Pēc mūziķa un dzejnieka Mārtiņa Freimaņa pāragrās nāves nu jau ceturto gadu viņa dzimtajā pilsētā Aizputē tiek svinētas Freimaņa Mārtiņdienas, raksta portāls kasjauns.lv.

Un interesanti – nu jau ceturto gadu tieši šajā dienā Aizputi lutina patīkams un rudenīgi saulains laiks.

Mārtiņam Freimanim Mārtiņdiena bija viņa mīļākie svētki. Uz tiem viņš saaicināja draugus, cienāja tos ar paša gatavotiem gardumiem, kopā gāja ķekatās. Kopš Mārtiņa vairs nav šai saulē, viņa draugi turpina šo tradīciju, Aizputē rīkojot Freimaņa Mārtiņdienu.

Šoreiz tā iesākās ar Mārtiņa Freimaņa grāmatas "Zālīte truša dvēselei" ilustrāciju izstādes atklāšanu Aizputes Mākslas skolas izstāžu zālē. Pēc tam Mārtiņa draugi, novadnieki un viņa mūzikas cienītāji devās uz Misiņkalna kapiem, kur zemes klēpī guldīti mūziķa pīšļi, bet pēcpusdienā pie Mārtiņa Freimaņa bērnības mājas Kalvenes ielā 30 tika atklāta piemiņas plāksne.

Tādējādi izpildīta Mārtiņa vēlme, par kuru viņš smejoties reiz teica savai bērnības draudzenei Maijai Kalniņai. Freimis smēja, ka tas gan būtu neticami, bet jauki, ja pie viņa bērnības mājas atrastos piemiņas plāksne ar uzrakstu "Te dzīvoja Mārtiņš Freimanis".

Nu tas ir noticis – nodibinājums "Mārtiņa Freimaņa fonds", sadarbībā ar tēlnieku Kārli Alaini izveidojuši piemiņas plāksni, kuras lielākā plāksnes daļa izlieta no čuguna (Aizputes 11. Starptautiskā čuguna simpozija ietvaros 2014. gada jūlijā), savukārt  no nerūsējošā tērauda stieņiem veidots Mārtiņa sacerēts un ar roku rakstīts teikums: "Es dzīvoju uz citām planētām."

Līdztekus piemiņas plāksnes atklāšanai Aizputē visu dienu skan Mārtiņa Freimaņa mūzika, bet Freimaņa Mārtiņdienas noslēdzās ar svinību galveno notikumu – Arvīda Krieva dokumentālās filmas "Freimis. Mārtiņš Freimanis" pirmizrādi. Filma ir par Mārtiņa Freimaņa dzīvi – gan to, kuru redzēja un pazina visa Latvija, gan to, kuru Mārtiņš dzīvoja, kad skatuves gaismas tika izslēgtas. Pirms filmas pirmizrādes koncertu sniedza Aizputes novada, Liepājas un Rīgas kori. Skaistākās Freimaņa dziesmas kopā ar koriem izpildīs Mārtiņa draugi: Emīls Balceris, Anita Intaite, Matīss Pavītols, Zanda Štrausa, Maija Kalniņa, grupa "Tumsa" un citi.