Otrdien, 21.aprīlī, Liepājas mērs Jānis Vilnītis attālinātā video formātā sarunājās ar Veselības ministrijas galveno infektologu Ugu Dumpi, lai uzdotu liepājnieku jautājumus un saņemtu uz tiem atbildes.


Skaidrojot situāciju, Uga Dumpis sacīja, ka Latvija ir viena no tām Eiropas valstīm, kurā ierobežojumi šobrīd ir salīdzinoši maz un arī inficēto cilvēku skaits ir salīdzinoši zems. Iespējams, liela ietekme bijusi faktoram, ka Latvijai ir bijis vairāk laika, lai sagatavotos šī vīrusa izplatības ierobežošanai un lai mācītos no citām valstīm.


"Prognozēju, bet arī ar lielu varbūtību, ka gada otrā pusē varēsim palaist mazliet vaļīgāk grožus attiecībā uz piesardzības pasākumiem,

bet arī tad mēs rūpīgi sekosim līdzi, analizēsim notiekošo un vajadzības gadījumā noteiksim no jauna šos ierobežojošos pasākums," sacīja Uga Dumpis.


"Lai gan Latvijā ierobežojumi ir ieviesti salīdzinoši strauji – ir skaidrs, ka nevarēsim tos tik ātri atcelt. Jāsaprot, ka neesam, piemēram, sala, kurā situāciju ir salīdzinoši vieglāk kontrolēt, esam viena no aktīvākajām Eiropas valstīm, kura tiek izmantota loģistikai un citām pārvietošanās vajadzībām, īpaši arī Liepāja, jo jūsu pilsētai ir visi loģistikas kanāli, – jūra, gaiss un sauszeme."


Dumpis akcentēja savu prieku par to, ka trešajā lielākajā Latvijas pilsētā - Liepājā šobrīd ir salīdzinoši mazs inficēto cilvēku skaits, taču atgādināja, ka visiem ir jāturpina stingri ievērot valstī pieņemtos drošības noteikumus.


Runājot par sporta un kultūras pasākumiem, sabiedrībai esot jāsaprot, ka šogad tādi būs pieejami salīdzinoši maz un ar lieliem drošības ierobežojumiem. Esot skaidrs, ka, piemēram, masveida pasākumi vēl ilgi netiks organizēti tik krāšņi kā citus gadus.


Atbildot uz mēra jautājumu par iespējamo kulmināciju šim vīrusam Latvijā, infektologs atzina, ka tā vēl ir tikai priekša.

Tāpēc medicīnas iestādes un personāls nekādā gadījumā nedrīkstot atslābt. Tiek prognozēts, ka vīrusa pīķis varētu būt šī nedēļa, kad slimnīcās būs visvairāk hospitalizēto pacientu. 


Daudzus liepājniekus interesēja jautājums par skolas gaitu atsākšanu. Šobrīd statistika liecinot, ka bērni ar Covid-19 slimo vismazāk, bet bērni varot būt kā vīrusa pārnēsātāji. Tāpēc attiecībā uz skolas gaitu atsākšanu, Veselības ministrijas galvenais infektologs norāda, ka droši vien mazāko klašu bērni būs tie, kas pirmie atgriezīsies skolās. Bet tas notiks pie pavisam citādiem apstākļiem – drošības ievērošana aizvien būs obligāta. Iespējams, skolotājām būs nepieciešams nēsāt sejas maskas. Savukārt, runājot par vecāko klašu skolēniem, pastāv varbūtība, ka būs jānodrošina citādāks stundu grafiks, nekā līdz šim – parūpējoties, lai klašu starpbrīži notiek dažādos laikos.


Atbildot uz jautājumu – vai pastāv iespēja, ka vīruss varētu uzliesmot ar jaunu vilni, Uga Dumpis saka:


negribīgi tiek izskatīta iespēja, ka šis vīrus Latvijā varētu atgriezts ar jaunu uzrāvienu, bet, protams, šāds scenārijs pastāv

– "sabiedrībai ir jārēķinās, ka tad ierobežojumi būs vēl stingrāki."


Mēram uzdodot jautājumus par veselību un šajā jomā sagaidāmo, infektologs atbildēja: "Paldies, Liepājas reģionālajai slimnīcai – vadītājam un visiem tās darbiniekiem, kas ļoti rūpīgi gatavojās gan esošās situācijas kontrolēšanai, gan raugoties uz darbu nākotnē, jo ir skaidrs, ka medicīnas pakalpojumu pieejamība būs jāatjauno pakāpeniski un ar pavisam citādiem, daudz nopietnākiem aizsardzības pasākumiem. Tas prasa milzu darbu un laika resursus, pielāgot esošo medicīnas sistēmu jaunajiem apstākļiem, bet mums izdosies."


Runājot par šī vīrusa ietekmi uz cilvēku veselību, – tendences liecinot, ka lielai daļai iedzīvotāju, izslimojot vīrusu, komplikācijas neveidojas. Bet diemžēl ir arī gadījumi, kad vīruss ir atstājis zināmas sekas, atsevišķos gadījumos orgānu bojājumi tiek konstatēti plaušās un sirds muskuļos.


"Skatoties mazliet tuvākā un tālākā nākotnē, skaidrs, ka testēšana notiks visu laiku. Mēs esam gatavi šo vīrusu meklēt visās iedomājamākās un neiedomājamākās vietās. Bet turpināsim vispirms ar cietumiem, pansionātiem, bērnu namiem un citām vietām, kurās atrodas salīdzinoši daudz cilvēku. Bet pasaules zinātniekiem noteikti ir jāturpina darbs pie vakcīnas un zāļu radīšanas, kas mums palīdzēs cīnīties ar šo vīrusu skatoties ilgtermiņā," atbildi uz jautājumu par tālāko testēšanas gaitu sniedza infektologs.


Dumpis šajā laikā rekomendē atpūsties vairāk nekā ierasti, uzņemt daudz vitamīnus, uzturēties svaigā gaisā un censties dzīvot bez stresa.


"Liepājniekiem ir tā lieliskā iespēja būt tuvu un izbaudīt jūras sniegtās priekšrocības, noteikti tās izmantojiet."

"Liepāja ir tiešām skaista pilsēta un es novēlu, lai tā būtu pilna ar veseliem un laimīgiem liepājniekiem", sarunas noslēgumā sacīja Uga Dumpis.