Iedzīvotāji var būt droši, ka cūkgaļa, kas ir tirdzniecībā, iegūta no veselām cūkām, sacīja Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) Dienvidkurzemes pārvaldes inspektore Aivita Vītoliņa.

Kā atzina PVD pārstāve, Kurzemes reģionā "situācija ir puslīdz droša, jo cūku mēris skāris Latgales reģionu". "Arī tur situācija ir stabilizējusies, jo nav reģistrēti jauni saslimšanas gadījumi ne mājas, ne meža cūkām," sacīja PVD inspektore, raksta LETA.

"Legālajās tirdzniecības vietās cūkgaļa nonāk no sertificētām kautuvēm. Dzīvnieku pirms nokaušanas klīniski apskata veterinārārsts, un tiek veikta gaļas veterinārsanitārā ekspertīze. Tas nozīmē, ka gaļas produkciju izpēta gan vizuāli, gan laboratoriski," par pārbaudes procedūrām stāsta PVD pārstāve, uzsverot, ka tirdzniecībā nonāk tikai pārtikai derīga cūkgaļa.

Kā uzskata Vītoliņa, uzturā droši var lietot arī no Polijas un citām valstīm ievesto cūkgaļu, ja vien tās izcelsme ir zināma. PVD pārstāve norāda, ka uztraukumam nav pamata, jo Eiropas Savienības likumdošana pārtikas aprites uzraudzības jomā ir vienota un arī Latvijas PVD inspektori veicot pārtikas tirdzniecības vietu un citu ar gaļas izplatīšanu saistītu uzņēmumu kontroli, lai, pārbaudot dokumentus, noskaidrotu, no kuras valsts gaļa ievesta.

Kā ziņots, klasiskais cūku mēris 26.novembrī konstatēts trijās Latgales saimniecībās - divas no tām atrodas Piedrujas pagastā, bet viena – Svariņu pagastā. Visas inficētās cūkas likvidētas, savukārt saimniecībās veikta dezinfekcija.

Tikmēr Krievija paziņojusi par cūkgaļas importa aizliegumu no Latvijas, savukārt Baltkrievija šādu paziņojumu izteica jau 23.novembrī, kad cūku mēris tika konstatēts mežacūkām.

Latvijā pēdējo reizi saslimšana ar klasisko cūku mēri mājas cūkām reģistrēta 1996.gadā, savukārt cūku mēris meža cūkām reģistrēts 1992.gadā.