Namu Avotu ielā 10 vēsturnieks Gunārs Silakaktiņš raksturo kā "izcilu Liepājas vēsturiskā centra vecās apbūves objektu”. Īpašnieks sola to atjaunot, bet caurumu jumtā neaizlāpa.

Kā pastāstīja vēsturnieks, dzīvojamā ēka Avotu ielā 10 celta 18. gadsimta beigās. Vēlāk izbūvēts mansards ar "pusnošļauptiem"zelmiņiem un mezonīnu.

Iekštelpās saglabājušies iepriekšējo būvperiodu apdares elementi – kamīns pie rietumu fasādes, cokola apdare.

19. gadsimta sākumā nama pamatstāvā, no ieejas pa kreisi darbojies mājas teātris ar skatuvi, ko joprojām norobežo četras apaļas koka kolonas.

Nama vēsture saistās ar turīgu un ietekmīgu Liepājas vācu pilsoņu dalību biedrībā "Musse", ko pārspīlējot,  bieži apzīmēja pat vietējās aristokrātijas masonu ložu.

Mājas pirmais namīpašnieks bijis Kristians Gotlībs Ungers (1762. – 1838.), Liepājas rātskungs, birģermeistars no 1818. līdz 1833. gadam.

Arī tagadējā Avotu iela no 1797. gada bija pazīstama ar lepnākās šīs ielas mājas īpašnieka Ungera nosaukumu.

"Avotu ielas 10 vēstures buķete ir tik raiba un interesanta, ka noteikti pelnījusi plašu ekskursiju pa tās mūža apcirkņiem,"secina Silakaktiņš.

Diemžēl mūsdienās ēkas liktenis nav veiksmīgs – šobrīd Būvvaldes graustu sarakstā tā figurē graustu zemākajā kategorijā, ar atzīmi "D", taču šis statuss ēkai piešķirts 2014.gadā. Kopš tā laika kļuvis tikai sliktāk, un patlaban jumtā jau redzams caurums, dažai rūtij trūkst stiklu.

Kā redzams Liepājas tiesas Zemesgrāmatas ierakstā, bijušo ēkas (faktiski divu ēku) un tam pieguļošā zemesgabala īpašnieku saraksts ir garš – pavisam tajā ir 18 ieraksti – no SIA "Liepājas Ost-Vest"līdz pašreizējiem īpašniekiem. Kopš 2015.gada 20.novembra abas divstāvu mūra ēkas un zemesgabala 1291 m2 patībā pieder diviem īpašniekiem, jo divas trešdaļas par 41 tūkst. eiro iegādājies 1985.gadā dzimušais Aigars Kārkliņš (reģistrējies Grobiņas pagastā kā individuālais komersants "Miluna”), bet viena trešdaļa nekustamā īpašuma joprojām pieder Rīgā reģistrētajai SIA "Western Express", kuras valdes loceklis ir 1978.gadā dzimušais Artūrs Palanskis.

SIA "Western Express" puse īpašuma piederēja kopš 2013.gada oktobra, bet jau tā paša gada decembrī Palanskis no SIA "Finansu nams" iegādājās arī otru pusi.

Šobrīd, kā vēstīts portālā ss.lv, nekustamais īpašums (vēsturiskā ēka) atkal tiek tirgots – par 149 000 eiro. Pārdevējs arī norādījis, ka ir izstrādāta ēkas kultūrvēsturiskā izpēte un saskaņota būvatļauja fasādes un jumta restaurācijas darbiem. Sludinājumam pievienotas arī fasādes restaurācijas projekta skices.

Sazinoties ar pārdevēju, portāls noskaidroja, ka Avotu 10 (2/3, respektīvi, vēsturiskās ēkas) patiesais īpašnieks ir Māris Dambis, nevis Aigars Kārkliņš, uz kura vārda īpašums reģistrēts. Dambis pastāstīja, ka nemaz negrasoties ēku pārdot, bet gan gribot to atjaunot. Tāpēc Jurim Zviedrānam pasūtīta izpēte, bet arhitektei IIzei Mekšai – fasādes restaurācijas būvprojekts, kas Liepājas būvvaldē jau esot saskaņots.

Sludinājums ss.lv ievietots tikai tādēļ, ka kāds draugs, kurš tajā pašā ielā tirgo citu īpašumu, palūdzis to ielikt cenu salīdzināšanai.

Būvvaldes sabiedrisko attiecību speciālists Aigars Štāls portālam sacīja, Būvvalde tuvākajā laikā apsekošot namīpašumu, lai lemtu par tā stāvokli un turpmāko rīcību attiecībā pret īpašnieku.