2018.gada 6.jūnijā, Pāvilostas pansionātā ar diagnozi "insults" miris "Liepājas Irbīte", mākslinieks Valdis Mackars.

Valdis Mackars, pazīstams arī ar mākslinieka pseidonīmu "mic", dzimis 1952.gada 20.decembrī Liepājā. Par sevi ir teicis: "Esmu sarežģīts. Mani radu raksti ir ļoti raibi, un es apmēram zinu, no kuriem man ir krāsu izjūta, – kopumā var paanalizēt, kas no kā ir nācis!"

Par savu spilgtāko rakstura īpašību Valdis Mackars nosaucis pacietību.

"Iedvesmu gūstu savā ikdienā, piemēram, apmeklējot tirgus laukumu, protams, arī dabā. Ir mākslinieki, kuriem talants nāk "pa padusēm" ārā un ir tādi, kuriem pie savas meistarības jāpiestrādā. Manā gadījumā viens neizslēdz otru. Ar gadiem nedaudz ātrums mainās, izmērs, temati, krāsu biezums, tāpat arī krāsu fabrikas", portālam irliepaja.lv pirms savas sešdesmit gadu jubilejas saka Valdis Mackars.

Kādā citā reizē Valdis Mackars īpaši uzsvēra, ka viņa darbos nav nekā no mākslinieka paaudzes gleznotājiem mācītā "sociālistiskā reālisma", jo viņš apzināti izvēlējies studēt dekoratīvi lietišķo mākslu, lai no tā izvairītos.

Valdis Mackars mācījies Liepājas 1.vidusskolā, pēc tam mācības turpinājis Liepājas Lietišķās mākslas vidusskolā (1969-1973), kur izglītojies pie mākslinieka un pedagoga Matīsa Zavicka.

No 1973. līdz 1980.gadam studējis Valsts Mākslas akadēmijā, pats īpaši mēdza uzsvērt, ka studējis pie Konrāda Ubāna un Aleksandra Dembo. Papildinājis zināšanas un prasmes arī pie mākslinieka Laimdota Mūrnieka Mākslinieku savienības gleznošanas studijā (1980-1983).

Kopš 1975.gada regulāri piedalās izstādēs. Pirmā personālizstāde sarīkota 1983.gadā, pēdējā, "Veltījums karalienei" – galerijā "Romas dārzs" – 2017.gada septembrī-oktobrī. Mākslinieka atstātajā mantojumā ir gan gleznas un pasteļi, gan zīmējumi un instalācijas.

Mākslinieks Aldis Kļaviņš par Valda Mackara darbiem reiz teicis "tas, kas mani fascinē, ir prasme absolūti perfekti, pasniegt, noformēt jebko – ne velti viņš vidējo izglītību ieguvis, absolvējot metālmākslas nodaļu. Tā darba kultūra, kas pavada ikvienu gleznu, ir pievienotā vērtība visam."

No 1983. līdz 2002.gadam Valdis Mackars strādāja par speciālo priekšmetu pasniedzēju Liepājas mākslas vidusskolā. No 2002. līdz 2007.gadam – par dizaina vēstures un stila lektoru Liepājas Pedagoģijas akadēmijā. Sagatavojis virkni publikāciju (tās lasāmas arī irliepaja.lv) par mākslas stiliem, senajām latviešu etnogrāfiskajām zīmēm u.c.

Atvadīšanās no mākslinieka 12.jūnijā pulksten 11 Centrālkapos.