Šogad visvairāk no valsts budžeta līdzekļiem finansētās studiju vietas piešķirtas Latvijas Universitātei (LU), Rīgas Tehniskajai universitātei (RTU) un Rīgas Stradiņa universitātei (RSU), aģentūrai LETA pavēstīja Izglītības un zinātnes ministrijā (IZM).

IZM apkopotā statistika liecina, ka no augstskolām visvairāk budžeta vietu piešķirts LU, tai līdz 31.augustam kopumā piešķirtas 4893 budžeta vietas. Turpretī no 1.septembra LU piešķirtas 4945 valsts finansētas studiju vietas. RTU 2020.gadā piešķirtas 6100 valsts apmaksātas budžeta vietas.

Latvijas Lauksaimniecības universitātei kopumā šim gadam piešķirtas 2608 no valsts budžeta līdzekļiem finansētas studiju vietas, savukārt Daugavpils Universitātei kopumā piešķirtas 1362 budžeta vietas, Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijai – 1035, Liepājas Universitātei – 755, Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijai – 846, Latvijas Mākslas akadēmijai 730, Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmijai – 457, Latvijas Jūras akadēmijai – 252, Ventspils augstskolai – 538, Vidzemes augstskolai – 532, Latvijas Kultūras akadēmijai – 476, Banku augstskolai – 60, bet biznesa augstskolai "Turība" – 12.

Pēc IZM paustā, lemjot par budžeta vietu sadali ņemti vērā Studējošo un absolventu reģistra dati par budžeta vietu aizpildījumu un atbirumu un dati par studējošo skaita dinamiku.

Tāpat ministrija ņēmusi vērā Ekonomikas ministrijas darba tirgus vidējā un ilgtermiņa prognozes, "saskaņā ar kurām turpmākajos gados veidosies speciālistu pārprodukcija humanitāro un sociālo zinātņu jomās un būtisks augstas kvalifikācijas dabaszinātņu, IKT un inženierzinātņu speciālistu trūkums", pauda IZM.

Piešķirot budžeta vietas 2020.gadā, ministrija arī ņēma vērā augstskolu stratēģijas, kuras tika apstiprinātas IZM Augstākās izglītības un zinātnisko institūciju attīstības stratēģiju izvērtēšanas komisijā, un to ieviešanas progresu, atklāja ministrijā.

Kas attiecas uz valsts budžeta līdzekļu efektīvu ieguldījumu, IZM skaidro, ka budžeta finansējums tika piešķirts programmām ar minimālo kopējo studējošo skaitu – maģistra studiju programmās vismaz 30, bet bakalaura programmās vismaz 60 studējošie.