Lai gan pasludināts pamiers, situācija Ukrainā ir saspīlēta, un Putina Krievija pat nedomā mainīt savu politiku. Krievijas kuģi un lidmašīnas lenc arī Latviju. Ko par to saka Liepājas saskaņieši?

Liepājas domes koalīcijas deputāts, Liepājas Olimpiskā centra valdes loceklis, Liepājas kompleksās sporta skolas direktors un Liepājas Ebreju draudzes valdes loceklis Naums Vorobeičiks.

Kā vērtējat to, ka Ukrainā atrodas Krievijas tanki?
Pirmkārt, gan vieniem, gan otriem pārsvarā ir bijušie krievu tanki. Otrkārt, neviens nevar par simts procentiem apgalvot, ka viņi tur ir vai nav bijuši. Mēs zinām, ka amerikāņi tur ir, poļi... Visas valstis, kas grib palīdzēt Ukrainai, tās palīdz Ukrainai. Kāds atkal grib palīdzēt austrumu rajonam...

Vai Krievija ir agresors?
Var saukt par agresoru. Viņi teic, ka viņi neesot agresori. Ja būtu ukraiņi pret ukraiņiem, neviens neteiktu, ka agresori. Bet, kā lai nosauc tos, kas cīnās Ukrainas pusē? Tie ir labie vai kā tamlīdzīgi? Tāpēc negribu nevienu apsaukāt – agresori, vēl kaut kā... Tie ir cilvēki, kas grib kaut ko labot. Un tas ir viņu viedoklis. To jārespektē. Viens grib dzīvot tur, kur ir ukraiņi, otram ir cits viedoklis. Es negribu tur iejaukties, jo tur ir jādzīvo. Tikai tas cilvēks, kas dzīvo tur, var spriest un zina, kādi ir visi tie zemūdens spiedieni un viss pārējais.

Mēs esam kā televīzijas skatītāji. Varam tikai izteikt savu viedokli. Vai tas ir pareizi vai nav pareizi, zināsim tikai nākotnē, jo pārāk daudzi ir tie procesi, kas to ietekmē. Tagad dzirdam, ka amerikāņiem tur ir interese, krieviem tur ir interese, angļiem kaut kādas intereses, Polija kaut ko tur grib. Tāpēc es vienkārši negribu tur iejaukties. Man ir žēl gan vienus, gan otrus. Ja notiek cīņa starp savējiem... Tur tagad pat ģimenēs viedokļi dalās – vieni radinieki dzīvo austrumu rajonos, citi ziemeļu pusē, un viņiem arī ir atšķirīgi viedokļi. Man vienkārši žēl tos cilvēkus, un es ceru, ka būs tie laiki, kad viss būs kārtībā.

Bet Saskaņas centram ir līgums ar Vladimira Putina partiju "Vienotā Krievija"?
Kāpēc mums ir līgums? Galvenokārt tāpēc, ka ir saimnieciskas darīšanas – lai dotu iespēju vietējai precei nonākt tur un, protams, lai to, ko mums vajadzētu, lētāk un labāk dabūtu no viņiem. Nekāda politika, tīri saimnieciska darīšana! Pateicoties šim līgumam, Maskavā ir tā sauktie Rīgas dvoriki, ir tirgošanās.

Līgums ir, lai tiem pašiem latviešiem, mums būtu labi. Ja nav labi mums, priekš kam tāds līgums vajadzīgs! Ja cilvēkiem no tās sadarbības ir labi, tas ir jādara. Ja tomēr jūtat, ka jūs kaut kā no tā ciešat, nu, tad...

Bet visa tā politika... Mēs esam pieredzējuši cilvēki – ne vienmēr taisnība ir tikai vienai pusei. Pat starp mums – jums ir viens viedoklis, man otrs, bet tas nenozīmē, ka es esmu jūsu ienaidnieks vai jūs manējais. Taisnība vienmēr ir kaut kur pa vidu. Varbūt tuvāk jums, varbūt tuvāk man. Vai tieši pa vidu. Bet – simts punkti – nebūs taisnība tikai vienam no mums.

Vai Saskaņas centra Liepājas nodaļā esat runājuši par šo tēmu, jums ir kopīgs viedoklis vai domas dalās?
Nodaļā esam runājuši par dažādām tēmām, un es cienu cilvēkus, kuriem ir savs viedoklis. Šis ir mans personīgais. Viedokļiem vienmēr jāatšķiras. Tas ir normāls process. Romas impērijā atcēla lēmumu, ja visi bija „par”. Nevar būt vienbalsīgs lēmums! Katram ir savas intereses, katram ir sava dzīves pieredze. Jums patīk lietus, man nepatīk lietus, bet mēs abi gribam normāli dzīvot. Tāpēc es negribu teikt, ka ir vienīgais pareizais viedoklis, es gribu teikt citādāk – „ģenerālā līnija”, galvenais virziens.

Mēs gribam labāk dzīvot, mums ir tāds virziens, mēs ejam tur, tas ir mūsu mērķis. Tāpēc – mums austrumos ir tāds kaimiņš, gribam vai negribam, bet mums ir jādraudzējas. Protams, ziemeļos arī ir kaimiņš – Lietuva, ar viņiem arī ir jādraudzējas. Ar igauņiem, pāri jūrai... Ar visiem. Vienīgais – nemaksāt par to draudzību ļoti lielu cenu un nelikt politisko gribēšanu pretī ģenerālajai līnijai...