Ir vai nav sākusies gripas epidēmija, īsti pateikt nevar neviens, taču vakcinēties pret gripu joprojām ir iespējams, portālam apliecināja ģimenes ārste Veneda Siliņa.

Kāda liepājniece portālam sūdzējās, ka aizvadītās nedēļas nogalē devusies uz Vecliepājas primārās veselības aprūpes centru (PVAC) lai vakcinētos pret gripu, kopā ar klepojošiem un šķaudošiem klientiem izstāvējusi garu rindu pie lodziņa, lai uzzinātu, ka... jāstāv vēl vienā rindā – PVAC aptiekā, lai iegādātos vakcīnu.

“Izstāvēju arī tur rindu, bet izrādījās, ka vakcīnas nav,” sacīja liepājniece.

Tās pašas dienas pēcpusdienā, sazinoties ar aprūpes centru, uzzinājām, ka piecas vakcīnas tomēr ir – saņemtas pēcpusdienā.

Kā mums skaidroja PVAC, vakcīnas netiek pasūtītas lielos daudzumos, jo pierasījums arī esot neliels. To pašu portālam apliecināja ģimenes ārste Veneda Siliņa. Pēc viņas sacītā, vakcīnu pietiekot, taču tikai reto varot pierunāt vakcinēties, lai gan bērniem līdz divu gadu vecumam vakcīna ir bez maksas, bet pensionāriem – ar atlaidi.

Ģimenes ārste pati arī esot vakcinējusies, lai gan ne katru gadu to darot. Taču šoreiz intuīcija likusi tā rīkoties.

Interesējoties pilsētas domē, vai pašvaldība seko līdzi gripas izplatībai un ir lietas kursā par vakcinēšanos, saņēmām šādu, Sabiedrisko attiecību un mārketinga daļas vadītājas Zanes Ģirnes sagatavotu skaidrojumu:

“Katru pirmdienu Liepājas dome saņem statistiku par iepriekšējo nedēļu, (epidemioloģiskais biļetens) par gripas izplatību Latvijā un konkrēti atsevišķos reģionos.

Gripa ir sezonāla parādība, par profilaktiskajiem pasākumiem ikvienam iedzīvotājam ir jādomā savlaicīgi. Pilsētas dome sadarbībā ar mediķiem jau savlaicīgi ir informējusi presi un publicējusi aicinājumus būt piesardzīgiem gripas laikā, izsargāties no saslimšanas, vakcinējoties. Ja tas nav izdarīts, ir virkne citu alternatīvu pasākumu.

Par gripas pošu pieejamību – pirmkārt, nav vēlams vakcinēties epidēmijas laikā, tomēr ja to vēlas darīt, ikvienam iedzīvotājam vispirms ir jākonsultējas ar savu ģimenes ārstu. Ārstam arī ir aktuālā informācija par pilsētā pieejamām vakcīnām.

Lai izvairītos no saslimšanas ar gripu, mediķi iesaka izvairīties no cieša kontakta ar cilvēkiem, kuri ir slimi, kā arī bieži mazgāt rokas. Lai ierobežotu infekcijas tālāku izplatīšanos, saslimušajam nevajadzētu iet uz darbu vai skolu, bet gan sazinieties ar savu ģimenes ārstu un palikt mājās, kā arī ierobežot kontaktus ar citiem cilvēkiem. Ar gripu slimam cilvēkam nepieciešams ievērot mieru, uzņemt daudz šķidruma, izvairīties no alkohola un tabakas lietošanas, kā arī lietot medikamentus gripas simptomu mazināšanai.

Parasti gan gripu ārstē mājas apstākļos, izmantojot medikamentus un dabiskos ārstnieciskos līdzekļus. Taču, ja slimošana norit ar komplikācijām, pacientam vislabāk konsultēties ar savu ģimenes ārstu un doties uz slimnīcu. Gripa var izraisīt komplikācijas, piemēram, bronhītu, pneimoniju, vidusauss iekaisumu, miokardītu, tāpēc, sajūtot pirmos gripas simptomus, uzreiz jāvēršas pie sava ģimenes ārsta, uzsver mediķi.”