Novembra ceturtā cenu monitoringa rezultāti Liepājā liecina, ka 95,6% gadījumu preču un pakalpojumu cenu izmaiņas nav novērotas, ziņo Ekonomikas ministrija.

Salīdzinot novembra trešā un ceturtā cenu monitoringa datus, kas iegūti Liepājā, vairākumam preču pamata cena ir palikusi nemainīga – 95,6 % gadījumu preču un pakalpojumu cenu izmaiņas nav novērotas. Cenu pieaugums ir novērojams 2,9% gadījumu, savukārt 1,5% gadījumu cena ir samazinājusies.

Apkopotie cenu monitoringa dati no visām Latvijas pilsētām, kurās tiek veikts cenu monitorings – Rīgas, Daugavpils, Rēzeknes, Jelgavas, Valmieras, Ventspils un Liepājas – liecina, ka 95,3% gadījumu preču un pakalpojumu cenu izmaiņas nav novērotas, cenu pieaugums ir novērojams 3% gadījumu, savukārt 1,7% gadījumu cena ir samazinājusies.

Salīdzinot ar citām lielākajām Latvijas pilsētām, kurās tiek veikts cenu monitorings, Liepājā cenu pieauguma rādītājs novembra ceturtā monitoringa ietvaros ir par 0,1 procentpunktu zemāks. Attiecīgi par 0,2 procentpunktiem mazāks ir arī to gadījumu skaits, kad cena būtu samazinājusies.

Liepājā konstatētās cenu svārstības pārtikas precēm un produktiem atbilst kopējām tendencēm visās lielākajās Latvijas pilsētās – atsevišķos veikalu tīklos sezonalitātes ietekmē sadārdzinājušies kartupeļi, kā arī svaiga cūkgaļas karbonāde, dārgāks par 1–2 santīmiem kļuvis piens un kefīrs. Savukārt atsevišķos gadījumos lētāka kļuvusi kafija, vārītā desa, sezonalitātes ietekmē lētāki kļuvuši arī Spānijas gurķi.

Pievēršoties atlikušo preču grupu apskatam – cenas Liepājā nav mainījušās saimniecības precēm (veļas pulveris un cauruļu tīrāmais līdzeklis). Izņēmums ir trauku mazgājamais līdzeklis, kas kļuvis lētāks. Cenas nav mainījušās arī personīgās aprūpes precēm (zobu pasta, ziepes, dušas želeja, šampūns, skuvekļi), kā arī tabakas izstrādājumiem un presei. Liepājā, atšķirībā no citām Latvijas lielākajām pilsētām, nav konstatēts medikamentu cenas pieaugums.

Liepājā, tāpat kā citviet Latvijā, novērots arī degvielas cenas kāpums 1% ietvaros, kas saistīts ar šajā periodā novērto pasaules naftas cenu dinamiku, kas atbilstoši ietekmē arī degvielas mazumtirdzniecības cenas Latvijā.

Pakalpojumu grupā cenas Liepājā, tāpat kā citās Latvijas pilsētas, galvenokārt palikušas nemainīgas – tās lielākoties nav mainījušās apģērbu ķīmiskās tīrīšanas pakalpojumiem, apavu remonta pakalpojumiem, veļas mazgāšanas pakalpojumiem, autostāvvietu pakalpojumiem, kino, muzeja un baseina apmeklējumam, autoskolu pakalpojumiem, ēdināšanas pakalpojumiem, skaistumkopšanas pakalpojumiem, autoremonta pakalpojumiem un finansu pakalpojumiem. Atšķirībā no citām Latvijas pilsētām, Liepājā cenu svārstības nav novērotas viesnīcu un taksometru pakalpojumiem.

Sākoties cenu paralēlās atspoguļošanas periodam 1. oktobrī, kad cenām jābūt norādītām gan latos, gan eiro, Liepājā tika novēroti atsevišķi gadījumi, kad pakalpojumu sniedzēji cenas eiro nebija norādījuši.

Oktobra pirmajā nedēļā tika konstatēti deviņi šādi gadījumi – atsevišķos gadījumos Liepājā cenas vēl nebija norādītas apsaimniekošanas maksai, autostāvvietu pakalpojumiem, degvielai, taksometru pakalpojumiem, kā arī divos gadījumos pārtikas precēm – pusžāvētai desai un svaigam lasim.

Oktobra otrajā nedēļā Liepājā tika konstatēti trīs gadījumi, kad cenas eiro netika norādītas – svaigam lasim, apsaimniekošanas maksai, kā arī taksometru pakalpojumiem. Savukārt oktobra trešajā un ceturtajā nedēļā cena eiro nebija norādīta tikai divos gadījumos – apsaimniekošanai un taksometru pakalpojumiem. Novembra pirmā cenu monitoringa rezultāti liecina, ka visi komersanti Liepājā jau bija norādījuši cenas gan latos, gan eiro.

Kopumā cenu novērotāji atzīst, ka Liepājā veikalu un tirdzniecības vietu personāls ir atsaucīgs, izpalīdzīgs un pretimnākošs.

Detalizētāku ieskatu cenu dinamikā cenu monitoringa ietvaros ir iespējams iegūt datu apkopojumā, kas publicēts EM mājas lapā un eiro projekta mājas lapā, kur ikviens interesents var tos aplūkot.

Atgādinājums – iegūtie rezultāti ir paredzēti tikai konkrēta produkta, pakalpojuma cenu salīdzinājumam viena tirdzniecības, pakalpojumu sniedzēja vietā (adresē)!