Liepājas tehnoloģiju klasteris (LTK) kopā Liepājas valstspilsētas pašvaldību turpina veiksmīgi iesākto Mākslīgā intelekta talantu programmu – apmācības Latvijas jauniešiem ar izciliem sasniegumiem mācībās, eksakto zinātņu jomās, sadarbībā ar Informācijas tehnoloģiju (IT) uzņēmumiem, informē Digitālo inovāciju parka IT projektu vadītājs Nils Kuncītis.

Augustā savu izlaidumu piedzīvoja pirmā jauniešu grupa, savukārt, šajā oktobrī praktiskās apmācības, kuras ilgs deviņus mēnešus, uzsāka jau nākamie 30 jaunieši, dubultojot iepriekšējo apmācību dalībnieku skaitu. Programmas rezultātā jaunieši varēs praktizēties IT uzņēmumos un spējīgākiem būs iespēja uzsākt savu karjeru kā mākslīgā intelekta izstrādātājiem.

Latvijā pirmā Mākslīgā intelekta talantu programma ir Liepājā radīts projekts, lai veicinātu Latvijas izrāvienu jauno informācijas tehnoloģiju speciālistu sagatavošanā vienā no sarežģītākajām un augstāk apmaksātajām profesijām pasaulē. Programma sniedz iespēju jauniešiem apgūt mākslīgo intelektu, kā arī izmantot prakses iespējas Latvijas labākajos mākslīgā intelekta izstrādes uzņēmumos.

Pašlaik jaunieši jau uzsākuši apmācības programmēšanā, bet vēlāk deviņu mēnešu garumā apmācību dalībnieki tiks sagatavoti darbam ar mākslīgo intelektu, padziļināti apgūstot trīs mācību virzienus – C++ un Python programmēšanu, kā arī mākslīgā intelekta izstrādi. Apmācību sākumā dalībniekiem bija iespēja doties ekskursijā mākslīgā intelekta izstrādes uzņēmumā "Giraffe360", kur iepazinās ar mākslīgā intelekta izstrādātājiem un tika pie iespējas uzdot viņiem interesējošos jautājumus par ikdienas darbu un izaicinājumiem. Programma ir orientēta uz praktiskām prasmēm, attiecīgi lekcijās un meistarklasēs nozares speciālisti un pasniedzēji, kuri ikdienā darbojas ar mākslīgā intelekta izstrādi un programmēšanu, ne tikai sniedz vērtīgas zināšanas, bet arī palīdz veikt projektu izstrādi. Uzdevumi veidoti tā, ka tajos būs iespēja pielietot savas apgūtās zināšanas - piemēram, risināt Liepājas izaicinājumus, izmantojot datus par pilsētu, tādējādi sasaistot apgūto ar reālu situāciju.


"Šī ir unikāla iespēja programmas speciālistiem un pasniedzējiem strādāt ar Latvijas gudrākajiem jauniešiem un palīdzēt viņiem kļūt par mākslīgā intelekta nozares veidotājiem. Mākslīgā intelekta nozare ir arī viena no Eiropas Savienības prioritātēm un šie jaunieši varēs veidot tās attīstību un nākotni." vēsta Mākslīgā intelekta talantu programmas vadītāja Agate Ambulte.

Talantu programma ir bez maksas. Tajā tika uzņemti jaunieši no visas Latvijas ar izciliem sasniegumiem mācībās eksakto zinātņu jomā un olimpiādēs, kuri izturēja atlasi – loģikas testu un pārrunas ar programmas veidotājiem. Šī būs jau otrā apmācību programmas grupa, kurā piedalās 30 jaunieši, tādējādi dubultojot dalībnieku skaitu, salīdzinot to ar iepriekšējo gadu. Pirmajā Mākslīgā intelekta talantu programmā piedalījās 14 jaunieši, no kuriem 9 ieguva apmaksātu mācību praksi vasarā, bet 5 jau ir ieguvuši darbu Latvijas mākslīgā intelekta izstrādes uzņēmumā.

Mākslīgā intelekta talantu programma norisinās attālināti un ir apvienojama ar studijām. Programmu īsteno Liepājas tehnoloģiju klasteris sadarbībā ar biedriem, Liepājas valstspilsētas pašvaldību, kā arī programmēšanas un mākslīgā intelekta izstrādes profesionāļiem.

Savukārt, jau 10. februārī 12. klašu skolēniem un profesionālās vidējās izglītības pēdējā kursa audzēkņiem, kuri vēlas pārbaudīt savas zināšanas mākslīgā intelekta jomā, būs iespēja piedalīties Mākslīgā intelekta olimpiādē. Šis ir pirmais solis karjeras virzienā – izdevība pārbaudīt savas zināšanas starpdisciplināros uzdevumos, kas ļaus iepazīt nākotnes tehnoloģiju izaicinājumus, kā arī iegūt vērtīgas balvas no pasākuma atbalstītājiem.

Vairāk par mākslīgā intelekta talantu programmu iespējams uzzināt šeit: https://www.digip.lv/mi-programma

Vairāk par mākslīgā intelekta olimpiādi: https://www.digip.lv/mi-olimpiade2023