Nacionālās lidsabiedrības "airBaltic" meitassabiedrība "airBaltic Training" ceturtdien, 12. martā, bez mūzikas, tomēr pietiekami svinīgi atklāja Pilotu akadēmijas lidmašīnu angāru, kas atrodas Liepājas starptautiskās lidostas teritorijā Grobiņas novadā.


Svinīgumu vispirms jau nodrošināja Valsts prezidenta Egila Levita klātbūtne, kurš laika apstākļu dēļ no Rīgas neieradās lidmašīnā, bet pa drošāko zemes ceļu, lai gan, kā Prezidents vēlāk pajokoja, – darba specifikas dēļ ar lidmašīnām iznākot braukāt biežāk nekā ar tramvaju.


Savu pirmo oficiālo reģionālo vizīti Liepājā Prezidents bija pieskaņojis Pilotu akadēmijas apmeklējumam un angāra atklāšanai, kā arī Starptautiskajam zvaigžņu festivālam.


Liepājā bija ieradies "airBaltic Training" vadītājs Vilmants Mažons, kā arī lidsabiedrības valdes loceklis un operatīvās vadības direktors Pauls Cālītis. Angāra atklāšanā piedalījās arī Liepājas mērs Jānis Vilnītis un klāt bija gan visi trīs viņa vietnieki, viens no kuriem – Uldis Sesks – vienlaikus ir arī Speciālās ekonomiskās zonas (SEZ) valdes priekšsēdētājs, gan Grobiņas novada mērs Aivars Priedols un citas amatpersonas.


Valsts Pprezidents uzteica "airBaltic", kura Baltijas valstu mērogā ir "galvenais pasažieru apkalpotājs", norādot, ka koronavīrusa radītās problēmas ir īslaicīgas.

"Kā rāda skaitļi, tā ir augoša kompānija, kas ātri ieņem jaunas nišas un kurai ir lielas perspektīvas". To apliecina arī pilotu treniņu centrs, kur vienlaikus tiek apmācīti 60 cilvēki, atzina Prezidents.


Runājot par Liepāju, Egils Levits pilsētu nosauca par "Kurzemes galvaspilsētu", "dinamisku pilsētu ar reģionu apkārt". "Ar savu Speciālo ekonomisko zonu un to, ka pilsētas vadība ilgstoši ir pievērsusi uzmanību darbavietu radīšanai pilsētas attīstībai, tā ir paraugs arī citām pilsētām Latvijā," sacīja Prezidents. Viņš arī norādīja, ka savienojums – "airBaltic" un par reģiona un pilsētas attīstību domājošā Liepāja "rada sinerģijas efektu" un "lielu pievienoto vērtību visai Latvijai".

Pašreiz "airBaltic" Pilotu akadēmijai ir septiņi apmācību lidaparāti – seši "Diamond DA40" un viens "Diamond DA42", bet vēl trīs "Diamond Aircraft" lidaparātus "airBaltic" Pilotu akadēmija saņems šajā vasarā. Jaunuzceltajā angārā pavisam vietas pietiek 15 lidaparātiem, atklājot jaunbūvi pastāstīja Cālītis. Viņš arī uzsvēra, ka akadēmijai ir laba sadarbība gan ar Liepājas domi un SEZ, gan lidostu. Nupat arī sākta sadarbība ar Liepājas Valsts tehnikumu, kurš šovasar uzņems pirmos 15 audzēkņus gaisa kuģu mehāniķu specialitātē.

Cālītis savu uzrunu beidza ar vārdiem: "Liepāja ir iezīmēta Eiropas aviācijas kartē".

"airBaltic Training" reģistrēta 2010. gadā un tās pamatkapitāls ir 2845 eiro, liecina "Firmas.lv" informācija. Uzņēmuma apgrozījums 2018. gadā bija 3,447 miljoni eiro un peļņa – 47 438 eiro. Uzņēmuma vienīgais īpašnieks ir "airBaltic".


"airBaltic" peļņa 2018. gadā pieauga par 46%, sasniedzot 5,4 miljonus eiro, bet kompānijas ieņēmumi palielinājās par 18% un bija 408,7 miljoni eiro. Latvijas valstij pieder 80,05% "airBaltic" akciju, bet finanšu investoram, Dānijas uzņēmējam Larsam Tūsenam piederošajam "Aircraft Leasing 1" – gandrīz 20% akciju.