Tikai šomēnes nokārtota pāragri mirušā mūziķa Mārtiņa Freimaņa mantojuma lieta. Nu beidzot izlemts, kas saņems Freimaņa mantojumu, raksta portāls kasjauns.lv.

Žurnāls "Kas Jauns" jau pirms gada rakstīja, ka radusies pamatīga jezga par Mārtiņa Freimaņa mantojumu - dzīvoklīti Liepājā, kas uz pusēm pieder Mārtiņa māsai Ilzei un Mārtiņam, un par autoratlīdzībām – pēc likuma nākamos 70 gadus autoratlīdzība no Martiņa Freimaņa mūzikas, dzejas, dziesmu vārdiem, grāmatām tiek maksātas aizgājēja tuvākajam radiniekam

Nepilnu gadu pēc mūziķa nāves autoratlīdzību aģentūra AKKA/LAA vērusies pie Mārtiņa pusmāsas Ilzes Freimanes, aicinot viņu pieteikties kā Mārtiņa Freimaņa autoratlīdzību mantiniecei. Viņa to arī darījusi ar domu, ka visu šo autoratlīdzībās iegūto naudu novēlēs "Mārtiņa Freimaņa fondam" (MMF), tādējādi ļaujot turpināt Mārtiņa iesāktos labos darbus – labdarību.

Ilze toreiz vērsās pie notāra, iesniedza visus nepieciešamos dokumentus un izziņas, bet tad parādījās vēl kāds, kas pretendē uz mantojumu – Mārtiņa vecmāmiņa, kura pieteikusies kā vistuvākā radiniece. Viņa ir māte sievietei, kurai pirms daudziem, daudziem gadiem atņēma mātes tiesības. Toreiz Mārtiņam bija vien četri gadi un viņš kļuva par dzīvu vecāku bāreni, uzaugdams pie tēva mātes un viņas meitām. Mārtiņš savu māti uzmeklēja pēc 24 gadiem kādā psihoneiroloģiskajā slimnīcā, un toreiz Mārtiņa māte strikti noliedza, ka viņai būtu reiz bijis bērns. Mārtiņa mamma nomira četrus mēnešus pēc dēla nāves...

Savas dzīves laikā Mārtiņš praktiski tā arī nesatikās ar savu vecmāmiņu no mātes puses, bet pēc likuma mantojums pienākas vistuvākajai radiniecei, kas šajā gadījumā ir tieši Mārtiņa ome... Kad gadu pēc mūziķa nāves kļuva aktuāls jautājums par mūziķa mantojumu, Mārtiņa draugi un līdzgaitnieki bija gatavi vērsties tiesā, lai panāktu, ka visas autoratlīdzības tiks atvēlētas MMF, lai tā turpinātu Mārtiņa iesākto – ziedot dzīvnieku patversmēm, atbalstīt biedrību "Dižvanagi" (tajā ir ģimenes ar bērniem ar īpašām vajadzībām), palīdzētu jaunajiem mūziķiem. Tagad pagājis ir gads un Mārtiņa Freimaņa mantojuma lietas ir atrisinātas.

Par Mārtiņa Freimaņa autortiesību mantinieci atzīta viņas vecmāmiņa no mātes puses – viņa trīs reizes gadā saņems autoratlīdzību, un kopējā summa varētu būt līdz 4000 latiem gadā. Savukārt no vienistabas dzīvokļa Liepājā, kas uz pusēm pieder Mārtiņam un viņa pusmāsai Ilzei, un kuru 1999. gadā nopirka Inta Freimane un atdāvināja Mārtiņam un Ilzei, Mārtiņa īpašumu mantiniece atteicās. Dzīvoklis nu ir Ilzes Freimanes īpašumā.

MMF pārstāve Agrita Bikaviņa portālam kasjauns.lv apstiprina, ka Mārtiņa Freimaņa fonds līdzekļus no mūziķa autortiesībām nesaņem. Lielākā daļa līdzekļu fondam ir no ziedojumiem, kas savākti Mārtiņa piemiņas koncertos un pasākumos. Šo naudu MMF ziedojuši, piemēram, biedrībai "Dižvanagai" (20 000 Ls), Mārtiņa Freimaņa pieminekļa izveidošanai un labiekārtošanai, Mārtiņa Freimaņa dzejoļu grāmatas izdošanai, jauno mūziķu konkursa "Pirmais" rīkošanai un citiem labdarības pasākumiem.