Portāls saņēmis pazīstamās vides aizsardzības aktīvistes, Zaļā centra vadītājas, LiepU kādreizējās lektores Ineses Eisteres vēstuli par to, pie kā noved uzticēšanās mazpazīstamai personai.

"Uz draudzenes vārda Citadeles bankā biju paņēmusi kredītu – 500 eiro, kurš man jāatmaksā. Uz savu vārdu paņemt nevarēju kredītiestāžu noteikto vecuma ierobežojumu dēļ. Tie katrai bankai savi, un tās tos nepārkāpj. Sestdien, 18. martā, kad naudu saņēmu, jauns cilvēks, vārdā Viesturs Kopštāls (pirms māte aizbrauca uz Angliju strādāt, abi dzīvoja Antras Klints ielā 9, iesniegumā policijai norādīts arī viņa telefona numurs), liepājnieks, kuru pazīstu no bērna kājas un kurš uzaudzis šeit, bet tagad dzīvo gan šeit, gan ārzemēs (Nīderlandē), man visu šo naudu nozaga!

Diemžēl viņš zina, ka paliks nesodīts, jo Latvija ir visatļautības valsts. Diemžēl, kā man teica policists, kurš sastādīja protokolu, es arī nevaru pierādīt, ka šo naudu viņam iedevu, jo man nav rakstiska dokumenta ar viņa parakstu. Taču naudu biju iedevusi viņam tikai uz dažām minūtēm – nosūtīšanai. Ka esmu apkrāpta, pamanīju tikai tad, kad puisis jau bija prom, – kvītī, ko viņš man atstāja pēc naudas nosūtīšanas, ieraudzīju, ka uzrādītā summa ir nevis 500, bet tikai pieci eiro!

Man jāatmaksā (ar visiem procentiem) bankai aizņēmums, kuru man nav cerības atgūt. Man ir parādi, kuri ir jāatmaksā, nesamaksāti rēķini. Man tika izjaukts darījums, pareizāk sakot, tā nobeigums, kuru nokārtojot, būtu varējusi parādus atdot. Aizņemties, kā jau teicu, nav iespējams dažādu kredītiestāžu ierobežojumu dēļ, – vecuma cenzs, pensijas apmērs. Pašpalīdzības kases, kādas bija padomju gados, tagad likvidētas.

Esmu vientuļa pensionāre, ko man darīt? Iet uz ielas ubagot?!

Mums ir vietējo pašvaldību un valsts ierēdņi, varasvīri, ministri, kurus paši ievēlam, – te ir darba lauciņš viņiem, – kas būtu jāsakārto, lai pensionārus, vecvecākus nebūtu jāved ar ragaviņām uz mežu. Ja domājam par visu Latvijas sabiedrību un tās stāvokļa uzlabošanu, būtu jāizstrādā diferencēti saistošie noteikumi, izvērstāki papildinājumi tiesiskajos aktos un tā tālāk!

Kāpēc tieši vecākai paaudzei, kas jau tā ir cietusi, jānes tas lielākais nesakārtotības slogs, – zemas pensijas, lieli zemes un īpašuma nodokļi, nepieejama veselības aprūpe?"

Sazinoties ar Valsts policiju, uz kuru Inese Eistere ar iesniegumu devās 21.martā, saņēmām Valsts policijas Kurzemes reģiona pārvaldes vecākās speciālistes sabiedrisko attiecību un sadarbības jautājumos Madaras Šeršņovas sagatavotu atbildi, kurā teikts:

"Ja personai ir aizdomas, ka pret viņu ir vērsts noziedzīgs nodarījums, nekavējoties ir jāziņo policijai. Lai gan ir saprotams, ka šādu paziņu starpā naudas nodošanu labprātīgi roku rokā ir grūti pierādīt kā pret personu vērstu noziedzīgu nodarījumu, taču šajā gadījumā vēl notiek izmeklēšana.

Vēl šādās situācijās cietusī persona var vērsties arī tiesā, kas izskata jautājumu civiltiesiskā kārtībā."