Trešdien Liepājas muzejā fotogrāfa un ērģeļu un harmoniju meistara Jura Bokuma mazdēls Verners Bokums svinīgi dāvināja muzejam savas dzimtas dokumentus.

Liepājas muzejs atzīst, ka šim dāvinājumam ir liela memoriāla nozīme, jo tas papildina Liepājas muzeja krājumā jau esošo Jura Bokuma harmoniju, fotogrāfiju un foto piederumu kolekciju un viņa dēla veidoto mēbeļu komplektu. Šie priekšmeti stāsta par vienas ģimenes vēsturi un Liepājai nozīmīgām vēsturiskajām personībām. Par to aģentūru LETA informēja Liepājas muzeja pārstāve Astra Dzērve.

Restaurētas un rūpīgi sakoptas harmonijas, ko Liepājas ērģeļu un harmoniju fabrikā savulaik būvējis Bokums, pirms divām nedēļām muzejam uzdāvinājis uzņēmuma "DG Termināls" īpašnieks Aivars Millers. Šis notikums harmoniju meistara mazdēlu rosinājis papildināt muzeja krājumu, dāvinot savas dzimtas dokumentus.

Verners Bokums pastāstīja, ka viņa dzimtas mantojums ir ļoti plašs, interesants un Liepājai kultūrvēsturiski nozīmīgs. Liepājas muzeja krājumā nonāks gan Bokumu ģimenes privātie dokumenti, gan liecības, kas saistītas ar ērģeļu un harmoniju fabrikas izveidošanu un darbību Liepājā, kā arī ar denacionalizētā īpašuma atgūšanas tiesvedību.

Interesanta laikmeta liecība, pēc Dzērves teiktā, ir Jura Bokuma ar roku rakstītā autobiogrāfija. Muzeja krājumā nonāk vairāki dokumenti un liecības par ērģeļu un harmoniju fabriku – harmoniju katalogi, kas apliecina izgatavoto harmoniju ievērojamo apjomu un kvalitāti. Muzeja īpašumā nonāk arī Bokuma harmoniju monogrammas, ar fabrikas darbību saistīta sarakste, fotogrāfijas un citi dokumenti.

Juris Bokums ērģeļu un harmoniju ražošanu Liepājā sāka 1922.gadā. Instrumenti guva plašu mūzikas speciālistu atzinību, ar tiem apgādāja daudzas mācību iestādes, biedrības un draudzes. Bokuma harmonijas spēlējuši Alfrēds Kalniņš, Emilis Melngailis un Jānis Kreicbergs. Pēc Vernera Bokuma teiktā, pavisam Ērģeļu un harmoniju fabrikas pastāvēšanas laikā izgatavotas piecas ērģeles un vairāk nekā 300 harmoniju.

1921.gadā Juris Bokums iegādājies iesāktu jaunbūvi Ezera ielā, Liepājā. Šis nams ir saglabājies līdz mūsdienām. Ēkā bijusi gan ērģeļu un harmoniju fabrikas ražotne, gan gatavās produkcijas izstāžu zāle, gan ģimenes dzīvojamās telpas. Padomju varas okupācijas laikā Ezera ielas namā ierīkota galdniecības darbnīca un komunālie dzīvokļi.

Juris Bokums (1877–1956) ir arī viens no zināmākajiem 20.gadsimta Liepājas fotogrāfiem, kurš atvēris darbnīcu jau gadsimta sākumā un strādājis vēl 40.gados. Viņš bija ne tikai pazīstams un ilggadējs fotogrāfs, bet arī aktīvs sabiedriskās dzīves darbinieks un fotomākslas veicināšanā dziļi ieinteresēts cilvēks. Bokums bija pazīstams ar savām atklātnēm, kas tika izdotas kopā ar viņa brālēnu, izdevēju un fotogrāfu Ģirtu Bokumu. Tika izdotas atklātnes ar sabiedrībā populāru cilvēku portretiem un skatu kartēm, starp kurām dominēja Liepājas pilsētas skati, kā arī valsts nozīmes notikumi. Bokums bija fotografējis visu Latvijas Republikas pagaidu valdības sastāvu, kad tā atradās Liepājā 1919.gadā.