Lai arī vasara turpina mūs lutināt, aizvien tuvāk nāk arī drēgnie un aukstie gada mēneši. Tad komforts mājoklī bez efektīvas un atbilstošas apkures sistēmas nav iespējams. Esošais cenu pieaugums liek izvērtēt ne tikai tradicionālos apkures veidus, bet arī meklēt alternatīvas. Tehnoloģiju attīstība ļauj kā alternatīvu siltuma ieguves avotu apsvērt siltumsūkņa ierīkošanu. Pretēji malkas, gāzes vai granulu apkures katliem siltumsūkņi siltumu galvenokārt ģenerē no apkārtējās vides – gaisa, ūdens un zemes. Savstarpēji salīdzinot dažādos siltumsūkņus, tieši gaiss-gaiss siltumsūkņi tiek uzskatīti par visefektīvāko un arī finansiāli izdevīgāko risinājumu.

Darbības princips

Lai sāktu lietot gaiss-gaiss siltumsūkni,  pirms ierīkošanas nav nepieciešams veikt sarežģītus sagatavošanas darbus, piemēram, augsnes uzrakšanu vai speciālu āra aku izveidošanu, kā tas ir nepieciešams gaiss-zeme siltumsūkņu gadījumā. Tāpat nav nepieciešams mājoklī uzstādīt īpaši pielāgotus radiatorus. Paša siltumsūkņa darbības principu apkures sistēmu speciālisti salīdzina ar ledusskapi. Līdzīgi ir ne tikai iekārtas izmēri, bet arī galvenie darbības principi. Siltumsūknī tie gan darbojas pretēji, jo ledusskapī darba kamera tiek atdzesēta, bet siltumsūknī – uzsildīta. Būtisks ir pašas iekārtas, īpaši tās ventilatora novietojums. Ja tas atradīsies atklātā vietā ar labu gaisa plūsmu un būs pietiekoši jaudīgs, tad iekārta spēs āra gaisu kamerā iesūknēt pietiekoši efektīvi.

Bez ventilatora būtiskas siltuma ieguves procesa sastāvdaļas pašā iekārtā ir iztvaicētājs, kompresors un kondensators. Iesūknētā gaisa iespaidā iztvaicētāja iekšpusē esošais dzesēšanas līdzeklis, visbiežāk freons, uzkarst, iztvaiko jeb pāriet gāzveida stāvoklī un uzkrāj procesa laikā radušos enerģiju. Tad gāze nonāk kompresorā, kur tā augsta spiediena ietekmē vēl papildus sasilst. Savukārt, nonākot kondensatorā, tā zaudē saņemto enerģiju un no gāzveida stāvokļa atkal transformējas šķidrumā. Iegūtais siltums tiek novirzīts mājas apsildīšanai, bet šķidrais dzesēšanas līdzeklis nokļūst iztvaicētājā un siltuma ieguves cikls var sākties no jauna. Starp kondensatoru un iztvaicētāju ievietots droseļvārsts palielina sūkņa efektivitāti, bet automātiskās vadības bloks ļauj automatizēt procesa cikliskumu. Ja gaiss-ūdens siltumsūkņi siltumu no gaisa pārnes uz ūdeni apkures sistēmas radiatoros un siltajā grīdā, tad gaiss-gaiss siltumsūkņu gadījumā māju vienmērīgi sasilda siltais gaiss.

Priekšrocības

 
Apkures sistēmas autonoma darbība ir viena no galvenajām siltumsūkņu priekšrocībām, salīdzinot tos ar cietā kurināma vai granulu apkures katliem.  Pie siltuma ražošanas avota, izmantojot malku vai pat granulas, ir vairāk vai mazāk jābūt klātesošiem kurināšanas procesā, tāpat jāveic regulāras apkopes -  jāizņem sakrājušies pelni vai jāiztīra aizsērējoši dūmvadi. Siltumsūkņi, savukārt, visas savas ekspluatācijas laikā prasa vien minimālu apkopi. Reizi gadā būtu nepieciešams pārbaudīt spiedienu apkures sistēmā, iztīrīt iztvaicētāju un ventilācijas režģi. Gaiss-gaiss siltumsūkņi var gan apsildīt telpas, gan arī tās kondicionēt karstās vasaras dienās. Filtri attīra gaisu telpā un saglabā to tīru bez putekļu daļiņām.

Trūkumi

Elektroenerģija ir būtiska siltumsūkņa darbības nodrošināšanai, jo tā ir nepieciešama siltumnesēja pārvietošanai. Apkures sistēma tikai ar siltumsūkni kā siltumenerģijas ieguves avotu ir pilnībā atkarīga no elektroenerģijas padeves nepārtrauktības. Turklāt gaiss-gaiss siltumsūknis efektīvi spēj strādāt noteiktā āra temperatūru diapazonā. Gaisa temperatūrai samazinoties zem -10˚C lietderīgā siltuma jauda strauji samazinās un apkures sistēmai ir nepieciešams papildus siltuma avots. Par šādu avotu visbiežāk kļūst elektrisks sildelements. Aukstākās ziemas dienās elektroenerģijas patēriņš un izmaksas strauji pieaugs, jo iekārta darbosies līdzvērtīgi elektriskam apkures katlam. Tādēļ ir ieteicams to kombinēt ar papildus apkures katlu vai kurtuvi. Siltumsūkņa apkures sistēmu ir grūti integrēt jau esošā apkures sistēmā.

Lai iepazītos vairāk ar apkures iekārtu specifikāciju daudzveidību, ieskatieties tirdzniecības centrā internetā 220.lv plašajā sortimentā.