Piekļuves iespēju acu ārstam jeb oftalmologam Liepājā var salīdzināt ar acu zālēm – tik maza tā ir. Taču pašvaldība sakās izdarījusi visu iespējamo.

Lasītājs ar portāla starpniecību lūdza uzdot jautājumu pašvaldībai, ko darīt liepājniekam, ja viņam steidzīgi vajadzīga acu ārsta konsultācija, bet maksāt 45 eiro par vizīti nevar atļauties?

Liepājnieks septembra beigās interesējies Jaunliepājas PVAC, kur mājaslapā ātrākais piedāvājums pierakstīties pie speciālista bijis 10. decembrī. Liepājas Reģionālajā slimnīcā teikts, ka šobrīd neko piedāvāt nevar, bet kaut kad pēc 25. oktobra mājaslapā būšot iespējams elektroniski pierakstīties uz novembri, taču tieši kurš būs īstais mirklis, kad pierakstīšanās varētu izdoties, nav zināms. VCA Liepājas medicīnas centrs (kādreizējā Metalurgu poliklīnika) atbildējis, ka šajā gadā visi limiti ir beigušies, bet no 1. novembra sākšot veidot sarakstu nākamajam gadam. Vienīgi Vecliepājas PVAC piedāvāta vizīti jau oktobrī, taču pie Latvijas – Amerikas acu centra ārsta no Rīgas (vai arī ar Rīgas aparatūru?) par 45 eiro.

Irliepaja.lv ar domes Sabiedrisko attiecību un mārketinga daļas starpniecību uzdeva jautājumu pašvaldībai, ko tā ir darījusi, vai ko darīs, lai liepājnieki Liepājā varētu apmeklēt acu ārstu par adekvātu maksu, negaidot divus, trīs, piecus mēnešus?

Atbildi sniedza Vides, veselības un sabiedrības līdzdalības daļas vadītāja Elīna Tolmačova:

"Liepājas pilsētas pašvaldība ir nodrošinājusi telpas, kurās var sniegt veselības aprūpes pakalpojumus, t.sk., oftalmologa pakalpojumus. Tāpat pašvaldība vēl joprojām finansē programmu cilvēkresursu piesaistei veselības aprūpes nodrošināšanai.

Ir piesaistīti vairāk nekā 30 speciālisti, bet diemžēl jauns acu ārsts nav starp šiem speciālistiem.

Kopš 2017. gada tiek maksāta pašvaldības stipendija jaunai oftalmoloģijas rezidentei, kas pēc rezidentūras beigām strādās Liepājā.

Visas pašvaldības kapitālsabiedrības ir piesaistījušas ofaltmologus, bet primārās veselības aprūpes centros tie ir telpu nomnieki, kas paši slēdz līgumu ar Nacionālo veselības dienestu (NVD)  un paši nosaka, cik daudz pacientu un cik bieži var pieņemt savā praksē.

Jaunliepājas primārās veselības aprūpes centra  (JPVAC) pieņem trīs oftalmologi, no kuriem viens strādā tikai ar bērniem. Tie paši divi pieaugušo oftalmologi pieņem pacientus arī Liepājas Reģionālajā slimnīcā.

Vecliepājas primārās veselības aprūpes centrā (VPVAC) maksas konsultācijas sniedz  Latvijas – Amerikas acu centra speciālisti. No 1. novembra VPVAC vienu reizi mēnesī būs pieejams arī valsts apmaksāts pakalpojums, ko nodrošinās Latvijas – Amerikas acu centra speciālists.

Vēl joprojām valsts apmaksātie pakalpojumi tiek sniegti valsts kvotu ietvaros. Par valsts kvotu ierobežotu finanšu līdzekļu ietvaros var pieņemt ierobežotu iedzīvotāju skaitu, tādēļ veidojas rindas.

Interneta vietnē ir pieejama informācija par valsts apmaksātajiem speciālistiem. Jānorāda, ka gaidīšanas ilgums šajā vietnē norādīts, balstoties uz informāciju, kas NVD bija pieejama līdz 1. septembrim, tādēļ var neatbilst šī brīža situācijai.

Šobrīd pašvaldība ir no savas puses izdarījusi visu, kas iespējams, lai censtos mazināt rindas".