Izveidojot un atklājot ekspozīciju par kureliešiem, apzināta ļoti svarīga mūsu vēstures daļa, kas līdz šim ir maz atspoguļota, bet ir apbrīnojama patriotisma paraugs.

Kā informē Karostas glābšanas biedrības valdes locekle Monta Krafte, 80 kv.m plašā ekspozīcija veido nozīmīgu daļu no Karostas cietuma muzeja. Ekspozīcijā ietverts izziņas materiāls par II Pasaules kara beigu notikumiem Kurzemē, Kurzemes cietoksni, Kureļa grupu, tās ideju, mērķiem, vadītājiem un darbību, leitnanta Rubeņa bataljonu, kā arī par grupas likteni un darbības izbeigšanos. Ekspozīciju veido lietiskie vēstures avoti, kas atspoguļo Kureliešu ekipējumu, bruņojumu, sadzīves priekšmetus, sadzīves apstākļus. Ekspozīcijas veidošanā galvenokārt izmantoti autentiski II Pasaules kara laika priekšmeti. Ekspozīciju gida vadībā varēs apskatīt visi, kas dosies ekskursijā pa Karostas cietumu. Stāsts par Kureliešiem tiks stāstīts sabiedrībai vietā, kas ļoti tieši saistīta ar šo vēstures epizodi.

Kureliešu grupējums pastāvēja īsu brīdi 1944.gada otrajā pusē, bet Latvijas vēsturē palicis uz mūžīgiem laikiem. Kurelieši par spīti tā laika situācijai apzinājās sevi ārpus abām okupācijas varām — vāciešiem un krieviem, un bija gatavi cīnīties par brīvu Latviju. Brīdī, kad Vācijas un Krievijas karaspēks karoja mūsu valstī, šādi centieni bija skaisti, cēli un bezgala varonīgi.

Kureliešiem ir cieša saistība ar Karostas cietumu, jo tieši Karostas cietumā notika vācu kara tiesa, kurā arestētajiem kureliešiem piesprieda nāves sodu, un pēc kara tiesas sprieduma septiņus grupas dalībniekus 1944.gada 20. novembra naktī turpat cietumā nošāva.

Kureliešu vienīgais "noziegums" bija vēlēšanās tāpat kā 1919.gadā izcīnīt brīvību savai tautai. Kaut lemtas neveiksmei. Kureliešu cīņas izpauda latviešu tautas gribu, vēlmes un cerību izcīnīt brīvību savai valstij.

Ekspozīcijas "Kurelieši" izveidošanu finansiāli atbalstīja Liepājas pilsētas dome.