Latvijas nacionālās aviokompānijas "airBaltic" meitasuzņēmuma SIA "airBaltic Training", kas sniedz aviācijas apmācību pakalpojumus, apgrozījums pagājušajā gadā bija 2,529 miljoni eiro, kas ir par 15,2% vairāk nekā gadu iepriekš, bet kompānijas zaudējumi pieauga 3,2 reizes – līdz 1,043 miljoniem eiro, liecina informācija "Firmas.lv".

Kompānijas gada pārskata vadības ziņojumā minēts, ka uzņēmuma finansiālos rādītājus 2022.gada pirmajā ceturksnī turpināja ietekmēt Covid–19 pandēmija un ar to saistītie ceļošanas un apmācību ierobežojumi, Krievijas iebrukums Ukrainā un tam sekojošā tiešā ietekme uz uzņēmuma komercdarbību saistībā ar Ukrainas klientu zaudēšanu un vairāku klientu apmācību līgumu atcelšanu drošības apsvērumu dēļ. Tāpat finanšu rādītājus ietekmēja ierobežotas finansējuma iespējas no vietējām finanšu iestādēm sākotnējās pilotu apmācības programmas studijām un energoresursu cenu pieaugums un to ietekme uz ekspluatācijas izmaksām.

Ņemot vērā augstākminēto, sākotnējās pilotu apmācības programmas "Pilotu akadēmijas" studentu skaits nesasniedza optimumu jeb 100 studentus. Šis apstāklis negatīvi ietekmēja kopējos gada ieņēmumus par gandrīz vienu miljonu eiro.

Vadības ziņojumā teikts, ka pērn "Diamond" lidmašīnu flote saglabājās nemainīga – viena "DA42" lidmašīna un astoņas "DA40" lidmašīnas, kas bija pietiekoši 2022.gada vasarā – saspringtākajā apmācību periodā. Pēdējās "Diamond DA40NG" lidmašīnas piegāde no sākotnējā desmit lidmašīnu pasūtījuma saskaņā ar "Diamond Aircraft Industries GmbH" ģenerālo pirkuma līgumu tika atlikta uz 2023.gada nogali, kas dos papildus apmācību kapacitāti 2024.gadā.

Sabiedrības diversifikācijas plānu ietvaros "airBaltic Training" veiksmīgi palielināja papildus ieņēmumus no gaisa kuģu apkopes apmācībām.

Apkopes apmācību ieņēmumi pieauga no plānotajiem 15% līdz 50% gadā.

Tehniskās apkopes mehāniķu mācību programma PIKC Liepājas Valsts tehnikumā – "airBaltic Training" un Liepājas Valsts tehnikums kopīgi izveidotā programma ir sasniegusi plānoto – 2022.gada septembrī apmācības sāka 50 audzēkņi.

"airBaltic Training" noslēdza pārskata gadu ar zaudējumiem 1,043 miljonu eiro apmērā, kas radušies Covid–19 pandēmijas un Krievijas iebrukuma Ukrainā radītās tirgus situācijas dēļ.

Uzņēmuma vadība ir pārliecināta, ka pozitīvā biznesa attīstība tiks turpināta 2023.gadā.

Pēc Starptautiskās aviācijas transporta asociācijas (IATA) datiem jau nākamajā gadā pieaugs pieprasījums pēc komercpilotiem, jo daļa no iepriekš atbrīvotajiem pilotiem neatgriežas iepriekšējā darbā. Tas radīs papildus pieprasījumu pēc pilotu apmācībām. "airBaltic Training" prognozē, ka studentu skaits Pilotu akadēmijas sākotnējā pilotu apmācības programmā pieaugs no pašreizējiem 68 studentiem līdz apmēram 100 studentiem 2023.gada beigās.

Uzņēmuma vadība prognozē, ka 2023.gadā ieņēmumi no aviācijas tehniskās apkopes pakalpojumiem un tehniskās apkopes personāla apmācības palielināsies par 15–20% un ka ieņēmumi no "A220" simulatora tehniskās apkopes nākamajā periodā saglabāsies kā stabila ieņēmumu daļa.

2020.gadā "airBaltic Training" strādāja ar 2,195 miljoni eiro, kas ir par 29,3% mazāk nekā gadu iepriekš, bet kompānijas zaudējumi pieauga 5,7 reizes – līdz 327 419 eiro.

"airBaltic Training" reģistrēta 2010.gadā, un tās pamatdarbība ir dažādu ar aviāciju saistītu apmācību sniegšana. Uzņēmums sniedz apmācības aviokompānijām un dažādiem ar aviācijas nozari saistītiem uzņēmumiem, kā arī fiziskām personām. "airBaltic Training" pamatkapitāls ir 2845 eiro apmērā, un "airBaltic" ir tās vienīgā īpašniece.

Latvijas valstij pieder 96,14% balsstiesību "airBaltic" kapitālā, bet finanšu investoram, Dānijas uzņēmējam Larsam Tūsenam piederošajam "Aircraft Leasing 1" – 3,86%.