Ar Lielbritānijas vēstniecības Latvijā atbalstu tapusi filma "Sabiedrotais", kuras papildu nosaukums ir "Lielbritānijas loma Latvijas cīņā par neatkarību 1918. un 1919.gadā".

Filmu uzņēmusi studija “Lokomotīve", režisors Kārlis Lesiņš. Pirmizrāde notiks 17.aprīlī Liepājā, kur pirms 100 gadiem Lielbritānijas karakuģi sargāja Latvijas Pagaidu valdību.

26 minūtes garā filma stāsta par situāciju pēc Pirmā pasaules kara, kad jaundibinātajai Latvijas valstij nācās iesaistīties politiskā un militārā cīņā par savu pastāvēšanu. Latvijas neatkarības izcīnīšanā nozīmīga loma bija Rietumu sabiedroto (Lielbritānijas, Francijas un ASV) atbalstam. Pirmā Latvijas neatkarības cīņu norisēs iesaistījās Lielbritānija, kuras karakuģi Latvijas piekrasti sasniedza 1918.gada decembrī.

Filmas scenārija pamatā ir vēsturiski dokumenti, tostarp Lielbritānijas militārās misijas vadītāja Ostina Kīnena un britu diplomāta Herberta Granta Vatsona ziņojumi Lielbritānijas valdībai par situāciju Latvijā, arī citas vēsturiskas liecības. Filmas vizuālo stāstu veido notikumu inscenējumi, fotoattēli un kinohronikas.

Filmas treileris:


Filmas galvenā radošā komanda:
– režisors Kārlis Lesiņš, spēlfilmu, dokumentālo filmu, TV sižetu un īsfilmu autors. 2016. gadā saņēmis Nacionālo kino balvu Lielais Kristaps par labāko debijas filmu (Vectēva tēvs) un labāko studentu filmu (Konvertīti).
– scenārists Matīss Gricmanis, vairāku lugu, spēlfilmu un TV scenāriju autors. Izrāde Būt nacionālistam tika nominēta Spēlmaņu nakts (2016/2017) kategorijai Gada sasniegums oriģināldramaturgijā. Līdzautors Kārļa Lesiņa dokumentālajai filmai Apgāztā mēness zīmē (2017), LTV seriālam Sarkanais mežs
– operators Mārtiņš Jurevics, vairāku dokumentālo filmu, TV sižetu, spēlfilmu un īsfilmu operators
– producents Dominiks Jarmakovičs, producents studijās Woodpecker Pictures un Studija Lokomotīve.