Liepājas Kapsētu pārvaldes direktors Ivo Pavlušenko apliecina, ka pagaidām nav pamata satraukumam par to, ka pilsētas kapsētas ir pārpildītas.

Mazāk nekā 2,5 tūkstoši vietu
Lai gan brīvu vietu pašlaik ir tikai divās Liepājas kapsētās – Dienvidu un Garnizona, Pavlušenko ir saskaitījis, ka ar to pietiek turpmākajiem astoņarpus gadiem. Tomēr jau tagad jāsāk domāt par Dienvidu kapsētas paplašināšanu. Otrā pilsētas galā – Karostā – kapsētas paplašināšana jau notiek.

Dienvidu kapos patlaban vēl pieejamas 2200 kapavietas, un ar to pietikšot gadiem astoņarpus. Šobrīd kapsēta iekārtota 14, 8 ha platībā, taču te kopumā rezervēti 33 ha. Tomēr, lai kapsētu varētu paplašināt, un tas iespējams gan Nīcas, gan Liepājas virzienā, teritorija ir jāuzber. Tas savukārt jādara savlaicīgi, jo gadus divus trīs uzbērtajai kārtai jāļauj nosēsties.

Savukārt Garnizona kapos šobrīd ir 161 brīva vieta, ar ko pietiek apmēram pusotram gadam. Pērn Garnizona kapos piešķirta 181 vieta, un Kapsētu pārvaldes direktors saka, ka tas ir daudz. Tas gan nenozīmē, ka tik daudz ir bijis arī bēru – cilvēki vienkārši rezervē vairākas kapavietas. Kopš sākta rekonstrukcija un sakārtota apkaimes infrastruktūra – ielas, stāvvietas, šī kapsēta esot kļuvusi populāra ne tikai Karostas un Tosmares iedzīvotāju vidū, bet te savus tuviniekus labprāt bērē arī Ziemeļu priekšpilsētas iemītnieki.

Garnizona kapi jau vairākus gadus tiek paplašināti, pabeigtas pirmās piecas kārtas (1.– 3.kārtas paplašināšana izmaksāja 165 939,66 eiro, 4.kartā – 100 427,93 eiro), un pirms nedēļas uzsāktas nākamās četras, pēc kuru pabeigšanas – nākamajā vai aiznākamajā gadā – šajā kapsētā būs par apmēram tūkstoš kapavietām vairāk, kopā – 1500. Pēdējās – 10. un 11. – kārta būšot sarežģītāka, jo ir kapsētas paplašināšanai iegādātajā teritorijā ir palikusi vēl viena nenojaukta ēka, tāpat ir jādomā par kapličas būvi, saka Pavlušenko.

Vaicāts par iespēju uzbūvēt arī krematoriju, Pavlušenko saka – ar Rīgas un Valmieras krematorijām pietiek, gada laikā Liepājas kapsētās tiekot apbedītas apmēram divdesmit urnas. Ar to nepietiek, lai atmaksātos tik sarežģīta būve.

Pārējās pilsētas kapsētās – Līvas, Centrālajā, Ziemeļu un Vecajos kapos, kur apbedījumi notiek deviņdesmit un vairāk gadus, brīvu vietu vairs nav, tur apbedīšana notiek vienīgi ģimeņu kapavietās, un, piemēram, Centrālkapos vidēji gada laikā tiek apglabāti ap 300 aizgājēji. Tiesa, noteikumi atļauj veikt tā saukto virsapbedījumu, ja ir pagājuši divdesmit gadi pēc iepriekšējā apbedījuma, un arī šāda prakse nav retums.

Brīdina par kapavietu nekopšanu
No šā gada 1. aprīļa Kapsētu pārvalde uzsākusi nekopto kapavietu apsekošanu un tuvinieku informēšanu, izvietojot īpašu brīdinājuma zīmi līdzās kapavietai. Savukārt informācija par to, kur vērsties, ieraugot šādu zīmi, atrodama uz informācijas stenda pie ieejas kapsētā.

Noteikumi, piemēram, paredz, ka gada laikā pēc nelaiķa apbedīšanas kapavieta ir jāsakārto, tāpat ar pārvaldi jāsazinās, ja ir beidzies kapavietas rezervēšanas līguma termiņš vai vispār nav noslēgts nekāds līgums par kapavietu. Ja tomēr brīdinātie neatsaucas un piecus gadu laikā kapavieta netiek sakopta, tad tā ir zaudēta – atdota citam.

Kopš 1.aprīļa pārvalde esot sastādījusi 72 aktus, taču pēc uzsāktās akcijas jau daudzi brīdinātie esot atsaukušies, saka Pavlušenko.

Arī pati Kapsētu pārvalde cenšoties sakopt kapsētas. Pērn pilnībā atjaunota Paula Maksa Berči projektētā kapliča Līvas kapos. Drīz tiks pabeigta kapsētas žoga atjaunošana – tas jau nomainīts Cenkones ielas, Lauku ielas un Kandavas ielas pusē, kā arī daļēji Klaipēdas ielā, neatjaunots vēl palicis viens šīs ielas posms. Trijās kapsētās atjaunoti iekšējie ceļi, tāpat pārvalde apzinājusi un apseko Ziemeļu, Līvas un Centrālajos kapos esošos pieminekļus divu karu upuriem.

Digitalizācijas ēra arī mūža māju saimniecībā
Pirms četriem gadiem izveidota Latvijas kapsētu informācijas un datu pārvaldības sistēmā www.cemety.lv. Pēc Pavlušenko sacītā, arī Liepājas Kapsētu pārvalde jau trešo gadu iesaistījusies informācijas digitalizēšanā.

"Mums tā ir kā liela digitalizēta grāmata, kurā katras kapsētas pārvaldnieks ievada informāciju no tā sauktajām kapu grāmatām, kā arī aktuālo informāciju un pat fotoattēlus. Visās kapsētās ir datori, kas saslēgti vienā tīklā ar Kapsētu pārvaldi," pastāsta Pavlušenko.

Digitalizācija www.cemety.lv pagaidām aptver trīs Liepājas kapsētas – Līvas, Ziemeļu un Garnizona. Pārējo datu ievadīšana vēl ir procesā, ko plānots pabeigt līdz 2018.gadam.

Uzziņa
Liepājas kapsētu pārvalde apsaimnieko sešas kapsētas:
Dienvidu kapsēta – 14,8 ha
Centrālā kapsēta – 17,35 ha
Līvas kapsēta – 5,54 ha
Ziemeļu kapsēta – 4,56 ha
Vecā kapsēta – 4,31 ha
Garnizona kapsēta – 3,91 ha.

Ar detalizētu informāciju par Liepājas kapsētām var iepazīties domes mājaslapā.