Liepājas pilsētas Izglītības pārvaldes Izglītības attīstības un metodiskā atbalsta centra (Metodiskais centrs) Iekļaujošās izglītības atbalsta nodaļā darbu ir uzsākusi profesionālu speciālistu komanda, līdz ar to atbalsts ir pieejams plašākam iedzīvotāju lokam, nekā līdz šim, informē Liepājas domes Izglītības attīstības un metodiskā atbalsta centra vadītājs Raitis Roze.

Līdz ar Metodiskā centra izveidi lielāks atbalsts būs pieejams pirmsskolas izglītības  iestādēm, individuāliem interesentiem un tiks sniegts atbalsts ģimenēm – ieteikumi jautājumu risināšanai un problēmu noregulēšanai.

Nodaļas darbības mērķi:
• paaugstināt sabiedrības izpratni par iekļaujošās izglītības nozīmi;
• veikt Liepājas valstspilsētas Pedagoģiski medicīniskās komisijas funkcijas;
• izvērtēt un ieteikt izglītojamajiem ar speciālajām vajadzībām spējām, veselības stāvoklim un attīstības līmenim atbilstošu izglītības programmu un atbalsta pasākumus;
• sniegt konsultatīvu atbalstu Liepājas valstspilsētas un Dienvidkurzemes izglītības iestādēm un iedzīvotājiem;
• organizēt un veikt metodisku un konsultatīvu darbu (logopēda, psihologa, speciālā pedagoga) izglītības iestādēm, vecākiem, speciālistiem un citām personām par izglītojamajam ar speciālām un īpašām vajadzībām atbilstošas izglītības nodrošināšanu un nepieciešamajiem atbalsta pasākumiem.

Iekļaujošās izglītības atbalsta nodaļu vada ilggadēja šīs nozares pārstāve – Inese Stepko. Nodaļas pakalpojumus nodrošina speciālistu komanda: metodiķe Ilze Anuze, klīniskie psihologi – Irina Jakobsone un Marita Jūrmale, logopēdes Gundega Tomele un Aiga Budriķe-Ziemele, kā arī speciālā pedagoģe Ilva Zahareviča. Marita Jūrmale, Aiga Budriķe-Ziemele un Ilva Zahareviča darbu ir uzsākušas šā gada martā, līdz ar to iekļaujošās izglītības jomā Metodiskais centrs var realizēt arī jaunas ieceres.

Kā vienu no galvenajiem ieguvumiem, izveidojot Metodisko centru, nodaļas vadītāja Inese Stepko vēlas akcentēt atbalstu pirmsskolu izglītības sistēmā. Psiholoģe Marita Jūrmale konsultēs izglītības iestādes pedagogus dažādās situācijās, apmeklēs izglītības iestādes un konsultēs kā pedagogus, tā arī vecākus. Tāpat speciāliste dažādām interešu grupām sniegs profesionālu palīdzību psihoemocionālās un psihiskās veselības jomā, izmantojot psiholoģiskas un psihoterapeitiskas zināšanas un darba metožu kopumu, kas balstās uz cilvēka psiholoģisko attīstību, funkcionēšanu, psiholoģisko disfunkciju un iespējamiem izmaiņu procesiem dažādās situācijās.

Plānots sadarboties ar vecākiem, kuri audzina bērnus ar autiskā spektra traucējumiem, palīdzēt apgūt alternatīvos komunikācijas veidus, lai bērni labāk varētu iejusties izglītības iestādēs un sabiedrībā kopumā. Šajā jomā strādās Ilva Zahareviča, kas savas zināšanas papildinās arī specializētos kursos.

Strādājot programmā STOP 4–7, ir gūta atziņa, ka vecāki labprāt sarunājas ar speciālistiem, uzklausa viņu ieteikumus, tomēr pēc kāda laika nepieciešama atkārtota saruna ar speciālistiem, tāpēc interesenti aicināti vērsties pie nodaļas speciālistiem uz sarunu bez īpašas izpētes vai diagnostikas. Vienkārša saruna var dot spēku, ideju, lai mainītu situāciju.

Valodas un runas traucējumi ir ļoti plaši sastopami, un tā ir problēma valsts līmenī, tāpēc logopēde Aiga Budriķe-Ziemele ne tikai konsultēs un diagnosticēs, bet arī vadīs individuālās nodarbības bērniem ar runas un valodas traucējumiem.

Nodaļas turpinās nodrošināt Liepājas valstspilsētas pedagoģiski medicīniskajā komisijas darbu, tāpat jauna sadarbība ir izveidota ar Liepājas pilsētas Bāriņtiesu, sniedzot klīniskā psihologa pakalpojumus. Speciālisti ir atvērti jebkuram izaicinājumam, kas uzlabotu ikviena bērna izglītības un attīstības aspektus. Apspriežot iekļaujošu izglītību, ir jārunā arī par atšķirībām, proti, par to, kā risināt atšķirības skolās, mācību klašu telpās un izglītības programmā, ģimenēs, sabiedrībā kopumā.

Metodiskais centrs tiek veidots kā vienas pieturas aģentūra dažādos atbalsta jautājumos, tāpēc nozīmīga loma ir arī sadarbībai. Iekļaujošās izglītības jomā centra partneri ir Liepājas Līvupes pamatskola – attīstības centrs, Liepājas Universitāte, ka arī VISC Speciālās nodaļas profesionāļi.

Ar speciālistiem var sazināties, zvanot pa mobilo tālruni: 22 006 088 un rakstot e-pastu: atbalsta.centrs@liepaja.edu.lv.