Protestējot pret Latvijas Zaļās partijas (LZP) izstāšanos no Zaļo un zemnieku savienības (ZZS), sestdien, 11.jūnijā, kongresā partiju varētu pamest daļa "zaļo" vecbiedru, otrdien raksta "Latvijas Avīze", ziņo LETA.


Laikraksts atgādina, ka šajā Saeimā ZZS otro reizi savas pastāvēšanas vēsturē palika opozīcijā. Nedēļas nogalē notiks LZP kongress, kurā plānots oficiāli pieņemt lēmumu par izstāšanos no ZZS.


Pēc tam ZZS frakcijas deputāti Edgars Tavars un Raimonds Bergmanis no LZP, kā arī Māris Kučinskis, kurš pārstāv Liepājas partiju, pievienosies ārpusfrakciju deputātiem. Kučinskis zaudēs arī Saeimas Nacionālās drošības komisijas vadītāja amatu, jo šajā komisijā var strādāt tikai frakciju deputāti, "Latvijas Avīzei" iezīmēja Latvijas Zemnieku savienības (LZS) priekšsēdētājs Armands Krauze.


Viņš varētu būt ZZS kandidātu saraksta līderis Vidzemē, bet apvienības premjera kandidāts Viktors Valainis būs pirmais Zemgalē. Taču oficiāli sarakstu "lokomotīves" Krauze vēl nenosauca, ko ZZS darīšot zināmu komandas prezentācijā jūlijā.


"Latvijas Avīzes" rīcībā ir informācija, ka tik mierīgi apvienības sadalīšanās varētu nenotikt. Protestējot pret LZP izstāšanos no ZZS, sestdien kongresā partiju varētu pamest daļa "zaļo" vecbiedru.
Savukārt no LZS varētu aiziet biedri Kurzemē, kuri nav mierā, ka ZZS saraksta galvgalī varētu būt "Latvijai un Ventspilij" deleģētie pārstāvji. Liepājas pusē populāriem LZS biedriem piedāvājumu izteikusi arī Ulda Pīlēna veidotās Latvijas Reģionu apvienības, LZP un Liepājas partijas apvienība, kuras sarakstā, iespējams, būs arī bijušais Liepājas mērs Uldis Sesks.


ZZS sarakstā Kurzemē būs arī vairāki partijas "Latvijai un Ventspilij" deleģēti kandidāti, laikrakstam apstiprināja Krauze. Viņš minēja tagadējos Saeimas deputātus Gundaru Daudzi un Jāni Vucānu, bet varētu būt vēl kāds. Vai būs arī Kristīne Lemberga, viņš nekomentēja, bet neoficiālas ziņas liecina, ka viņa nekandidēs.


Uz jautājumu, vai ar "Latvija un Ventspilij" plānots slēgt arī līgumu, Krauze neatbildēja, jo vienošanās par sadarbību tiekot parakstīta pēc vēlēšanām. LZS vadības nespēja formulēt viedokli par turpmākajām attiecībām ar Aivara Lemberga vadīto partiju "Latvijai un Ventspilij" bija galvenais iemesls, kāpēc LZP un Liepājas partija nolēma atstāt ZZS.


Krauze gan domā, ka iemesli bija citi. "Edgars Tavars iepazinās ar socioloģiju un saprata, ka no ZZS viņam nav izredzes tikt ievēlētam 14. Saeimā. Tāpēc viņš aizgāja tur, kur redzēja lielākas iespējas," uzskata Krauze.


Viņš slavēja jaunos partnerus no Latvijas Sociāldemokrātiskās strādnieku partijas (LSDSP), kurai esot liela pieredze Latvijas politikā. Iepriekš LSDSP jau bija paguvusi vienoties ar partiju "Par cilvēcīgu Latviju" ("PCL"), kas ir "KPV LV" pēctece. Taču pēc LZS vadības piedāvājuma šo apvienību tās veidotāji nolēma likvidēt, bet redzamākais "PCL" pārstāvis, Saeimas deputāts Māris Možvillo, visticamāk, startēs no ZZS.


Kā ziņots, no ZZS ir nolēmusi aiziet LZP, lai 14. Saeimas vēlēšanās startētu kopā ar Latvijas Reģionu apvienību, Liepājas partiju un Pīlēna biedrību.


Bet aizvadīatjā nedēļā ZZS vienojās par politiskās apvienības papildināšanu, tai pievienojoties LSDSP.


14.Saeimas vēlēšanas notiks oktobra pirmajā dienā.