Portāla irliepaja.lv lasītājs pauž satraukumu par gaisa kvalitāti Liepājā – viens no diviem Latvijas Vides, Ģeoloģijas un Meteoroloģijas centra pārraudzībā esošajiem gaisa kvalitātes monitoringa punktiem 4.decembrī uzrādījis, ka Liepājā (punkts atrodas Ganību ielā) gaisa kvalitāte ir "SLIKTA" (ar operatīvajiem datiem iespējams iepazīties ŠEIT).


Ziemā gaisa kvalitāti pilsētās stipri ietekmē individuālā apkure un automobiļi, kas, jo īpaši rīta stundās, tiek darbināti vairākas minūtes, lai uzsildītu motoru. Lasītājs vaicā, vai pašvaldībai nevajadzētu aicināt liepājniekus vairāk izmantot sabiedrisko transportu, kas varētu jūtami uzlabot gaisa kvalitāti.


Kā jau vēstīts, pirms gada deputāti apstiprināja "Liepājas pilsētas gaisa kvalitātes uzlabošanas rīcības programmu 2021. – 2025. gadam". Portāls irliepaja.lv jautāja pašvaldībai, kādi bijuši pasākumi gaisa kvalitātes uzlabošanai šogad un kādi iecerēti nākamgad. Tāpat portāls irliepaja.lv uzdeva jautājumu, vai pašvaldības Vides nodaļai ir iecerēta kāda informatīva kampaņa, lai aicinātu iedzīvotājus ziemā vairāk izmantot sabiedrisko, nevis individuālo transportu.


No Liepājas pašvaldības Sabiedrisko attiecību un mārketinga daļas vadītājas Zitas Lazdānes saņemtajā atbildē teikts:


"Kā pastāstīja Liepājas pilsētas pašvaldības administrācijas Vides nodaļas vadītāja Dace Liepniece-Liepiņa, gaisa kvalitāti kopumā nav iespējams un nevar vērtēt, apskatot tikai vienas stundas vai pat vienas diennakts datus. Gaisa kvalitāte ir mainīga, atkarīga gan no vēja stipruma, gaisa mitruma un gaisa temperatūras. Ne velti tajā pašā mājaslapā var apskatīt operatīvos datus nedēļas laikā katru stundu.


Gaisa kvalitāte kopumā tiek vērtēta gada griezumā.

Konkrētajā attēlā ir 4. decembra indekss pulksten 20. Ņemot vērā, ka tā ir brīvdiena, un stacija atrodas samērā blīvā privātmāju rajonā, viens no iespējamiem iemesliem ir privātmāju individuālo apkures iekārtu ietekme".


Runājot par Liepājas pilsētas gaisa kvalitātes uzlabošanas rīcības programmu, Liepniece-Liepiņa norāda, ka "tajā ir noteikts pasākumu kopums, kas var ietekmēt (uzlabot) gaisa kvalitāti pilsētā visas pilsētas attīstības kontekstā. Šogad tiek veikti gaisa piesārņojuma mērījumi izlases kārtībā – jūnijā/jūlijā (bez apkures sezonā) un janvārī/februārī, kad ir apkures sezona. Tas darīts, lai varētu identificēt specifiskas ietekmes: transporta, mājsaimniecību apkures un piesārņojošās darbības (osta, ražošanas zonas) pēc funkcionalitātes".


Detalizēta informācija par vasaras mērījumiem, kā arī par Rīcības programmu un plānotajiem pasākumiem pieejama ŠEIT.

Vasaras mērījumi, piemēram, rāda, ka Liepājā ne reizi nav pārsniegts Latvijā noteiktais (pēc Vides nodaļas sniegtās informācijas – šo normatīvu noteicis Eiropas Parlaments un Padome) cieto daļiņu PM10 gada normatīvs (40 ug/m3). Taču jāņem vērā, ka šis normatīvs ir gandrīz trīs reizes "pielaidīgāks", nekā rekomendē Pasaules Veselības organizācija (PVO), kuras ieteikums ilgtermiņā ir – ne lielāka PM koncentrācija par 15 ug/m3. PVO ieteiktais normatīvs jūnijā un jūlijā dažādās novērojumu stacijās Liepājā ticis pārsniegts regulāri.


Uzziņa
PM ir saistītas ar motoru darbību (dīzeļa, benzīna), cietā kurināmā  (ogles, smagās eļļas, biomasa, brūnogles) izmantošanu mājsaimniecībās un rūpniecībā, satiksmes ceļu seguma eroziju, riepu un bremžu abrāziju u.c. procesiem.  PM10 un PM2,5 veicina saslimstību ar elpošanas orgānu un sirds-asinsvadu slimībām (astmas pastiprināšanos, elpceļu slimības, biežāka atrašanās slimnīcās u.c.), kā arī mirstību (sirds – asinsvadu slimības, elpošanas sistēmas slimības, plaušu vēzis).