interesanti, ka lielākā daļa izstādīto priekšmetu ir atrasti Karostā.

Apskatāma arī Ritvara Embrekta veidota multimediāla performance par Karostu, kas tapa "Karostas festivāla 2021. Sapnis par nākotni" ietvaros.

Īpaši jaunajam muzejam ir veidots izgaismots trīsdimensiju objekts – Liepājas karte ar izceltu Karostu, svarīgāko celtņu un nocietinājumu maketiem. Muzejā izveidota arī karte, kas parāda 19./20.gadsimtu mijā būvēto Liepājas cietoksni un tā bruņojumu.

Otra jaunā muzeja tēma ir Neatkarības karš 1919. gadā un brīvības cīņas, kas notika Liepājā. Kā zināms, viena no izšķirošajām cīņām notika tieši Redanā 1919. gada 14. novembrī, kam par godu nosaukta iela – 14.novembra bulvāris, uz kura atrodas Redans. Šī muzeja daļa veidota kā neatkarības cīņu slavas zāle, kur pieminēti varoņi, kam varam pateikties par savas valsts brīvību. Eksponēti arī brīvības cīnītāju un bermontiešu tērpi, ieroču replikas un sadzīves priekšmeti.

Muzeja idejas autori ir KGB darbinieki, kas paši ir sagatavojuši informāciju, atvēlējuši muzejam savas privātkolekcijas, meklējuši eksponātus un iekārtojuši muzeju. Dizaina un scenogrāfijas autore ir Anna Heinrihsone, gaismu mākslinieks – Mārtiņš Feldmanis, trīsdimensiju objekta autors – Jānis Auniņš, Karostas ēku maketu aurtors – Valdis Liparts.

Muzejā visa informācija ir latviešu un angļu valodās.

Muzejs būs atvērts 30.aprīlī no pulksten 11–17, maijā – sestdienās un svētdienās no pulksten 11–17, citā laikā – pēc pieprasījuma, bet, sākot ar jūniju, katru dienu no 11–17. Redans atrodas 14.novembra bulvārī 82/86.

Redana teritorijā ar pašvaldības atbalstu iekārtota vieta ārtelpu nodarbībām un piknikiem. Redanā apskatāmi Karostas festivālu laikā tapušie mākslas darbi – sienu gleznojumi un instalācijas. Arī šogad Karostas festivālā, kas notiks no 6.–12.jūnijam, Redanā taps jauni mākslas darbi.

Šogad Redanā tiks izveidota jauna spēle "Noslēpumu sala Redans", kas būs piemērota ģimenēm, skolēniem, dažādām grupām, un uzņēmumu pasākumiem.

Šovasar Redanā regulāri notiks dažādi bezmaksas pasākumi ģimenēm ar bērniem.